Forum > Software > Spora wpadka Apple

Strona 1 z 3 123>>>
skocz

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2017-10-08 01:01

Tym razem taka, że aż zabawna link, aż się wierzyć nie chcę. 

gasch

 • gasch
 • wiadomość Użytkownik

 • 24 wypowiedzi

Wysłane 2017-10-08 18:21

Jeden z komentarzy pod podlinkowanym artykułem:
"it's not bug - it's a feature" :)

Pozdrawiam

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-29 13:20

No to tym razem luka taka, że ręce opadają. link. Na wszelki wypadek polecam użytkownikom włączenie konta root i ustawienie na nim hasła. Apple wydało już oświadczenie, że pracują nad rozwiązaniem. 

Co ciekawe to nie pierwszy raz, gdy Apple ignoruje problemy z bezpieczeństwem i czeka do momentu aż robi się o tym głośno w mediach. Ciekawe ile jeszcze takich kwiatków o których wie producent jest w systemie? :-)

straszny

Wysłane 2017-11-29 14:24 , Edytowane 2017-11-29 14:46

@1084
ta luka działa we wszystkich systemach unixowych na świecie. A Apple przeciez juz pisze update, i pewnie bedzie pierwszym unixem z poprawką, w przeciwieństwie do Sun-a i całej reszty, obsługującej na ogół ogromne serwery o bardzo wysokim poziomie teoretycznego bezpieczeństwa.

fajnie tak pierdzielić hejterskie teksty 

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone 7 Plus 32GB. A w sprawach moderacji proszę o kontakt najlepiej przez Google Hangouts: perfektainfo@gmail.com

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-29 16:40

straszny  

fajnie tak pierdzielić hejterskie teksty 

Źle coś przeczytałeś, albo zasugerowałeś się jakimś tekstem i się unosisz, a nie masz racji. 

ta luka działa we wszystkich systemach unixowych na świecie

Nie, nie działa. Chociażby dlatego, że domyślnie masz włączone konto roota i hasło, bo tego wymagają systemy Unixowe podczas instalacji. Nawet pokręcone dystrybucje linuxa. 

Jak chcesz się przekonać to służę demonstracyjnym systemem.  


Apple przeciez juz pisze update, i pewnie bedzie pierwszym unixem z poprawką

Apple zostało poinformowane o tej sprawie tutaj  jak widać trochę im czasu zajęła reakcja na ten błąd. 

djluke

 • djluke
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 35075 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-29 18:27

Poza tym masa serwisów się teraz nad tym pastwi, nawet na Niebezpieczniku jest tekst [LINK] no ale tam...takie ot pierdzielenie bo to Saint Apple przecież i to nie bug tylko ficzer.

\"\obcy\"\"\olaboga\"

Gigabyte AB350 Gaming 3, Ryzen 1700, 2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000MHz CL15, Club3D Radeon R9 280x, Samsung 960 Evo 500GB, WD Red WD30EZRX, Antec Earthwatts Platinum 550W, SilentiumPC Pax M70, Razer BlackWidow Ultimate, Logitech G9x i reszta złomu; Windows 10; Canon Pixma MG7550.

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-29 23:39

Jest łatka. Po 16 dniach od zgłoszenia problemu. link

Aby zainstalować łatkę, wystarczy włączyć menu Launchpad i kliknąć ikone App Store. W nowym oknie należy przejść do kategorii Uaktualnienia i tam kilknąć przycisk Uaktualnienia zabezpieczeń (Security Update 2017-001). Do zainstalowania łatki nie będzie konieczny restart komputera.

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-30 11:03

Wracając do tematu szybkiej reakcji, dbania o bezpieczeństwo itd. przypominam, że to już 4 łatka !!!

Pierwsza dotyczyła tego, że można było w prosty sposób wydobyć hasło administratora poprzez uruchomienie aplikacji którą można było pobrać z sieci. 

Potem była luka za pomocą której dało się wykorzystać podpowiedź do wykradzenia hasła z dysku. 

Przyjęło się uważać, że Apple jest stosunkowo bezpieczne. To prawda, że dotąd wirusów i spyware było mniej na te systemy, ale to się szybko zmienia. 

