Forum > Tematy dowolne > Administrator sieci-kursy CISCO?

Strona 1 z 1 1
skocz

BigMistake

Wysłane 2014-10-25 21:38

| Jeśli ktoś nie chce marnować czasu na wstęp niech przejdzie do części drugiej :) |

Witam, jestem nowy na forum, chociaż korzystałem już z niego jako niezarejestrowany użytkownik. Czytając różne tematy zauważyłem, że sporo osób zajmuje się szeroko pojętą informatyką zawodowo, a nie tylko hobbystycznie. Uznałem zatem, że jest to dobre miejsce do zasięgnięcia informacji na temat "jak zostać administratorem sieci?". Może zabrzmiało to dziwnie ale generalnie sprawa wygląda tak, że moje studia na kierunku Gospodarka i Administracja Publiczna pomału dobiegają końca, jestem po 4 miesiącach wolontariatu w UM Krakowa i wnioski do jakich doszedłem nie napawają optymizmem. Kierunek studiów to jedna wielka pomyłka, a wolontariat utwierdził mnie w przekonaniu, że po pierwsze dostać pracę w administracji publicznej (bez znajomości) to obecnie graniczy z cudem (jedna pracownica dopiero za 7! razem dostała umowę na czas nieokreślony, a druga z "pleckami" po 3 miesiącach), płace zamrożone od wielu lat, brak widoków na poprawę i generalnie to jest gniazdo żmij. Stwierdziłem więc, że trzeba zająć się czymś innym związanym z informatyką ponieważ zawsze lubiłem się zajmować rzeczami typu pomoc w instalowaniu windowsa, składanie komputera, rozwiązywanie pomniejszych problemów ze sprzętem, tworzenie domowej sieci (i zdaję sobie sprawę, że to tylko amatorszczyzna) i chciałbym spróbować sił w tym kierunku.


W związku z powyższym potrzebuję porady z perspektywy osoby, która pracuje jako administrator sieci lub pokrewne co zrobić i gdzie się udać, żeby praktycznie od zera nauczyć się tych zagadnień w takim stopniu, który umożliwiałby staranie się o pracę. Przeszukując Internet znalazłem kusy CISCO niby dla początkujących CCNA i zaawansowany CCNP ale nie wiem na ile ich ukończenie dałoby mi szansę na znalezienie pracy i jakie inne są potrzebne w tej branży. Dlatego proszę osoby cokolwiek zorientowane w temacie o poradę.

krymtON

Wysłane 2014-10-25 22:08 , Edytowane 2014-10-25 22:09

@BigMistake - to co opisujesz, to service desk, nie administracja. Administrator bardziej zarządza sieciami i przydziałami, niż naprawia komputery, instaluje systemy czy podłącza kabelki :) Wiadomo, że w kwestii kasy admin > helpdesk. Jako admin - trzeba znać sporo, głównie przydają się Exchange, Active Directory, Enterprise Portal, SharePoint, obsługa IIS, MSSQL (to jeśli o Microsoftowe podstawy chodzi). A na to są stosowne certyfikaty i kursy z ramienia partnerów MS - niestety, drogie. Ostatni kurs z zakresu instalacji i administracji Dynamics AX na którym byłem kosztował 4k netto/uczestnika/3dni. Na linuxowych się nie znam - w żadnej firmie, w której pracowałem, nie korzystaliśmy z rozwiązań na linux.

Graty jak każde inne ;)

BigMistake

Wysłane 2014-10-25 22:28

@krymtON zdaję sobie sprawę, że to zupełnie co innego, chodziło mi bardziej o to, że po prostu lubię pracować z komputerem, jakoś dziwnie to brzmi ale wiesz chyba co mam na myśli. Wiem również, że wiąże się to z paroletnią nauką ale zwyczajnie nie chcę ugrząźć w administracji publicznej dłużej niż te powiedzmy 5 lat. Czyli generalnie czas mam, niestety gorzej z pieniędzmi. Dlatego chciałem się dowiedzieć czego no i za ile trzeba się nauczyć, żeby móc zacząć pracować jako administrator sieci (i oczywiście później kontynuować naukę)

kowgli

  • kowgli
  • wiadomość Użytkownik

  • 4367 wypowiedzi

Wysłane 2014-10-25 23:20 , Edytowane 2014-10-25 23:21

@ BigMistake
Co dla ciebie oznacza "administrator sieci", bo dla mnie to pojęcie dość mgliste. W 99% firm (z wyjątkiem może ogromnych korporacji) nie ma stanowska pracy takiego jak "administrator sieci". Jest dział IT, który zajmuje się generalnie poprawnym działaniem infrastruktury informatycznej (w tym samej sieci). Chyba, że szukasz pracy u operatora lub dostawcy internetowego, to może prędzej.
Co dokładnie chciałbyś robić? Dodam tylko, że generalnie łatwiej o pracę w charakterze programisty, niż w IT. Zwyczajnie więcej takich osób potrzeba.

