Forum > Mobilne > Oneplus 3T - pierwsze wrażenia

Strona 1 z 2 12>>>
skocz

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 01:44

Witam, pozwolę sobie wrzucić kilka spostrzeżeń na temat mojego najnowszego nabytku. Mam nadzieję, że przyda się tym, którzy rozważają zakup.

Budowa
Telefon jest wykonany z ciemnoszarego metalu, z plastikowymi wstawkami na anteny. Jakość spasowania elementów jest wzorowa. Nic nie odstaje, nie ugina się i nie trzeszczy. Aparat dorównuje pod tym względem urządzeniom Apple. Przyciski są również wykonane z metalu i mają bardzo przyjemny skok.
Na dole znajduje się głośnik mono. Gra w porządku, fajnie by było gdyby był z przodu - trudniej by go było przez przypadek zakryć palcem. Jest tylko przyzwoicie. Po przeciwnej stronie znajduje się mini jack, którego nie przetestowałem z braku kompatybilnych słuchawek :-P i mikrofon. Pośrodku jest USB typu C - pomimo nowego złącza wciąż w wersji 2.0. Z lewej strony znajdują się przyciski do sterowania głośnością i suwak do przełączania trybów głośności: cichy, nie przeszkadzać i normalny. Suwaczek jest metalowy i pomimo fajnej, porowatej struktury, trudno go przypadkowo przełączyć (np. podczas wkładania do kieszeni), co jest dużym plusem. Na górze nie ma nic, a po prawej, na mniej więcej 2/3 wysokości urządzenia, jest przycisk Power, a zaraz nad nim - tacka na 2 karty nano sim. Z przodu jest szkło Gorilla Glass 4, aparat 16 megapikseli, głośnik (tylko) do rozmów i, na dole, dotykowy przycisk Home z wbudowanym skanerem linii papilarnych, którego nie testowałem*, z dwoma przyciskami dotykowymi po bokach. Ponoć szybki i skuteczny - nie mogę osobiście potwierdzić. Z tyłu jest drugi mikrofon i aparat 16 megapikseli, schowany za sporym szkiełkiem, którego nie zdołałem jeszcze zarysować mimo że dość konkretnie wystaje z obudowy - tutaj zdecydowany minus.
Konstrukcja telefonu wymusza w moim przypadku stosowanie obudowy, która zapewnia ochronę szkiełka przez zrównanie go z bryłą telefonu oraz niweluje śliskość metalu, a co za tym idzie - niebezpieczeństwo, na jakie naraża urządzenie kombinacja małego tarcia, grawitacji i asfaltu.

Ekran
Ekran AMOLED ma 5.5" i jest zbudowany się z siatki pikseli o wymiarach 1920x1080, w układzie Pentile. Przesiadłem się na ten telefon z aparatu zastępczego w postaci Moto G4 (bez plusa). W porównaniu, od razu zauważyłem różnicę na korzyść produktu Lenovo: tekst pisany małą czcionką jest mniej wyraźny na Oneplusie. Najlepszym przykładem jest to forum. Na Moto powiększałem tekst zdecydowanie rzadziej. Obwiniam o to Pentile. Kolejna sprawa to kolory - są znacznie bardziej nasycone w AMOLEDzie, przez co jednym pierwszych ustawień jakie zmieniłem, było przełączenie ekranu w tryb sRGB, który trochę poprawił sytuację. Piszę "poprawił", bo przez całe życie wpatrywałem się w LCD i te "nasycone kolory" są dla mnie sporą przesadą. W trybie sRGB "może być". Problemem pozostają sytuacje typu słabo oświetlone pomieszczenie i biały tekst na czarnym tle. Zastanawiam się wtedy co się wcześniej wypali: ekran czy moje siatkówki. Suwak jasności jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przeze mnie funkcji telefonu.
Oczywiście, moje wrażenia mogą wynikać z przyzwyczajenia, ale w tej chwili oceniam ekran Moto zdecydowanie lepiej, szczególnie jeśli chodzi o wyświetlanie tekstu. Nie twierdzę, że ten z Oneplusa jest zły - lepiej ogląda się na nim filmy i zdjęcia. Po pierwszym wrażeniu jednak Moto wygrywa.
W kwestii wypalania się ekranu, nie mam i mam nadzieję nie mieć żadnych doświadczeń.
Zobaczymy co będę mówił za parę miesięcy. Poza tym wiele zależy od punktu odniesienia. Na przykład w odniesieniu do iPhonów 7, zarówno Moto, jak i Oneplus wyglądają pod tym względem mizernie.
Po co kupiłem telefon z AMOLEDem? Żeby zweryfikować swoje przekonania i spróbować czegoś nowego. Zamienić uprzedzenia w doświadczenia, jakkolwiek głupio by to nie brzmiało.

