2011-01-05 20:15
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
11

Intel przedstawia drugą generację procesorów Intel Core

Obrazek Intel przedstawia drugą  generację procesorów Intel Core

MIĘDZYNARODOWE TARGI CONSUMER ELECTRONICS SHOW, Las Vegas, 5 stycznia 2011 r. – W sytuacji, gdy codziennie sprzedaje się ponad milion komputerów, firma Intel wprowadziła dzisiaj przełomową, drugą generację rodziny procesorów Intel Core. Intel ujawnił szereg ekscytujących i zaskakujących nowych funkcji i usług, a także kilka unikalnych umów. Dzięki grafice zintegrowanej z procesorem w jednym układzie, zapewniają one całkowicie nowe wrażenia wizualne. W ciągu najbliższego roku najwięksi producenci OEM z całego świata powinni przedstawić ponad 500 modeli komputerów stacjonarnych i laptopów.

Nowe funkcje to m.in. Intel Insider, Intel Quick Sync Video, a także nowa wersja nagradzanego już wcześniej rozwiązania Intel Wireless Display (WiDi), które w obecnej wersji dodaje obsługę trybu 1080p HD oraz ochronę zawartości. Pozwoli to przesyłać materiały klasy premium w rozdzielczości HD z ekranu laptopa do telewizora. Firma ujawniła również umowy z CinemaNow*, Dixons Retail plc*, Hungama* Digital Media Entertainment, Image Entertainment*, Sonic Solutions*, Twentieth Century Fox Home Entertainment* oraz Warner Bros. Digital Distribution*.

„Nowa, druga generacja procesorów Intel Core przynosi większy skok pod względem wydajności obliczeniowej i potencjału niż jakakolwiek starsza generacja” – powiedział Mooly Eden, wiceprezes i dyrektor generalny, PC Client Group, Intel. „Wbudowane możliwości wizualne, jakie przynoszą te nowe układy, są zadziwiające. W połączeniu z lepiej dopasowującą się wydajnością, cechy te zrewolucjonizują obcowanie z komputerami PC w sposób, który każdy użytkownik natychmiast dostrzeże i doceni, w postaci znacznie bardziej inteligentnej wydajności.”

Nowe doznania wizualne dopasowane do współczesnego stylu życia
Rodzina procesorów Intel Core drugiej generacji to pierwsza „dostrzegalnie inteligentna” mikroarchitektura, łącząca w jednym układzie technologie wizualne i grafikę 3D oraz najlepsze pod względem wydajności mikroprocesory. Każdy wykonany w technologii 32 nanometrów procesor ma nowoopracowaną, zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics. Pozwala to uzyskać wyraźny wzrost wydajności graficznej w porównaniu do układów graficznych starszej generacji, zarówno w przetwarzaniu mediów HD, jak i podczas grania w popularne gry. Nowe układy podnoszą wydajność a jednocześnie zapewniają znakomity czas pracy na baterii, pozwalając na budowę mniejszych, bardziej innowacyjnych systemów.

Wbudowana w procesor obsługa grafiki koncentruje się na obszarach, w których skupia się dziś aktywność większości ludzi: wideo w wysokiej rozdzielczości (HD), zdjęcia, granie w popularne gry, wielozadaniowość i aktywność towarzyska w sieci, a także multimedia. Ulepszone technologie wizualne, takie jak grafika nowej generacji Intel HD, są wbudowane w każdy procesor Intel Core drugiej generacji. Z perspektywy konsumentów, oznacza to zdecydowanie lepszy komfort korzystania z komputerów, w tym lepsze zarządzanie energią, wyższą wydajność i znakomity czas pracy na akumulatorach.

Ponadto nowa, zaskakująca funkcja komputerów stacjonarnych i notebooków nowej generacji, czyli Intel Insider, daje konsumentom dostęp bezpośrednio z poziomu komputera do niedostępnych wcześniej filmów w prawdziwej rozdzielczości HD. Aby pokazać tę funkcję, Eden zaprosił na scenę Kevina Tsujihara, prezesa Warner Home Entertainment Group.
Tsujihara wyjaśnił: „Warner Bros. postrzega komputer PC jako jedną z najpowszechniej dostępnych i najbardziej wszechstronnych platform do dostarczania cyfrowej rozrywki na wysokim poziomie. Teraz, gdy Intel wprowadził lepsze zabezpieczenia, możemy udostępniać nasze nowe tytuły oraz popularne pozycje katalogowe w prawdziwej rozdzielczości HD, do użytku na komputerach PC. Odbywać się to będzie przez nasz sklep WBShop*, a także za pośrednictwem partnerów, takich jak CinemaNow*.”

