Około pół roku temu podpisałem aneks do umowy i przeszedłem z prędkości 6MB/s na prędkość do 10MB/s. Od momentu jak przeszedłem na szybszą prędkość do teraz nigdy nie udało mi się osiągnąć większej prędkości niż ta co na poprzedniej opcji neostrady. Przeważnie max to co uzyskuje to 6-6,5MB (tj. około 800-850kB/s). Rozumiem, że w umowie jest sprytny zapis "DO" 10 MB/s, ale uważam że w przeciągu tego pół roku odkąd mam teoretycznie szybszą neostradę powinienem osiągać (nie mówię tu że non stop) prędkości większe niż te 6MB/s.
Czytałem wypowiedzi na internecie nt. mojego problemu i okazuje się, że nie tylko ja mam taki problem. Wiele osób ma podobne problemy. Napisałem w tej sprawie reklamację do neostrady (email), ale ku mojemu zdziwieniu anulowali mi za ostatnią fakturę 50% należności. Z uwagi na to, że nie satysfakcjonowało mnie takie załatwienie sprawy, to postanowiłem już dalej nie pisać maili tylko do nich zadzwoniłem. Tam dostałem informację o tym żeby mój ruter wyłączyć na 30 minut z sieci i ponownie podpiąć, i że wtedy na nowo urządzenie zsynchronizuje się z neostradą i prędkość powinna wtedy wzrosnąć. Jak zapytałem co w przypadku jak nie przyniesie to zamierzonego efektu, to konsultant mi powiedział, że prawdopodobną przyczyną jest mój router tj. że nie poprawnie współpracuje z neostradą i zalecił mi sprawdzić na innym routerze.
Niestety po odłączeniu routera z gniazdka elektrycznego na pól godziny i ponownym jego włączeniu nie przyniosło to zamierzonego efektu. Nadal mam takie same prędkości tj. 6-6,5MB/s i ani więcej ani mniej. Natomiast aktualnie nie mam jakiegoś innego routera na którym mógłbym sprawdzić czy będzie na nim szybciej działać internet.
Teraz trochę informacji co do mojej konfiguracji. A więc posiadam router PENTAGRAM Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus (P6331-6) http://www.projekty-justyny.netmark.pl/ro...
Mam go skonfigurowanego zgodnie z zaleceniami Neostrady.
Poniżej przedstawiam screen z parametrami łącza ADSL (być może on pomoże w analizie problemu):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/b23993e2fe7cbfaf.html
Czy ktoś miął podobny problem i wie jak go rozwiązać? Chodzi mi tu o to czy winowajcą jest rzeczywiście router (co mi się nie wydaje), czy wina leży po stronie dostawcy internetu?!
Za wszelkie sugestie i podpowiedzi serdeczne dzięki.
Forum > Tematy dowolne > Wolna Neostrada - zamiast 10MB/s, jest 6MB/s
Wysłane 2014-11-09 21:01 , Edytowane 2014-11-09 21:12
Wysłane 2014-11-09 22:01 , Edytowane 2014-11-09 22:06
Ciężko powiedzieć. Najlepiej zapytać się techników, którzy montują w twoim sąsiedztwie - oni najlepiej wiedzą jakie są realne możliwości w danej okolicy. Na infolinii trochę wróżą z fusów.
Daleko masz do centrali? Dużo jest podpiętych abonentów? Kiedy były kładzione kable? Opisz w jaki sposób jesteś podłączony. Może być tak, że więcej niż te 8Mb nie będzie się u ciebie synchronizować, ze względu na stare kable, dużą odległość do centrali itp. Niewiele z tym zrobisz z wyjątkiem wysyłania podań o wymianę przewodów/centrali. W sumie skoro zwrócili Ci 50% rachunku to postąpili uczciwie. Tak naprawdę nie musieli.
Problem może też leżeć u ciebie w mieszkaniu/domu. Spróbuj wpiąć się możliwie najbliżej źródła, najlepiej bezpośrednio w skrzynkę. Wyeliminuj wszystkie przedłużki, rozgałęziacze, telefon itp. Wszystko co może osłabiać sygnał.