Bateria
Do baterii (ok. 3400mAh) nie mam żadnych zastrzeżeń. Trzyma bezproblemowo cały dzień i zostaje 30-50%, w zależności od intensywności korzystania. Spełnia swoje zadanie. Ładowanie faktycznie jest bardzo szybkie (ponoć najszybsze), ale nie ma większego znaczenia jeśli podłączamy urządzenie na noc. Gdyby nie reklamy to raczej nie zwróciłbym na to szczególnie uwagi. Na pewno jest to plus, ale też nie warto z tego powodu zmieniać telefonu.

Łączność
Oneplus 3T ma pełny zestaw interfejsów łączności bezprzewodowej, czym bije na głowę Moto. Dwie rzeczy od razu rzuciły mi się w oczy: VoLTE i aptX. Dzięki pierwszemu, jakość połączeń drastycznie się zwiększyła. Rozmówców słychać teraz idealnie - w obie strony. Znacznie szybciej nawiązuje sie też połączenie, bo telefon nie przestawia się na 3G. W kwestii aptX to cóż - Moto go najwyraźniej nie miała, bo tutaj również słychać dużą poprawę. Poza tym zasięg LTE jest w tych samych miejscach dużo lepszy, a WiFi - troszkę gorszy. Fajnym patentem są 2 sloty na karty SIM. Działa to bardzo fajnie, obie karty są przez cały czas aktywne. Można wybrać, którą chcemy używać do rozmów, smsów czy danych.

Interfejs
System zaktualizował mi się od razu po zalogowaniu na konto Google do Nougata. Moim zdaniem, na OxygenOS trzeba patrzeć z perspektywy CyanogenOS z pierwszego smartfona Chińczyków. Nexus z dodanymi opcjami dostosowania do własnego widzimisię. Interfejs jest czyściutki, bez zbędnych dodatków - tak jak lubię (w sumie to tutaj też jestem uprzedzony, bo nie znoszę nakładek - obiecuję, że postaram się za bardzo nie zachwycać), a sam Oxygen jest takim Cyanogenem z wyciętymi niektórymi opcjami. Uboższe ustawienia launchera są tutaj najlepszym przykładem, a właściwie to chyba tylko one tak naprawdę rzuciły mi się w oczy. Poza tym - znana z pierwszego Oneplusa duża konfigurowalność została w dużej mierze zachowana. Na przykład, pozostała słynna już możliwość przełączania się między przyciskami fizycznymi a ekranowymi - standardowymi: kółkiem, trójkątem i kwadratem, można skonfigurować gesty (np. podwójne puknięcie w ekran żeby wybudzić urządzenie, namazanie v na wyłączonym ekranie uruchamia latarkę, itp.) Z rzeczy faktycznie przydatnych, oprócz wspomnianego podwójnego puknięcia, to można przeciągnąć z góry na dół ekranu trzema palcami żeby zrobić zrzut ekranu. Najbardziej z Cyanogena brakuje mi wymuszania całkowitego zamknięcia aplikacji przez przytrzymanie przycisku cofania i działającego jak bardzo okrojona wersja Taskera, prostego menedżera profili, który przełączał je w zależności od zdefiniowanych okoliczności (lokalizacja, czy podłączenie się do jakiejś konkretnej sieci wifi).
Zauważyłem dwie preinstalowane aplikacje: pogoda - wywaliłem od razu i menedżer plików - prosty, fajny, skuteczny - zostawiłem.
Ogólnie - jest bardzo dobrze, chociaż nie idealnie. Najbardziej mnie uwiera ta nieszczęsna półka. Otóż, jak przyzwyczaił nas Google Now Launcher, po lewej stronie głównego ekranu domowego, mieszka sobie Google Now. W Oxygen OS jest coś, co się nazywa "półka", a co jest zrobioną gdzieś po ciemku nieśmieszną parodią słabiutkiej moim zdaniem implementacji widżetów z iOS. Tzn w iOS jest taka właśnie "półka", do której można dodawać widżety. W OxygenOS też jest. Na czym polega różnica? W iOS zachowuje się to w sposób przewidywalny, a w Oxygen OS nie. Niektóre się pokazują, a niektóre nie. O. Półkę można wyłączyć, ale Google Now się tam umieścić nie da. Chciałem zhackować rzeczywistość i dodać do tej półki widżet Google Now, ale... się nie pokazywał.