Zgodnie z raportem Malwarebytes w tym roku ilość malware przeznaczonego na komputery Mac wzrosła o 230 proc. Avast, cytowany przez MacWorld, informuje, że pomiędzy styczniem a listopadem tego roku zablokował 250 milionów ataków na komputerach Apple


W tym roku odkryto wirusa Fruitfly, okazało się, że szpiegował on użytkowników od lat i podglądał link
Co jest bardziej szokujące to to, że wirus działał niezauważony i szpiegował użytkowników od co najmniej 5 lat!!


Przyzwyczailiśmy się, że wirusy są tylko na PC, takie postawienie sprawy spowodowało, że użytkownicy Apple nie dbali o bezpieczeństwo, nie korzystali z programów antywirusowych itp. wygląd na to, że takie podejście było błędne i potrafi się okrutnie zemścić. Kto wie ile jeszcze takich wirusów krąży po komputerach niczego nieświadomych użytkowników. 

straszny

Wysłane 2017-11-30 11:37 , Edytowane 2017-11-30 13:20

@1084
jesli chodzi o komputery Mac to jest to najszybciej rosnący segment rynku PC na świecie, i jeden z nielicznych w ogóle rosnących w pecetach. Trudno się dziwić że przenosi uwagę hakerów z Windows na platformę, której popularność cały czas rośnie.

swoja drogą na poczatku roku Google raportował serię dziur w Windows, i nie jak Apple łatki po raporcie w tydzień-dwa, tylko do tej pory nie ma updateów.

rozdzieranie szat 1084 na punkcie komputerów Mac, których nikt tutaj na forum nie używa - ani Ty, histerycznie i nerwowo reagujący na kolejne informacje o ich popularności, ani nikt z nas, no bo ani jedna aktywna osoba nie jest ich użytkownikiem na in4, kiedy codziennie wychodzi paręset nowych zagrożeń na Windows a dziury są niełatane latami, przypomina zachowanie Netmana rozdzierającego szaty że ktoś ponoć dał radę oszukać Apple FaceID i jakie to jest straszne bo przecież jego S8 ma od początku złamane zabezpieczenia, co jednak jakoś cudownie nie jest problemem wartym roztrząsania. 

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone 7 Plus 32GB. A w sprawach moderacji proszę o kontakt najlepiej przez Google Hangouts: perfektainfo@gmail.com

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-30 14:10

straszny 

których nikt tutaj na forum nie używa - ani ty

EEEEE A kto ci powiedział, że ja nie używam Apple? Skąd takie wnioski? Ja z racji wykonywanej pracy muszę mieć kontakt ze wszystkim na rynku. 


jest to najszybciej rosnący segment rynku PC na świecie, i jeden z nielicznych w ogóle rosnących w pecetach. Trudno się dziwić że przenosi uwagę hakerów z Windows na platformę, której popularność cały czas rośnie

I dlatego staram się informować o takich sytuacjach na bieżąco. Niestety ale świadomość użytkowników Apple przez lata wmawiania im, że niema na to wirusów leży i kwiczy. Potem takie kwiatki. 

przypomina zachowanie Netmana rozdzierającego szaty że ktoś ponoć dał radę oszukać Apple FaceID i jakie to straszne

Ależ nie. Ja piszę o tym, nie dlatego, żeby pognębić Apple, ale dlatego, że Apple zawsze olewało osoby które im raportowały błędy. Zaprzeczali faktom i reagowali w sposób który był szkodliwy dla użytkowników. 

Nawet jak wykryto sieć botnet, to zamiast podziękować i załatwić sprawę, pluli jadem, bo się okazało, że część zainfekowanych maszyn znajduje się u nich z Cupertino. Społeczność developerska związana z Apple od dawna zdaje sobie sprawę, że jedynym sposobem na wymuszenie od tego giganta reakcji, jest nagłaśnianie informacji o problemach, bo inaczej nie robią nic. Mogę ci przedstawić sytuacje gdy były zgłaszane błędy i dziury a Apple nic z tym nie robiło. Dopiero po nagłośnieniu sprawy. Apple też zamiast podziękować mści się na osobach które im pokazują dziury. Kasują konta, straszą procesami itp.  

Reasumując, niema krztyny złej woli w tym co piszę. Zwróć uwagę, że o błędzie poinformowałem dopiero jak powszechnie o nim napisano.  Do swoich klientów wysłałem informacje jak się zabezpieczyć wcześniej, drogą mailową. 


na poczatku roku Google raportował serię dziur w Windows

Ale takie niedoróbki jak te kilka dziur w Sierra to się włos na głowie jeży. U nas, jest mało sieci i jabłek w kluczowych firmach, bo zwykle brak softu. Przeważnie w multimediach, grafice itp. w USA jest o wiele więcej. 

