Witam.
Jak w temacie zastanawiam sie nad zainstalowaniem linuxa dla siostry na starym kompie..
P4 2.4@3.0, 1.7gb ram, 80gb dysk, gf7600gs.
Staruszek bedzie uzytkowany glownie do internetu, muzyki, oraz czasami jakis film..
Jestem noobem w tym temacie dlatego, prosze o podpowiedz czy warto instalowac i jaki rodzaj linuxa(mint czy cos innego)
Forum > Kącik Linuksa i Androida > Jakiego linuxa na pierwszy raz dla kobiety..
Wysłane 2012-07-11 10:56
Wysłane 2012-07-11 13:13
@ELLIOTT, dwa pytania: kto będzie go konfigurował? Jeśli Ty, ile wiesz na ten temat?
W zasadzie dystrybucja może być dowolna, większe znaczenie ma to, z jakiego menedżera okien będziesz chciał korzystać. Z tych lekkich jak dla mnie bezkonkurencyjnym jest LXDE. Jest faktycznie lekki, co nie przeszkadza mu być mocno funkcjonalnym. Jedyny minus to dość toporna zdaniem niektórych konfiguracja, ale IMO nie jest źle.
Wysłane 2012-07-11 22:20
Mint? Mageia?
Arch?
Wysłane 2012-07-11 22:53 , Edytowane 2012-07-11 22:56
@szczur3k tyle co kot naplakal Ale pewnie poradze sobie z konfiguracja oraz instalacja..
Kilka wskazówek mile widzianych na start
Ile ludzi tyle opinii ktora wersje wybrac, poczytam o nich i w sobote wezme sie do dziela z instalacja
Wysłane 2012-07-12 12:32
Każda dystrybucja pójdzie na tej konfiguracji z dowolnym menadżerem okien. Dodałbym do tej listy jeszcze dwie szybkie dystrybucje:
Np.
Toorox z KDE (misz masz gentoo ze skryptami knoppixa robionymi przez twórców knoppixa). Instalator na zasadzie pytań i odpowiedzi . Po instalacji systemu jest możliwość sposobem kliknij i zapomnij zainstalować kodeki, flash player adobe, sterowniki nvidia i ati. Szybka dystrybucja w porównaniu z innymi na desktop KDE (polecałbym zmianę plasmy na wersję Netbook KDE)
Drugą dystrybucją jest Sabayon. Gdzie sterowniki do karty grafiki (i rozdzielczość) wybierasz podczas uruchamiania wersji live.
Dla trudniejszych użytkowników polecam dystrybucję Porteus u mnie jak dotąd jest w rankingu nr1 pod względem wyciśnięcia soków z optymalizacji dla danej architektury.
Testowałem Tooroxa i Porteusa na P_M 1.73GHz z 2GB ram-u i pendrive jako nośnik systemu pod względem wydajności właśnie kodeków na 480p (nie ważny jaki menadżer okien). W przedbiegach odpadły systemy debianowe (debian, ubuntu) oraz rpm-owe (np. fedora LXDE, gnome lub SUSE) gdzie optymalizacja jest gorsza i rwało obraz czego nie ma w polecanych przeze mnie dystrybucjach.
OT taki mały wpis dygresyjny dla posiadaczy słabych kompów.
W przypadku konfiguracji ELLIOTT'a to już takiego znaczenia nie ma ponieważ procesor jest wykręcony na 3GHz. Tylko wybrać która jest łatwa w obsłudze.
Pozdrawiam
Kto jest online: 0 użytkowników, 231 gości