Eden użył fragmentu z popularnego filmu Incepcja* z oferty Warner Bros.*, aby pokazać, jak łatwo użytkownicy mogą sięgać po tytuły tego producenta za pośrednictwem Cinema Now i oglądać je w pełnym HD na laptopie.

We współpracy ze studiami filmowymi w Hollywood i Bollywood, a także czołowymi dystrybutorami treści, takimi jak CinemaNow*, Dixons Retail plc*, Hungama Digital Media Entertainment*, Image Entertainment*, Sonic Solutions*, Twentieth Century Fox Home Entertainment*, Warner Bros. Digital Distribution* i innymi, Intel tworzy chronione środowisko do dystrybucji, przechowania i odtwarzania materiałów premium. Dzięki temu właściciele treści i usług wideo będą mogli udostępniać więcej filmów w wysokiej rozdzielczości. Komercyjna dystrybucja materiałów filmowych HD najwyższej jakości z wykorzystaniem technologii Intel Insider planowana jest jeszcze w tym kwartale.

Eden pokazał także, jak konsumenci mogą z pomocą technologii Intel WiDi 2.0 przesłać materiały takie jak film „Incepcja” na duże telewizory HDTV. Dodatkowe usprawnienia w Intel WiDi 2.0 przynoszą obsługę rozdzielczości 1080p HD, a także chronionych treści przesyłanych strumieniowo z Internetu lub odtwarzanych lokalnie z odtwarzacza Blu-ray* lub DVD.

Kolejnym unikalnym elementem wpływającym na wrażenia wizualne, jaki został wbudowany w procesory z rodziny Intel Core drugiej generacji, jest Intel Quick Sync Video. Jest to zintegrowana akceleracja sprzętowa, która pozwala skończyć z czekaniem podczas edycji i udostępniania nagrań wideo. Zapewnia niesamowitą wydajność, dzięki której zadania trwające dawniej godzinami teraz zabierają co najwyżej kilka minut. Dzięki temu klienci mogą edytować, konwertować i udostępniać nagrania znajomym i rodzinie szybciej niż kiedykolwiek. Intel szacuje, że dzięki Intel Quick Sync użytkownicy komputerów PC będą mogli w ciągu zaledwie 16 sekund skonwertować 4-minutowy film HD do obejrzenia na iPodzieii.

Wydajność procesorów Intel Core drugiej generacji w immersyjnych, popularnych grach została zaprezentowana na podstawie zapowiedzi gry Portal 2* produkcji Valve*. Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów 2011 r. Eden przeprowadził demonstrację, używając precyzyjnych kontrolerów ruchu firmy Razer*, w połączeniu z technologią Sixense MotionTouch*.

Inteligentna wydajność, oszczędność energii i inteligencja w jednym
Procesory Core i3, i5 i i7 są także wyposażone w ulepszoną technologię Intel Turbo Boost 2.0. Funkcja ta automatycznie przełącza zasoby rdzenia procesora i zintegrowanej z nim grafiki, aby zwiększyć wydajność. W ten sposób użytkownicy zyskują natychmiastowy wzrost mocy obliczeniowej w sytuacji, gdy jest on niezbędny.

Inne, nowe funkcje układu to m.in. Intel Advanced Vector Extensions (AVX), Intel InTru 3-D oraz Intel Clear Video Technology HD. Intel InTru 3-D pozwala na odtwarzanie immersyjnego, stereoskopowego obrazu 3D na telewizorach HDTV 3D lub monitorach przez złącze HDMI 1.4. Dzięki temu akcja filmu niemal wydostaje się poza ekran. Intel AVX zwiększa wydajność w wymagających aplikacjach wizualnych, np. do przetwarzania audio, a także podczas profesjonalnej edycji wideo, takiej jak łączenie ze sobą wielu zdjęć. Intel Clear Video poprawia jakość wizualną oraz wierność kolorów podczas odtwarzania wideo. Zapewnia to spektakularne wrażenia na ekranie.

Chcąc ułatwić użytkownikom odszukanie systemów z procesorami Core drugiej generacji o odpowiednich parametrach, Intel ogłasza szeroką gamę modeli, w tym wersje z funkcjonalnością vPro. Intel prezentuje ponad 20 nowych procesorów, nowe chipsety i nowe układy bezprzewodowe, w tym nowe procesory Intel Core i7, i5 i i3, chipsety z rodziny Intel 6, a także karty sieciowe Intel Centrino Wi-Fi i WiMAX. Produkty te posłużą do wprowadzenia na rynek ponad 500 platform komputerów przenośnych i stacjonarnych od wszystkich czołowych producentów na świecie. Systemy czterordzeniowe będą dostępne od 9 stycznia, natomiast systemy dwurdzeniowe pojawią się w lutym. Filmy, wyniki testów wydajności, zdjęcia i dalsze szczegóły są dostępne na stronie www.intel.com/newsroom/CES.