Ale np. w pewnej firmie zajmującej się ściąganiem płatności mają całą sieć na Apple. Wszyscy użytkownicy nie mają dostępu do konta admina. W firmie jest przechowywanych mnóstwo bardzo drażliwych danych. Wyobrażasz sobie co oznacza możliwość ominięcia haseł i uzyskanie dostępu dla dowolnego operatora do takich danych? 

Wiesz, że administrator sieci odpowiada za jej bezpieczeństwo, dane itp. Że w razie wycieków itp. to on ponosi za to wszystko odpowiedzialność?  To nie są sprawy typu pierdu, pierdu, ponabijamy się z Apple. To są bardzo istotne niedoróbki które przysparzają sporo nerwów administratorom. 

A teraz wyobraź sobie, że jesteś takim człowiekiem, odkrywasz dziurę, zgłaszasz Apple, a oni ci za to kasują konto deweloperskie. 

To, że Windows ma dziury, że czasami robią poprawki długo itd. to wszystko wiemy. Nie pochwalamy, potępiamy i napiętnujemy. Ale to nie oznacza, że mamy olewać takie zachowanie u Apple, który rości sobie prawa do bycia producentem sprzętu premium. 

Ja naprawdę, staram się być obiektywny i nie krzywdzić Apple. Ale czasami im się należy. 

straszny

Wysłane 2017-11-30 15:37 , Edytowane 2017-11-30 15:38

@1084

ALE TU NIKT NIE MA KOMPUTERÓW MAC. NIKT.
To że rozkręciłes i skręciłeś w naprawie stary komputer klienta przyniesiony do naprawy nie czyni Cie jego użytkownikiem.

piszesz raporty o tym jaka luka trafiła się dzisiaj na Linuxie? Trafia się jakaś codziennie

Na linuxie przynajmniej parę osób ma komputery. Na Macu - NIKT. Wszyscy tu używają pecetów z Windows, weź może skup się na tym co nie jest totalnie wirtualnym problemem na in4

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone 7 Plus 32GB. A w sprawach moderacji proszę o kontakt najlepiej przez Google Hangouts: perfektainfo@gmail.com

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-30 16:01 , Edytowane 2017-11-30 16:51

straszny 

ALE TU NIKT NIE MA KOMPUTERÓW MAC. NIKT.


A na jakiej podstawie tak twierdzisz? Bo ja ci gwarantuje, że czytelnicy forum in4 mają komputery Apple. Co najmniej 3 osoby na 100%.  A licząc mnie to 4. 
To że rozkręciłes i skręciłeś w naprawie stary komputer klienta przyniesiony do naprawy nie czyni Cie jego użytkownikiem.

No tak. Nie czyni. Nawet to, że rozkręciłem i skręciłem nowy też nie czyni. Nawet to, że skręcam i rozkręcam jakiś co najmniej 2-3 razy w miesiącu. Ale ja wiem na czym używam Disk Drilla albo TinkerTool. A wracając do łatki, to poprawka spaprała udostępnianie plików. Jak komuś siadło, to tutaj   jest rozwiązanie problemu. 

maq2

 • maq2
 • wiadomość Użytkownik

 • 1066 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-30 19:42 , Edytowane 2017-11-30 21:58

ALE TU NIKT NIE MA KOMPUTERÓW MAC. NIKT

https://drive.google.com/file/d/19fHgiCVq6Esseo5gqipD_Vj2tgJWBTty0g/vi...