BigMistake

Wysłane 2014-10-25 23:50

Właśnie dlatego, że nie wiem jak to w firmach wygląda pytam Was. kowgli w takim wypadku bardziej dział IT, a to z tego względu, że nie jestem przekonany co do swoich możliwości nauczenia się programowania. No chyba, że istnieją odpowiednie kursy i szkolenia od podstaw, bo samotne przekopywanie się przez opasłe tomiska np o C++, czy Java raczej czarno widzę.

Netman

  • Netman
  • wiadomość Użytkownik

  • 6787 wypowiedzi

Wysłane 2014-10-26 00:19

Obecnie dostępna literatura i kursy w necie są naprawdę wysokich lotów. 
Trochę samozaparcia i jest możliwe nauczenie się takiego C#, który jest stokroć łatwiejszy od wspomnianego C++, a jest poszukiwany na rynku pracy.

Chociaż z drugiej strony teraz ciężej o prace znając tylko C#/Javę/itp.
Poszukiwane też są znajomości webowe, java script i te klimaty.

Jeśli uważasz, że z programowaniem możesz nie poradzić, to może pomyśl coś w kierunku czystego front-enda? 

i7 6700k, G.Skill 16GB 3000Mhz, Asus GTX970 DirectCu II Strix, SSD Samsung 256GB, Gigabyte GA-Z170-HD3P, Xonar XD, Dell U2715h ۻۻ Galaxy Tab S ۻۻ Galaxy S8 ۻۻ

Mike*[PL]*

Wysłane 2014-10-26 00:40 , Edytowane 2014-10-26 00:42

@BigMistake

Z kursów programowania wiele się nie nauczysz. One są bardziej do pokazania możliwości danego języka, jego narzędzi. Wydasz (dużo) pieniędzy, efekt może być taki, że uświadomisz sobie, że to nie dla Ciebie, a grube książki i tak Cię nie ominą ( nawet najlepszy kurs w sieci nie zastąpi dobrej książki z przykładami ). Poza tym programowanie to nie jest łatwa sprawa, jak chcesz się uczyć kodzenia dla pieniędzy, to zamęczysz się na śmierć.

Jeśli chodzi o Cisco, u mnie na uczelni liczą sobie ponad 2k zł za CCNA podstawowy dla ludzi "z zewnątrz".

Wiem również, że wiąże się to z paroletnią nauką ale zwyczajnie nie chcę ugrząźć w administracji publicznej dłużej niż te powiedzmy 5 lat.


Jeśli dajesz sobie 5 lat, to masz czas, żeby pójść na studia i je skończyć ( na dziennych inżyniera robisz bodajże w 3 lata ). 
Chyba że stać Cię na opłacanie zaocznych a w tygodniu praca.

koradon

Wysłane 2014-10-26 09:13 , Edytowane 2014-10-26 09:14

Kursy CISCO nie są złe. Mam kilku kolegów którzy na nich byli i nie mówili o nich złego słowa.

Co do nauki programowania, to szczerze polecam na absolutny start "Symfonia C++". Po tej książce każda inna wchodzi z 10 razy łatwiej. Na żadne kursy nie trzeba chodzić, bo to i tak trzeba samemu usiąść i pobawić się.

Z tego co zauważyłem u siebie w firmie to C++, Java i Python są mocno poszukiwane. Dołóż do tóregoś z tych języków coś z baz danych i wezmą cię wszędzie ;-)

Aha no i jeżeli jednak adminka IT cię interesuje to znajomość linuksa jest wręcz wymagana.

MSI GT72 2QE (SSD+HDD, W8.1->W10) + Dell U2412M, Samsung Galaxy Note 4 N910F,

BigMistake

Wysłane 2014-10-26 09:29

@Netman czy mógłbyś rozwinąć co miałeś na myśli pisząc o front-endzie, bo wikipedia wyjaśnia to dość mgliście "front-endem określa się technologie uruchamiane w przeglądarce takie jak: CSS, JavaScript, HTML, SVG"

@Mike*[PL]* tryb studiów, kursów etc. musi być zaoczny ponieważ wkrótce kończę studia dzienne i nie mam zamiaru być wiecznym studentem. Druga sprawa, to efektywność takiego rozwiązania, bo jak znam życie to na takich studiach jest zwyczajnie wszystkiego po trochu. Mnie bardziej zależy żeby na jakiś konkretny dział się zdecydować i tylko w tym kierunku się uczyć, co i tak nie będzie łatwe, bo jak napisałem-zaczynam w zasadzie od zera.
Inna sprawa-daję sobie 5 lat, chociaż do końca nie wiem na ile to jest realne ale jedno wiem na pewno, że minimum pół roku to jakieś praktyki, staże. W zasadzie jedyne co biorę pod uwagę to jakaś podyplomówka, wiem że na UJ jest coś takiego jak
"Inżynieria oprogramowania i narzędzia biznesu"

kowgli

  • kowgli
  • wiadomość Użytkownik

  • 4367 wypowiedzi

Wysłane 2014-10-26 09:53 , Edytowane 2014-10-26 09:54

Zgadzam się z kolegami, że powinieneś po prostu zaocznie lub wieczorowo zrobić studia inżynierskie, z informatyki.  Mam przykład mojej żony, która na 5 roku studiów z architektury krajobrazu, zdała sobie sprawę, że to może i fajne, ale pracy w tym nie ma i zaczęła praktycznie od poziomu "0" studiować informatykę wieczorowo na PW. Na drugim roku zaczeła pracować jako taki "informatyk od wszystkiego" w małej firmie - z zupełnie przyzwoitą pensją, a kilka lat później jako programistka w firmie tworzącej dedykowane systemy dla telekomunikacji.