Szybkość działania i kultura pracy
... są w mojej opinii największymi zaletami Oneplus 3T. Nie ma żadnych zacięć. System działa świetnie. Nie mam żadnych zastrzeżeń, szczególnie po przesiadce z Moto. Zdecydowanie czuć wyższą klasę sprzętu. Aplikacje przeładowują się bardzo rzadko. W sumie nie ma o czym pisać. Jest świetnie.


I to tyle, jeśli chodzi o pierwsze wrażenia z użytkowania Oneplus 3T. Aparatu praktycznie nie testowałem jeszcze - ale dużo zdjęć jest w sieci i można sobie jakiś pogląd wyrobić. Jeśli macie jakieś pytania to się nie krępujcie. W miarę możliwości i wiedzy, bardzo chętnie na nie odpowiem. Dodam tylko, że nie zamawiałem urządzenia przez internet, tylko kupiłem je w O2. Mają umowę z Oneplusem i sprzedają 3T w zwykłych sklepach.


* Odciski palców uważam za zawodne zabezpieczenie, ponieważ - w przeciwieństwie do hasła - układu linii papilarnych nie zmienimy, więc, w przypadku ewentualnego wycieku, mamy duży problem. Co kto lubi. Ja nie korzystam ani nie polecam.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

djluke

  • djluke
  • wiadomość Moderator
  • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

  • 38033 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 01:56

Najbardziej z Cyanogena brakuje mi wymuszania całkowitego zamknięcia aplikacji przez przytrzymanie przycisku cofania

Także i dla mnie jest to niezbędny bajer \"\ok\"
W opcjach programistycznych nie da się włączyć? Zawsze się dawało \"\hmmm\"

Asus TUF Gaming X570 Plus, Ryzen 5800X, BeQuiet Dark Rock 4 Pro, 32GB Kingston Fury 3600MHz CL16, PowerColor RX 6700 XT Red Devil 12GB, SSD Samsung 980 Pro 1TB, WD WD80EZAZ, Seasonic Focus Plus Gold 650W, Fractal Design Define R6 USB-C, Razer BlackWidow Ultimate, Logitech MX Master 3; Windows 11 Insider; Samsung C32HG70; HP Color Laserjet Pro M281fdn.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 02:07

@djluke
Niestety. Szukałem też w Google i ponoć się nie da :'(

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 10:17

@Panzer
Pamiętam, że jesteś wymagający co do ekranu i co prawda nie miałem w ręku Moto G4, ale porównując swój egzemplarz (bez T) do Sony Z3, S6, S7, iPhone 6-7 plus nie widziałem jakiś szczególnych różnic. W ustawieniach telefonu ustawiłem sobie 'rozmiar wyświetlacza' na mały. Czcionki w menu i na stronach są bardzo wyraźne.
Nie rozumiem też kwestii, gdzie użytkownicy narzekają na launcher. Przecież można go zmienić i wybrać ten, który będzie najbardziej Ci odpowiadał (w LG G3 korzystałem z launchera od LG, w 1+3 używam apexa (kupiłem x lat temu wersję pro).