Wysłane 2014-11-09 22:01
Masz downstream zapięty na 8064k, oraz tragiczny stosunek sygnał/szum, więc nie ma żadnej siły żeby zechciało przejść przez router więcej. O więcej, dowiaduj się w dziale technicznym, bo to tylko już panowie z Orange muszą Ci pomóc. Jak nie rozwiążą problemu, zejdź na niższe parametry dla świętego spokoju na stałe.
Wysłane 2014-11-09 22:02 , Edytowane 2014-11-09 22:04
@ elkoos
Niższych to za bardzo nie ma jak. Teraz są jedynie 2 opcje, do 20 w DSL i do 80 w VSDL (plus jakaś testowa do 300, ale to nie ma co liczyć). Generalnie leci "ile się da" przy danym łączu.
O jaki spokój chodzi? Przecież nie ma problemów ze stabilnością? Centrali synchronizuje na tyle ile się da stabilnie utrzymać (czyli w tym wypadku te 8Mb).
Wysłane 2014-11-09 22:48
A to nie jest tak że jesteś przypięty w centralce do ADSL jeszcze i muszą Ci "przełączyć linię" pod ADSL2? Bo wyciągasz max dla ADSL właśnie i tu bym szukał...
A co do umowy, wzrostu prędkości w czasie itp to nie tak działa - masz umowę "do 10" z gwarantowanym 1Mbps (teraz unijnie chyba 2?) i możesz mieć łącze w tym zakresie, a jak nic nie robią na liniach to samo z siebie nie przyspieszy.
Wysłane 2014-11-10 17:45 , Edytowane 2014-11-10 17:55
Ja mam to samo przy 10MB mimo że mam w domu Cerberusa standardu ADSL2, jakość sygnału i odległość od centrali obniżana mi rzeczywisty transfer do poziomu 700-900kbs, ale transfer bym jeszcze przeżył ale czasem pingi skaczą do 500 i więcej i zdarzało się gubienie pakietów. * Męczenie pomocy technicznej na wiele się nie zdawało.
A gdy grałem np w EVE-Online I FCowałem floty to ludzie z Zachodu dawali niezłe komentarza gdzie ja mieszkam że mam tak gówniany net, poza tym nic nie wkurza bardziej podczas grania w MMO z full dropem utrata itemów/ statków z powodu disconecta.
Ale już niedługo się skończy to bo światłowód 30MB w domu za 49zł miesięcznie będą miał w ciągu miesiąca dwóch :) a Umowę z Orange mam do stycznia :)
Wysłane 2014-11-10 18:24
Neostradę posiadam od 2002 albo 2003 roku kiedy to jeszcze była mało dostępna. Wtedy nazywała się neostrada plus i miała zawrotną prędkość 0,64MB/s hehe. ;) Na tamte czasy kiedy królowały jeszcze połączenia modemowe takie stałe łącze było czymś!!!:D
Przez ten czas podpisywałem nowe aneksy do umów i tak na moim łączu miałem prędkości 0,64MB/s --> 1MB/s --> 2MB/s --> 6MB/s i ostatnio do 10MB/s. Na tą ostatnią opcję zdecydowałem się przez, to że za 6MB/s płaciłem 10zl więcej niż obecnie za opcję do 10MB/s. Nie wiem natomiast czy przez te 11-12 lat przełączali mnie na jakieś inne nowsze centrale jak i nie posiadam informacji jaką odległośc mam od centrali, ani tez nie wiem jakie są kable tj. stare czy nowe.
Zakładając ten wątek chciałem się najpierw doradzić i podpytać Was Drodzy Koledzy od czego najlepiej zacząć rozmowy z Orange. Nie lubię jak z kimś rozmawiam i ktoś mnie odsyła z przysłowionym kwitkiem.;) Chciałem najpierw rozeznać sprawę zanim się do nich osobiście wybiore tj. na co w trakcie rozmowy z nimi położyć nacisk. Z opinii przeczytanych na internecie i z Waszych informacji podejżewam że zapewne nic nie wskóram w tym temacie, ponieważ zapewnie jestem podłączony do jakiejś starej centrali skoro miałem neo na tym obszarze jako jeden z pierwszych.:/
Jeszczem mam takie pytania co do parametrów mojego routera. Chodzi mi o "Downsream" i "Upstream". Są to podane prędkości z jakim synchronizuje mi się router z neostradą?!