Musisz oczywiście pamiętać, że zawód jest bardzo dobry, ale wymaga też dużego samozaparcia i samodzielnej nauki. Studia co najwyżej zasygnalizują Ci pewne tematy, jeśli chcesz w czymś pracowac zawodowo, trzeba szkolić się samodzielnie.
Staże...hmm, jak dla mnie szukanie naiwnych. Spokojnie można zlaleźć normalnie płatną pracę.

Mike*[PL]*

Wysłane 2014-10-26 12:21

@BigMistake

Druga sprawa, to efektywność takiego rozwiązania, bo jak znam życie to na takich studiach jest zwyczajnie wszystkiego po trochu. Mnie bardziej zależy żeby na jakiś konkretny dział się zdecydować i tylko w tym kierunku się uczyć, co i tak nie będzie łatwe, bo jak napisałem-zaczynam w zasadzie od zera.


Skoro zaczynasz od zera i chciałbyś zostać informatykiem to tym bardziej jest to przesłanka, żeby iść na studia. Każdy informatyk musi mieć te minimum ogólnej wiedzy informatycznej. Czasy się zmieniają. Grafik komputerowy nie jest osobą od poprawiania oczek i tyle, a studia zaoczne naprawdę nie bolą :-).

Z programowania C++ jest bardzo dobrym wyborem na start ( niekoniecznie musisz zostać programistą C++, ale ten język bardzo dobrze uczy odpowiedniego myślenia ). Również polecam Symfonię C++, ale koniecznie w wersji Standard ( nowsza wersja, "zwykła" Symfonia ma kilkanaście lat i jest mocno przestarzała ).

Netman

  • Netman
  • wiadomość Użytkownik

  • 6787 wypowiedzi

Wysłane 2014-10-26 13:13 , Edytowane 2014-10-26 13:17

@BigMistake
Tak jak Ci wiki podało, front-end zajmuje się rzeczami po stronie widoku, czyli głównie CSS, HTML i JS. 
Ta dziedzina jest znacznie łatwiejsza niż czyste programowanie, zajmowanie się back-endem.


C++ na początek jest też dobrym wyborem. 
Pomaga zrozumieć jak to wszystko działa, ale z drugiej strony może ostro zniechęcić do nauki poprzez skomplikowanie i przytłoczenie.
C#/Java to czysta przyjemność w porównaniu do C.
Oczywiście można też w drugą stronę. Najpierw coś wysokopoziomowego, a jak już poczujesz, że łapiesz, to można wgłębić się w C++ \"\spoko\"

Obecnie mamy świetne książki. Przeczytałem jakiś czas temu CLR via C# i jestem teraz skłonny powiedzieć, że dobry programista może się obejść bez znajomości C++. No ale to już wyższa szkoła jazdy. \"\mikolaj\"

i7 6700k, G.Skill 16GB 3000Mhz, Asus GTX970 DirectCu II Strix, SSD Samsung 256GB, Gigabyte GA-Z170-HD3P, Xonar XD, Dell U2715h ۻۻ Galaxy Tab S ۻۻ Galaxy S8 ۻۻ

BigMistake

Wysłane 2014-10-27 12:48

@kowgli muszę przyznać, że opisany przypadek twojej żony podziałał na mnie motywująco :-) Tak sobie pomyślałem, że może na początek zainwestowałbym w taką książkę http://helion.pl/ksiazki/c-rusz-glowa-wydanie-iii-jennifer-greene-andr... Ma dość dobre opinie, a skoro C# jest bardziej przystępny od C++ to myślę, że na początek będzie dobrym wyborem. Chyba, że ktoś może z własnego doświadczenia polecić jakąś dobrą książkę, która tłumaczy zagadnienie łopatologicznie :-P

Mike*[PL]*

Wysłane 2014-10-27 15:44

@BigMistake
C# jest językiem obiektowym. Żebyś łatwiej zrozumiał z czym to się je, radziłbym zajrzeć do jakiegoś kursu (nawet w internecie), który wprowadzi w podstawy programowania (niezależnie w jakim języki będziesz programował). Mam tu na myśli takie pojęcia jak zmienne (rodzaje obiektów), wskaźniki, strumienie, operatory itp., a najlepiej jakbyś poprogramował trochę w C++ strukturalnie, bo wskoczenie w p. obiektowe może za bardzo przytłoczyć Cię informacjami.

Strona 1 z 1 1
skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 266 gości