Druga generacja rodziny procesorów desktopowych Intel Core to inteligentne, energooszczędne procesory do komputerów stacjonarnych, które umożliwiają tworzenie innowacyjnych, niewielkich i stylowych konstrukcji. Nowe procesory w połączeniu z rodziną chipsetów Intel 6 Series zapewniają dostrzegalnie inteligentną wydajność, która przekłada się na wyższy komfort użytkowania.

Nowe procesory desktopowe Intel Core i7, i5 i i3 z wbudowanymi, ulepszonymi funkcjami wizualnymi pod kilkoma względami stanowią przełom wśród platform Intela:

• Rewolucyjna nowa mikroarchitektura wykonana w najnowocześniejszym, 32-nanometrowym procesie technologicznym z drugą generacją tranzystorów z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-K). Ta nowa mikroarchitektura cechuje się znacznie ulepszonymi rdzeniami, które są połączone z innowacyjną, pierścieniową magistralą, co zwiększa przepustowość, wydajność i energooszczędność.
• Pierwsza w branży integracja grafiki z procesorem oferująca nowy potok wykonawczy, który znacznie zwiększa wydajność, oferując nowe funkcje i ulepszoną grafikę w zastosowaniach, które są najważniejsze dla współczesnych użytkowników komputerów: wideo HD, gry, stereoskopowy obraz 3D, wielozadaniowość, sieci społecznościowe i multimedia.
• Nowe, wbudowane funkcje wizualne4. Nowe możliwości graficzne wbudowane w każdy procesor Intel Core drugiej generacji oferują wszystko, czego potrzeba do zapewnienia doskonałych wrażeń wizualnych. Są to m.in. następujące funkcje:
o Intel Quick Sync Video. Niezwykle szybka konwersja wideo na potrzeby przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, udostępniania online oraz edytowania i authoringu wideo.
o Technologia Intel Clear Video HD. Ulepszenia jakości wizualnej i wierności barw podczas odtwarzania HD i immersyjnego przeglądania stron internetowych.
o Intel InTru 9 3D. Odtwarzanie stereoskopowych filmów 3D Blu-ray* w pełnej rozdzielczości 1080p przez HDMI* 1.4 z dźwiękiem wysokiej jakości.
o Intel Insider 10. Dostęp do świata filmów i rozrywki HD na komputerze PC.
o Intel® HD Graphics 2000/3000. Zwiększona wydajność 3D w grach przeznaczonych dla zagorzałych i okazjonalnych graczy.
• Wprowadzenie chipsetów Intel H67, P67, Q67, Q65 i B65 Express obsługujących procesory Intel Core drugiej generacji. Te nowe chipsety przesuwają granice innowacyjności dzięki nowej architekturze, która oferuje wysoką jakość, wydajność i najlepsze w branży technologie wejścia-wyjścia.

Poniżej znajdują się dodatkowe informacje o nowych desktopowych procesorach i chipsetach z rodziny 2011 Intel Core:

Druga generacja desktopowych procesorów Intel Core i7, i5 i i3 (poprzednio znanych jako „Sandy Bridge”)
• Technologia Intel Turbo Boost. Technologia Intel Turbo Boost w procesorach Intel Core drugiej generacji została zoptymalizowana pod kątem nowej mikroarchitektury i wykorzystuje usprawnioną jednostkę sterowania zasilaniem (PCU) oraz ulepszone współdzielenie zasilania między procesorem a grafiką. Technologia Intel Turbo Boost zwiększa moc, aby zapewnić wzrost wydajności podczas realizacji intensywnych, „dynamicznych” obciążeń roboczych. Ponadto nowy algorytm uśredniania zasilania zarządza mocą i „zapasem” termicznym, aby zoptymalizować wydajność.
• Technologia Intel Hyper-Threading (Intel HT)3 (dostępna tylko w desktopowych procesorach Intel Core i7 i Core i3). Oferuje dwa wątki przetwarzania na każdy rdzeń fizyczny, łącznie osiem wątków w czterordzeniowych procesorach Intel Core i7 lub cztery wątki w dwurdzeniowych procesorach Intel Core i3, zapewniając bardzo wysoką moc obliczeniową. Dzięki technologii Intel HT aplikacje wielowątkowe mogą wykonywać więcej pracy równolegle, a zatem szybciej kończyć zadania.
• Intel Insider 10. Intel Insider to sprzętowa technologia w procesorach Intel Core drugiej generacji, która tworzy chronione środowisko do dystrybucji, przechowywania i odtwarzania płatnej treści. Intel Insider uzupełnia istniejące rozwiązania programowe i oferuje wytwórniom filmowym i sieciowym serwisom wideo dodatkowy poziom ochrony, zapewniając dostęp do większej liczby filmów i programów rozrywkowych wysokiej rozdzielczości, niż komputery PC poprzedniej generacji.
• Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX). Nowy zbiór 256-bitowych instrukcji, który wywodzi się z popularnych instrukcji SSE4/SIMD. Intel AVX zapewnia infrastrukturę i elementy budulcowe niezbędne do osiągnięcia wydajności potrzebnej w takich zastosowaniach, jak analiza finansowa, tworzenie treści medialnych, branża zasobów naturalnych i przetwarzanie HPC. Zbiór instrukcji AVX przyspiesza takie operacje, jak przetwarzanie obrazu, dźwięku i niektórych danych biznesowych.
• Intel Smart Cache. Ta duża pamięć podręczna najwyższego poziomu umożliwia dynamiczne i wydajne przydzielanie pamięci wszystkim rdzeniom, spełniając potrzeby różnych aplikacji w zakresie efektywnego przechowywania i przetwarzania danych, co znacznie ogranicza opóźnienia w dostępie do informacji, a zatem zwiększa wydajność.
• Zintegrowany kontroler pamięci i obsługa DDR3. Zintegrowany kontroler pamięci oferuje bardzo wysoką wydajność odczytu i zapisu dzięki efektywnym algorytmom wstępnego pobierania, niższym opóźnieniom i większej przepustowości pamięci. Desktopowe procesory Intel Core drugiej generacji obsługują jedno- i dwukanałową pamięć DDR3 aż do częstotliwości 1333 MHz.
• Odblokowane mnożniki częstotliwości rdzenia 6. Wybrane procesory Intel Core i7 i Core i5 drugiej generacji oferuje odblokowane mnożniki, umożliwiając użytkownikowi łatwe zwiększenie częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci niezależnie od reszty systemu. Ta elastyczność umożliwia przyspieszenie rdzenia i pamięci powyżej specyfikacji procesora.
• Technologia Intel Virtualization (Intel VT-x). Dzięki technologii Intel VT jedna platforma sprzętowa może działać jako wiele platform „wirtualnych”. W firmach technologia Intel VT oferuje większą łatwość zarządzania, ograniczając przestoje i podtrzymując produktywność personelu przez izolowanie aktywności komputerowej w oddzielnych partycjach.
• Technologia Intel Virtualization for Directed I/O (VT-d). Intel VT-d rozszerza technologie wirtualizacyjne Intela, zapewniając sprzętowe wsparcie dla rozwiązań do wirtualizacji wejścia-wyjścia.
• Advanced Encryption Standard New Instructions (AES-NI). Nowe instrukcje AES zapewniają sprzętową akcelerację algorytmów AES, a zatem przyspieszają wykonywanie aplikacji AES.
• Technologia Intel Trusted Execution (Intel TXT). Elastyczny zbiór sprzętowych rozszerzeń wybranych procesorów i chipsetów Intela, który w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem zwiększa stopień bezpieczeństwa platformy.
• Wielokanałowy, bitowy streaming dźwięku. Zapewnia profesjonalną jakość dźwięku dzięki obsłudze wielokanałowego bitowego streamingu dźwięku na użytek Dolby* TrueHD i DTS* Premium Suite.

Rodzina chipsetów Intel 6 Series
Rodzina chipsetów Intel 6 Series wyznacza nowe granice innowacyjności dzięki architekturze, która zapewnia wysoką jakość, wydajność i czołowe technologie wejścia-wyjścia na platformach napędzanych przez nowe procesory 2011 Intel Core drugiej generacji. Do najważniejszych funkcji należą:

• Technologia Intel vPro 7. Komputery PC z procesorem z rodziny Intel Core vPro umożliwiają działom IT wykorzystanie sprzętowego wspomagania funkcji zabezpieczających i administracyjnych, które ułatwiają konserwowanie, zarządzanie i ochronę biznesowych komputerów PC.
• Technologia Intel Active Management 7.07. Wykorzystując wbudowane możliwości platformy oraz popularne aplikacje administracyjne i zabezpieczające firm trzecich, technologia Intel Active Management pozwala działom IT łatwiej odkrywać, naprawiać i chronić sieciowe zasoby komputerowe.
• Technologia Intel Rapid Storage. Intel RST zapewnia szybszy dostęp do cyfrowych zdjęć, wideo i plików danych w macierzach RAID 0, 5 i 10 oraz lepszą ochroną przed awarią dysku twardego dzięki macierzom RAID 1, 5 i 103. Obsługa zewnętrznych dysków SATA (eSATA) oferuje pełną szybkość interfejsu SATA poza obudową komputera, do 3 Gb/s.
• Technologia Intel Rapid Recover. Najnowsza intelowska technologia ochrony danych zapewnia punkt przywracania, który pozwala szybko przywrócić system w przypadku awarii dysku lub uszkodzenia danych. Klon można również zamontować jako wolumin przeznaczony tylko do odczytu, co pozwala użytkownikowi odzyskać pojedyncze pliki.
• Intel Flexible Display Interface. Innowacyjna ścieżka, która umożliwia dostarczanie danych obrazu dwoma niezależnie kontrolowanymi kanałami do chipsetów Intel 6 Series. Działa w połączeniu z procesorami Intel Core wyposażonymi we wbudowaną grafikę4.
• Obsługa HDMI, DisplayPort, wbudowanego DisplayPort i DVI*. Interfejsy High Definition Multimedia Interface (HDMI), DisplayPort i wbudowany DisplayPort dostarczają nieskompresowane wideo HD i nieskompresowany wielokanałowy dźwięk jednym kablem, obsługując wszystkie formaty HD, w tym 720p, 1080i i 1080p. Funkcja Dual Independent Display rozszerza widoczny obszar roboczy na dwa monitory.
• Interfejs PCI Express* 2.0. Oferuje szybki dostęp (do 5 GT/s) do urządzeń peryferyjnych i sieciowych dzięki obsłudze nawet 8 portów PCI Express* 2.0 x1, konfigurowanych jako x2 i x4 w zależności od konstrukcji płyty głównej.
• Intel High-Definition Audio8. Zintegrowana obsługa audio zapewnia cyfrowy dźwięk surround wysokiej jakości i oferuje zaawansowane funkcje, takie jak obsługa wielu strumieni audio oraz zmiana przeznaczenia gniazd.
• Universal Serial Bus (USB)*. Szybki interfejs USB 2.0 zapewnia wzrost wydajności dzięki transmisji danych z szybkością do 480 megabitów na sekundę (Mb/s) i obsłudze nawet 14 portów USB 2.0.
• Koncentrator USB 2.0 z dopasowywaniem szybkości transmisji. Zmniejsza wymagania w zakresie zasilania i zarządza zmianą tempa transmisji danych między szybkim kontrolerem-hostem a wolniejszymi urządzeniami USB pełnej/małej prędkości.
• Wyłączanie portów USB. Umożliwia włączanie lub wyłączanie poszczególnych portów USB w miarę potrzeb. Funkcja ta zapewnia dodatkową ochronę danych, zapobiegając złośliwemu usuwaniu lub wstawianiu danych przez port USB.
• Serial ATA (SATA)* 6 Gb/s i 3 Gb/s. Szybki interfejs pamięci masowej, który obsługuje szybkość transmisji sięgającą 6 Gb/s, aby usprawnić dostęp do danych. Zapewnia do 6 portów SATA o szybkości 3 Gb/s i do 2 portów o szybkości 6 Gb/s.
• eSATA. Interfejs SATA przeznaczony do użytku z zewnętrznymi urządzeniami SATA. Zapewnia łącze o szybkości 3 Gb/s, eliminując wąskie gardła spotykane w bieżących rozwiązaniach zewnętrznej pamięci masowej.
• Wyłączanie portów SATA. Umożliwia włączanie lub wyłączanie poszczególnych portów SATA w miarę potrzeb. Funkcja ta zapewnia dodatkową ochronę danych, zapobiegając złośliwemu usuwaniu lub wstawianiu danych przez port SATA. Przydatna szczególnie w przypadku portów eSATA.
• Zintegrowany interfejs Intel 10/100/1000 MAC. Obsługa gigabitowych połączeń sieci lokalnej Intel 82579LM i 82579V.
• Ekologiczna technologia. Układy są wytwarzane bez użycia ołowiu i halogenków.

Źródło: Info prasowe / IntelKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.