Równiez interesują mnie parametry takie jak "Noise Margin (Upstream)", "Noise Margin (Downstream)", "Attenuation (Upstream)", "Attenuation (Downstream)" podane w decybelach. Co to jest i o co w tych parametrach chodzi??? Jakie powinny być prawidłowe? To jest jakieś tłumienie czy coś takiego??
No i jeszcze co to jest "Operational Mode"? jest tam parametr "ADSL G.Dmt", a nie powinien być ADSL2+?
Wysłane 2014-11-10 20:18
Ale Ty tę modulację masz ustawioną na ADSL2+? Czy tylko na potrzeby screena przestawiłeś? Bo jeśli nie u Ciebie to u nich jest problem (albo w starej centralce).
Wysłane 2014-11-11 13:54
To powiedzcie mi Panowie jakie pownienem mieć prawidłowe paraetry na moim łączy tak żeby neostrada mogła działać prawidłowo tj. jezeli chodzi u mnie to szybciej? Rozumiem ze parametry Noise Margin (Upstream)", "Noise Margin (Downstream)", "Attenuation (Upstream)", "Attenuation (Downstream)" wszystkie powinny mieć nie mniej niż 15db?
A czy parametr "Operational Mode" nie powinien być na ADSL2+?
Ta wiedza będzie mi pomocna jak pójdę do Orange i będe rozmawiał z technikiem.:)
Wysłane 2014-11-11 15:12 , Edytowane 2014-11-11 15:14
@miśiek
[LINK]
Jednak im większy SNR tym niższa prędkość (synchronizując modem w szczycie uzyskasz większy SNR, ale niższą prędkość; z kolei synchronizując modem w nocy uzyskasz większą prędkość, ale w dzień możesz mieć pewne problemy ze stabilnością łącza).
PS. przy VDSL SNR jest chyba niższy?
Wysłane 2014-11-11 15:22 , Edytowane 2014-11-11 15:24
Jednak im większy SNR tym niższa prędkość (synchronizując modem w szczycie uzyskasz większy SNR, ale niższą prędkość; z kolei synchronizując modem w nocy uzyskasz większą prędkość, ale w dzień możesz mieć pewne problemy ze stabilnością łącza).
Coooooo... ?

Przecież im lepszy SNR (wyższy, czyli poziom sygnału jest wyższy od poziom szumów) tym jest łatwiej o wszystko. Synchronizację, większa prędkość transmisji (o ile nie ma interferencji ISI). Na pewno napisałeś to co chciałeś?

Do tego na stronie z twojego linka mają błąd właśnie przy opisie SNR i tłumienia. Dzióbki powinny byś w przeciwną stronę.
Wysłane 2014-11-11 15:27 , Edytowane 2014-11-11 15:29
@koradon
Nie tyle źle napisałem co może faktycznie nieprecyzyjnie. Biorąc tę samą linię i mogąc manipulować SNR uzyskamy większą prędkość kosztem stabilności i odwrotnie.
Jak ma mały SNR to mogą go np. ściąć na 6Mbps i mu SNR skoczy...czy nie?
A dzióbki mają faktycznie odwrotnie.
Wysłane 2014-11-11 20:19
Hmmm no to zależy od użytej modulacji, tłumienia i generalnie wszystkiego.
SNR to taki wypadkowy końcowy parametr wszystkiego tego co się dzieje w kanale transmisyjnym.
Ale jako tako SNR się nie manipuluje bo jest on efektem a nie przyczyną patrząc od strony odbiornika. A przynajmniej w takiej formie jest zazwyczaj używany w telekomunikacji. Różne modulacje, tryby transmisji czy warstwa fizyczna mogą na niego wpływać i tylko zmieniając inne parametry zmienimy SNR.
No bo SNR to tylko proporcja. Moc sygnału do mocy szumu nic więcej.
Kończąc
Nie wiem jak wygląda transmisja ADSL w najniższej warstwie, ale wraz ze zmniejszeniem prędkości transmisji SNR powinien się zwiększać (czyli powinno być lepiej). Czyli manipulujemy prędkością tak by SNR był akceptowalny. A nie w drugą stronę.
Kto jest online: 0 użytkowników, 190 gości