Forum > Tematy dowolne > Ściemniacz do oświetlenia - zasada działanai

Strona 1 z 1 1
skocz

margiel

Wysłane 2018-12-26 10:34

Czy ktoś przerabiał może tematykę ściemniacza do oświetlenia wewnętrznego? Czy każdy rodzajo oświetlenia można manipulować przy pomocy takiego ściemniacza?

murdoc

  • murdoc
  • wiadomość Użytkownik

  • 250 wypowiedzi

Wysłane 2018-12-26 11:48 , Edytowane 2018-12-26 11:52

Powiedzmy, że od kilkunastu lat w tym siedzę. Temat jest cholernie skomplikowany i na Twoje drugie pytanie odpowiedź brzmi - NIE - co więcej nawet jeśli dane źródło światła będzie ściemnialne to wcale to nie oznacza, że będzie współpracowało z wybranym ściemniaczem.

Skupiając się na dzisiejszych LED'ach podstawową kwestią jest zakup źródła światła opisywanego jako "ściemnialne" ("dimmable") i opisanego taką ikoną:



Druga sprawa to weryfikacja tabeli kompatybilności takiego źródła ze ściemniaczami i zakup odpowiedniego osprzętu. Tu już pojawia się pierwszy problem. Ściemniacze, nawet jeśli są wskazane przez producenta jako kompatybilne, mogą jedynie częściowo współpracować z wybranymi źródłami światła. Co to oznacza? Że np. mogą je ściemniać w ograniczonym zakresie (np. 5-95% wartości strumienia świetlnego) lub w niektórych nastawach ściemniacza może pojawić się efekt migotania/pulsacji, itp. itd. 

Z perspektywy czasu uważam, że temat nie jest wart jakiegokolwiek zainteresowania. Brak jednolitych normatywnych rozwiązań powoduje, ze na rynku w tym temacie panuje jeden wielki b*rdel. Myślę, że nie warto też rozpisywać się o technikaliach, czyli jak od strony elektroniki jest to realizowane, ponieważ nie ma to większego sensu (czy źródło światła pracuje ze ściemniaczami z początkowym odcięciem fazy (leading edge) czy też z końcowym odcięciem fazy (trailing edge)). Jeśli natomiast JESTEŚ ZMUSZONY do zainwestowania w ściemniacz, to celuj w produkty lepszej jakości - np. multikonfigurowanlego BERKER'a, który pozwoli Ci na takie ustawienie ściemniacza, by był jak najbliższy ideałowi.

Inną kwestią są oprawy ze zintegrowanym modułem LED - tutaj, jeśli oprawa wyposażona jest w odpowiedni zasilacz i w posiada się odpowiednio rozbudowaną instalację elektryczną można szaleć do woli realizując ściemnianie (i nie tylko) poprzez róźne interface'y (np. DALI).

proxy

  • proxy
  • wiadomość Użytkownik

  • 80 wypowiedzi

Wysłane 2018-12-27 11:45

Kolega powyżej dosyć dobrze to wyjaśnił.
Ściemniacze to nic innego jak transformatory, które zmniejszają napięcie (inne parametry prądu pozostają bez zmiany). Dzięki temu można manipulować ich jasnością. To co jest istotne, to aby były to możliwie ciche ściemniacze, a są takie na rynku (przy transformacji energii elektrycznej może pojawić się dźwięk buczenia - na podobnej zasadzie działają transformatory w stacjach transformatorowych, które buczą.
Info na temat zasady działania ściemniaczy można znaleźć np tutaj pod linkiem: [LINK]

shrekus

Wysłane 2018-12-27 15:07

Kolega dobre wyjaśnił, ale ściemniacze to nie są buczące transformatory. Co do zmniejszania napięcia - no cóż - może trochę się zgodzę, ale zmniejszają tylko wartość skuteczną tego napięcia - bo zwykle odcinają część sinusoidy.

Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7 5800H/32GB/1TB/Win11 RTX3060 165Hz
Strona 1 z 1 1
skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 227 gości