Najbardziej zdziwiło mnie to, że reinstalacja windowsa pomogła częściowo. Ale co do sterowników od intela to masz racje ;), lepiej instalować od razu z ich strony będzie mniej problemów.
Forum > Hardware > Crucial M500 mSATA
Wysłane 2014-08-14 16:04
Nie ściągać IRS z strony producenta laptopa etc tylko ze strony intela.
OK, co to to IRS? Google rozwija mi jako Internal Revenue Service lub Interest Rate Swap. A jak zapytam o intel irs to podpowiada i podaje wyniki dla Intel IRIS. A nie kojarzę żebym coś takiego jak IRS instalował (albo żeby było na płycie ze sterownikami :()
Wysłane 2014-08-14 17:39
Intel Rapid Storage (a dokładniej Rapid Storage Technology - RST).
Prócz tego trza instalować Intel Chipset Software.
Wszystko jest tutaj - z prawej wybieramy Software -> Chipset Software.
Wysłane 2014-08-16 22:37
@ djluke
Dzięki. Zastanawiam się teraz czy to instalować czy nie
OK, nie będę zakładał nowego tematu tylko podepnę się tutaj.
Otóż po zakupie lapka (MSI GT70) (dysk 1Tb 5400rpm) zrobiłem na nim kilka prostych testów żeby porównać wydajność z Tośką i Elitebookiem (np: pakowanie RARem katalogu ze zdjęciami (1,09GB) i filmiku 550MB).
Po zakupie Cruciala MX100 256GB i instalacji Windowsa 7 na nim niemiło się zdziwiłem :(
System uruchamia się szybciej (ale że tak powiem dupy nie urywa) a już z ery kompa stacjonarnego wiem ze na 7200rpm jest szybciej niż na 5400. No ale nic. Problem jest też taki że jeśli wyłączę kompa (Start-> Zamknij) i np uruchamiam go po dłuższym czasie to wiesza się. Tzn uruchamia się. Latają te ?"kolorowe kulki pod którymi pisze uruchamianie systemu..." i w momencie jak znikają i powinno pokazać się okno do logowania (wpisania hasła) zostaje szary ekran.
Po resecie są dwie opcje. Nie pamietam dokładnie ale jakoś tak: "Wyzeruj dane wznawiania i uruchom system" (czy jakoś tak) i "Kontynuuj czy wznów...)
Ale druga sprawa. Przeprowadziłem na SSD-ku te same testy co na HDD 5400rpm. Spodziewałem się że wyniki będą o kilka sek lepsze. Tymczasem nie miło się zdziwiłem gdy wyniki były o 1sek gorsze
Zrobiłem więc kilka syntetyków. Te jak na moje oko wydają się OK. Ale to mój pierwszy SSD więc uderzam do was po rade.
Co o tym sądzicie? Co może być nie tak?
Instalować te RST? nie przypominam sobie żebym instalował coś takiego i żeby było coś takiego na płycie ze sterami od MSI. W menadżerze urządzeń wszystko wygląda OK.
Wysłane 2014-08-16 23:06
@beton
Zastanawiam się teraz czy to instalować czy nie
Chyba po to je podlinkowałem

Poza tym jak nie te (na upartego masz właściwe stery AHCI) to resztę czyli Intel INF Update by wypadało wrzucić.
Testy wyglądają OK, reszta to z reguły wrażenie subiektywne. Zdarzy się że przy wolnym dysku i dużej ilości RAMu sporo treści jest buforowanych.
Co do zawieszenia to coś nie tak, w ogóle komunikat sugeruje uśpienie a nie ponowne uruchomienie.
Wysłane 2014-08-17 00:09
@beton
Masz na zielono iastor w AS SSD.
Acz co do wydajności to temat obok (o wydajności któregoś SSD'ka) wisi "ostrzeżenie" by instalować najnowsze stery od Intela zamiast prehistorycznych ze stron/płytek producentów laptopów, więc zawsze można zaktualizować.
Wysłane 2014-08-23 20:26
Ależ swapy tempy itp jak najbardziej przenieść można - na pamięć ram, po co marnować małą liczbę miejsca zbędnymi pierdołami które i tak co reset się mogą czyścić ? Podobnie np ze zbędnymi aktualizacjami do windowsa które tez lubią rosnąć do 2gb. Lepiej mieć więcej miejsca na ssd programy/gry niż sobie je zaśmiecać
Wysłane 2014-08-23 23:48
@ Jurigag
No dobra ale ile trzeba mieć RAMu żeby sobie przenosić na niego TEMPa i swapa? Jak dla mnie 4 GB to trochę mało dla normalnego użytkowania kompa/lapka (bez przenoszenia na RAM takich rzeczy). 8GB jest OK, więc jakbym chciał na RAM wrzucać tempa i swapa to musiałbym dokupić z 8GB. Tylko po co?
Myślę że nie ma co kupować jak na dziś dzień mniejszego SSD jak 256 GB a przy takim to już spokojnie (ile zajmuje temp + swap?? tak gdzieś do 8GB?) można na nim te kilka GB na swap i tempy poświęcić. Poza tym jakbym miał dokupić RAMu żeby przerzucać na niego tempy i swapa o wolę dać tę kasę na 2x większy SSD i zamiast 256 kupić 512GB.
Podobnie np ze zbędnymi aktualizacjami do windowsa które tez lubią rosnąć do 2gb.
Ale jak przerzucić aktualizacje na RAM? przecież one się na dysku C tam gdzie Windows instalują? Poza tym co wtedy? Co uruchomienie systemu instalacja uaktualnień?
Wysłane 2014-08-24 10:00
Nie nie, one się pobierają do specjalnego folderu, instalują w systemie i nadal w nim zostają :P tj chodzi o sam folder od ich pobierania :D jego można przerzucić po prostu na zwykły dysk. Wiadomo że jak jest dysk 256 gb to nie ma to większego sensu. Ale sam plik wymiany, temp czy jakieś cache przeglądarek można przenieść bo zawsze szybsze działanie to będzie i 8gb już wystarczy o ile mamy program z dynamiczną allokacją(tj ramdisk zajmuje tyle miejsca w ramie ile pliki na nim)
Wysłane 2014-08-24 11:05
Z tym tempem w RAMie to bym tak nie szalał bo nieraz coś się wypakowuje czy instaluje i łup kilka giga leci.
Swap zaś przy 8+GB można już spokojnie wyłączyć.
Cache przeglądarki przydaje się znowu mieć przy wolnym albo limitowanym necie.
Także wszystkie te porady są oczywiście dobre, ale nie do końca uniwersalne.
Wysłane 2014-08-24 12:49
Przy 8GB to ja jednak bym tych rzeczy do RAMu nie przerzucał. Bo Taki temp czy SWA potrafią się nieźle rozróść czasem.
A z tym wyłączaniem swapa to nie jest też tak że niektóre (szczególnie starsze ) programy go potrzebują/wymagają? ot tak zostały napisane. I RAM leży odłogiem a SWAP się tworzy i jak go wyłączysz to działają gorzej lub też potrafią się wywalać.
Wysłane 2014-08-24 20:59
Tak jak inni ,nie po to kupuje się ssd ,żeby później czytać jakieś poradniki i później połowę rzeczy przerzucać na hdd ,bezsens totalny ,przerobiłem to i wiem co mówię :D
A tak to nie lepiej było kupić mx100 ? ,ta sama cena
Wysłane 2014-08-24 21:45
@matios_
Dawaj linka do MX100 mSata.
Kto jest online: 1 użytkowników, 193 gości
NetCop ,