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 11:09 , Edytowane 2017-02-11 17:32

@emitar


Oneplus


Moto


Oba 1

Oba 2


A propos launchera - pełna zgoda. W pierwszych wrażeniach opisałem po prostu telefon taki, jaki jest sprzedawany.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 15:31 , Edytowane 2017-02-11 15:31

@panzer
Nie mam czym zrobić, pod ręką gówniany tablet tylko i jakość zdjęć słaba, ale chyba jest lepiej niż na Twoich

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)

djluke

  • djluke
  • wiadomość Moderator
  • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

  • 38033 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 15:50

@Panzer
Obrazki nie działają.

Asus TUF Gaming X570 Plus, Ryzen 5800X, BeQuiet Dark Rock 4 Pro, 32GB Kingston Fury 3600MHz CL16, PowerColor RX 6700 XT Red Devil 12GB, SSD Samsung 980 Pro 1TB, WD WD80EZAZ, Seasonic Focus Plus Gold 650W, Fractal Design Define R6 USB-C, Razer BlackWidow Ultimate, Logitech MX Master 3; Windows 11 Insider; Samsung C32HG70; HP Color Laserjet Pro M281fdn.

skatan

  • skatan
  • wiadomość Użytkownik

  • 1726 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 17:08

co do op3t
ich system jest ok ale brakuje mi kilku funkcji :(
ze starego opo i romu sułtana

co do tel wpienia mnie trochę zaokrąglony ekran na rogach

szyba pełna ( z ramkami ) sam daje rade
ale już case diztronika albo spigena czasami podważa szkło i dotyk kuleje trzeba poprawić case

rozwiązaniem jest qpno poniejszonej wersji szyby ale ta już nie jest tak estetyczna jak full glass :(

ewntualnym rozwiązaniem najbardziej który by mi pasował to case wchodzący trochę bardziej na szybę-ekran coby
szyba byla nie na styk ale zeby case ją dociskał

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-02-11 17:38 , Edytowane 2017-02-11 18:12

@djluke
Pozmieniałem trochę tamtego posta. Teraz powinno być ok, tylko trzeba klikać w linki. Courtesy of Dropbox :angry:

@emitar
Na poprzednich zdjęciach chciałem uwypuklić różnicę między RGB a Pentile. 

EDIT
Jak już wyciągnąłem aparat:
domyślna kalibracja kolorów
zimniejsze kolory
Poprzednie fotki były w sRGB.
Różnice między naszymi zdjęciami wynikają chyba bardziej z ustawień niż z właściwości wyświetlaczy. Zgaduję, że Ty masz ustawioną domyślną kalibrację.

Posprzątałem trochę posta, żeby miało to ręce i nogi.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-16 22:35

Nie chce zaśmiecać wątku o oczekiwanych urządzeniach, więc odkopię ten temat. Dostałem wczoraj najnowszą aktualizację i bateria dłużej trzyma, a telefon nie jest non stop wybudzony:

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-17 16:08

Ile masz SoT?

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-17 16:23 , Edytowane 2017-06-19 08:21

@emitar
W tym konkretnym przypadku było 2:50 około.

A tu 3:45 dokładnie:


A tu ciekawostka. Po naładowaniu natychmiastowy spadek o 19%, a potem perpetuum mobile. Oneplus One:

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-19 09:58

@Panzer
Jako, że nie mam potrzeby nie śledzę przypadłości 1+3, ale to co piszesz wydaje się bardzo podejrzane i możliwe, że coś z Twoim egzemplarzem jest nie tak.

