Hej
Dostałem pewne zadanie do wykonania w autocadzie ale nie jestem pewien jak się za to zabrać (jestem laikiem w tym programie)
mam wkleić fragment mapy z google maps, następnie ją przerysować w autocudzie (obrysowuje kontury na innej warstwie- to wiem) ale mam dodatkowo zmierzyć za pomocą jakiejś funkcji autocada powierzchnie dróg.
Jak mam to zrobić, aby rysować w jednostkach odpowiadających jednostkom jakie mam na mapce (obok jest pokazany odcinek opisany jak 100m- taki wzór z google maps)? I czy mogę to w jakiś prosty sposób poźniej wydrukować na zwykłej kartce A4?
Zastanawiałem się czy nie zmienić jednostki na metry w poleceniu JEDN ale stwierdziłem, że to bez sensu bo skala nie będzie mi się zgadzać ze skalą mapy... i faktycznie w takim układzie po zmierzeniu ( o ile dobrze mierze) odcinek 100m na mapie zajmuje 17m w autocadzie.
Da się jakoś ustalić skalę na podstawie tego odcinka?
Z góry dzięki
Forum > Software > autocad 2013 potrzebna pomoc
Wysłane 2014-01-09 19:47
Wysłane 2014-01-09 20:34
A nie wystarczy przeskalowanie rysunku rastrowo-wektorowego tak aby 100 jednostek równało się 100m.
100:17=??
i opcja skaluj -> zaznaczasz wszystkie elementy -> wyznaczasz punkt względem którego mają być skalowane obiekty i podajesz współczynnik skalowania.
Ja tak to rozumiem i tak kiedyś robiłem w AutoCadzie.
Co do wydruku na A4 .. jest chyba opcja zmieść na stronie.
Dawno Acada nie używałem.
Wysłane 2014-01-09 21:23
Wstawianie i skalowanie rastra
Pomiar powierzchni
Wydruk w całości na A4 nie sprawia problemu, ale w przypadku konieczności zachowania skali (wydruku na kilku arkuszach) sprawa się komplikuje. Napisz, o jaki ci wydruk chodzi.
Wysłane 2014-01-22 16:06
ok problem powraca: mam już gotowy projekt i potrzebuje zmierzyć pole powierzchni i długość dróg z tego co już popróbowałem to bedę musiał się naklikać bo niestety zaznaczonych wszystkich naraz nie chce mi zmierzyć (są to obrysy dróg wypełnione gradientem ) Problemem jest natomiast to, że przy wstawianiu mapki na zajęciach przeskalowałem ją o to 100:17= 5.8 i wtedy skala mapki się zgadzała. Dzisiaj mierze ten sam odcinek i pokazuje mi, że zamiast długości 100 ma długość 1000... Gdzie generalnie na początku, przed skalowaniem pokazywało 17...
Pomoże ktoś?
Wysłane 2014-01-22 16:29
@marcinwijas
To ja proponuję coś znacznie wygodniejszego a mianowicie program QuantumGIS (za darmo)
Można w nim podczytać Google Maps i w odpowiedniej skali przerysować wszystko w formacie shape (*.shp) a potem wyeksportować do dwg. Można obrysować wszystko jako poligony i ładnie zliczyć powierzchnię.
Jak dodać google maps [LINK]
Wysłane 2014-01-22 16:41
problem w tym, że generalnie to jest mój projekt zaliczeniowy z przedmiotu i muszę zmierzyć dokładnie to co narysowałem pomijając te drogi, których nie zdążyłem narysować na zajęciach.
tak, wiem - bardzo ambitne i potrzebne zadanie- ta umiejętność niesamowicie przyda mi się w przyszłości...
Wysłane 2014-01-24 03:03
@marcinwijas Studiujesz na PRz? Współlokator ma identyczne zadanie na zaliczenie :) Ale nie wiem czy już sobie z tym poradził. A teraz go nie zapytam bo już śpi :P
Kto jest online: 0 użytkowników, 469 gości