elkoos

 • elkoos
 • wiadomość Użytkownik

 • 3554 wypowiedzi

Wysłane 2017-11-30 21:51

Straszny, nie odpływaj proszę.
Mam iMaca 2006, model 17", używany przez najmłodszych do ich durnowatych gierek ;)
Model 2012, 21,5" pod mamę, która korzysta głównie z bankowości i stron z informacjami, itp.
Mam u siostry MB Air 2013 - bo Apple (nieważne, że ledwo umie go obsługiwać ;))
Mam w pracy opiekę nad 10 MBP 2015 i 8 MB 2014 w dwóch firmach z którymi pracuję i obrabiam te komputery prawie dwa razy w tygodniu. Jeden jest mój do celów "firmowych". Cokolwiek to akurat znaczy bo noszę swojego HP EB 840 G1 - bo Windows 10 :)
A także, kilka bibliotek szkolnych na iMacach, gazetkę szkolną na iMacu 27" 2015, oraz jakieś tam dwie tony iPadów w lepszym/gorszym stanie i różnych rocznikowo, używanych do zajęć - więc zawsze jest co z nimi robić, szczególnie że system wsparcia dla domeny woła o pomstę do nieba.
Dlaczego? Bo taka praca. Czy chcę mieć Maca dla siebie jako główny komputer? Nigdy. 
Nadrobiłem za pół aktywnego forum ilościowo ;)?

Han

 • Han
 • wiadomość Użytkownik

 • 2124 wypowiedzi

Wysłane 2017-12-01 10:44

@straszny mocno się mylisz - ja na codzień pracuję na służbowym Macbooku Pro 2015 (ten komentarz właśnie z niego pisany...)

EKWB Rad XT 360 + Magicool Ultra 360 + EKWB Supremacy EVO + EK-FC Radeon Vega - Acetal/Nickel + XSPC Bay Res + EKWB D5 PWM G2 + Alphacool Eisdecke D5 | Core i7 8700K@5.0GHz (Conductonaut pod czapką) | Asus ROG Z370-F | 2x8GB DDR4 G.Skill Trident Z 3400 | Gigabyte Vega 64@1640/1100 | Plextor M8PeG 1TB | Crucial MX100 512GB | Seasonic Focus+ 850W Platinum | Phanteks Enthoo Primo + 6xEnermax Twister Pressure 120mm@750RPM + 3xPhanteks 140mm | LG 29UM68-P

straszny

Wysłane 2017-12-01 11:14 , Edytowane 2017-12-01 11:15

@Han/@elkoos/maq2
\"\ok\" :)  ok

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone 7 Plus 32GB. A w sprawach moderacji proszę o kontakt najlepiej przez Google Hangouts: perfektainfo@gmail.com

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2018-01-02 19:57

Apple staje się coraz bardziej popularne, zaczynają więc wychodzić różne stare luki które wcześniej nie były wykorzystywane oficjalnie do ataków. Tak jest i tym razem  link 

Ta podatność ma 15 lat. Skoro ujrzała już światło dzienne, to warto o niej poinformować. 

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2018-01-18 04:11

Tym razem znowu luka pozwalająca zawiesić urządzenie za pomocą wysłanej wiadomości  link.

straszny

Wysłane 2018-01-18 10:45 , Edytowane 2018-01-18 10:47

@1084
ale czujesz pewien dyskomfort pisania o teoretycznej możliwości, którą autor wykrył i od razu zgłosił do Apple, więc za 4-5 dni będzie patch-update, kiedy na świecie masz ok 2 miliardów Androidów i dobrze ponad miliard PC-Windows, z opisaną i dostępną serią luk Spectre Meltdown i nie mających do niej updateów? I które tych updateów nie zobaczą nigdy, więc de facto te 3/4 świata komputeryzacji stoi otworem przed hakerami/podglądaczami/czy niechcianymi kopaczami bitcoina ?

czy nie czujesz że to jest trochę głupie?

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone 7 Plus 32GB. A w sprawach moderacji proszę o kontakt najlepiej przez Google Hangouts: perfektainfo@gmail.com

1084

 • 1084
 • wiadomość Użytkownik
 • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

 • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2018-01-18 11:29

straszny 

autor wykrył i od razu zgłosił do Apple, więc za 4-5 dni będzie patch-update

Widzisz, Apple ma tak, że część zgłoszonych luk które nie zostały upublicznione niema łatek czasami po kilka lat. Zobaczymy czy wyda za 4-5 dni. W interesie wszystkich użytkowników jest aby było to jak najszybciej. 


czy nie czujesz że to jest trochę głupie?

Czuję, że to głupie, że w temacie o lukach i błędach dla systemów Apple, wypominasz luki innych platform. Na zasadzie, a u was to biją Murzynów. 
Warto wiedzieć po prostu, że taka luka jest i skoro o tym publicznie napisali to zaraz znajdzie się masa "żartownisiów" wysyłających linki. 

Strona 1 z 3 123>>>
skocz

Kto jest online: 2 użytkowników, 133 gości

aY227 , Wheerex ,