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-19 10:54 , Edytowane 2017-06-19 11:00

@emitar
Coś mu zjada dużo baterii w tle moim zdaniem. Tylko nie wiem co :ermm:
Miałem takie (i lepsze) cyrki w każdym Androidzie - żebyś widział co moto g wyprawiały - i to każdej generacji, oprócz 4. Prawdopodobieństwo, że wszystkie były walnięte, uważam za niskie.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-19 11:56

@Panzer
To ja bym poświęcił chwilę, aby znaleźć tego 'złoczyńce' :]

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-19 17:40 , Edytowane 2017-06-19 18:22

@emitar
Z ciekawości: żeby osiągnąć 5h SOT - wyłączasz cokolwiek żeby oszczędzać energię? Używasz współdzielenia lokalizacji?

Ja mam wszystkie radia non stop włączone, streaming muzyki, Netflix, współdzielenia lokalizacji używam prawie codziennie przez parę godzin, 4 komunikatory, słuchawki Bluetooth, rozmowy ok. pół godziny dziennie, Google Now, Google Assistant... Z takich popularnych rzeczy to nie używam tylko Facebooka i Facebook messengera. Ładuję telefon wieczorem. Na drugi dzień po powrocie do domu mam od 25 do 45 procent baterii, w zależności od używania. No i pod warunkiem, że telefon np. nie uśnie przez cały dzień bo coś go tam trapi w tle.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-06-19 23:21 , Edytowane 2017-06-19 23:22

@Panzer
Wifi, lte, bt, gps zawsze włączony. Oszczędzanie energii wyłączone, rzadko kiedy wyłączam aplikacje w tle (przyzwyczajenie do czyszczenia z poprzednich telefonów robi swoje) Spotify przez godzinę dziennie na słuchawkach bt. Mam tylko jeden komunikator, facebook przez przeglądarkę (w postaci aplikacji simple pro), Twitter, Lama, acr (nagrywanie rozmów). Google now włączone. Wszystkie synchronizacje (dropbox, google zdjęcia, keep itp) również. SoT to przeważnie 4, trochę ponad 4 godziny. 

Odkąd mam telefon z androidem lubiłem w nim grzebać (zmiana kernela, romu itp). W poprzednim i aktualnym telefonie korzystam z romu opartego na oryginalnym. Chwilę zajęło mi skonfigurowanie 1+3 (odblokowanie boatloadera, wgranie custom recovery), ale teraz raz na jakiś czas zrobię dirty flasha nowej wersji romu i to wszystko. Zajmuje to może minutę, góra dwie. Dłużej ostatnio się bawiłem po jakimś update google, gdzie przestało mi działać android pay. 

Z tego co napisałeś dużo intensywnie korzystasz z telefonu co nie zmienia faktu, że poświęcił bym chwilę, żeby sprawdzić co jest tak łakomę na baterię.

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-21 09:14

@Panzer
Nie pamiętam w jakim to wątku było (i czy w ogóle dobrze pamiętam), ale zastanawiałeś się nad ponownym przejściem na iOS. Jak Twoje plany po prezentacji nowych telefonów?

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)

maq2

  • maq2
  • wiadomość Użytkownik

  • 2244 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-21 10:26

Wprawdzie nie ten nick ale odpowiem za siebie. Po premierze nowych iphonów kupiłem MI6 i po tych kilku dniach jestem bardzo zadowolony z telefonu. Bateria przy dwóch kartach sim działa mniej więcej tak samo jak w iphonie 6s plus.
Przesiadka na iphona 8 to strata kasy, X nawet nie komentuję.

emitar

  • emitar
  • wiadomość Użytkownik

  • 5186 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-22 09:06 , Edytowane 2017-09-22 09:07

@maq2
Z iOS przesiadłeś się na Androida? Jeżeli tak, mógłbyś coś więcej napisać. Po jakim okresie. Co się podoba/co nie. Co przeszkadza, itp itd.

Y540 (i7-9750HF, 16GB, SK Hynix 512GB, GTX1660Ti)
Strona 1 z 2 12>>>
skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 440 gości