2009-07-09 18:46
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
49

AM2+ czy już AM3? Phenom II X4 955

Strona 12 - Podsumowanie

Zadaniem tego testu, była próba odpowiedzi, co da Wam zakup nowego komputera na platformie AM3 i czy watro już inwestować w pamięci DDR3 i płyty dla nich przygotowane. Na to musicie odpowiedzieć już sobie sami, po obejrzeniu wyników zamieszczonych w tym materiale. Ja nie będę agitował wam na siłę wyższości nowej platformy AMD, jednak jeśli jednak ktoś prywatnie pyta mnie o zdanie (pozdrowienia dla Ainata, który składa właśnie superkompa dla syna) co zakupić, czy AM2+, czy może jednak już AM3, to odpowiem bezapelacyjnie ... Tylko AM3. I nie chodzi tu już o same względy wyższej, a przynajmniej zauważalnej (zależnie od aplikacji) wydajności, ale o przyszłość. AMD będzie wypuszczać swoje nowe konstrukcje procesorów wciąż kompatybilnie wstecznie z gniazdem AM2+, ale i to jest dobra wiadomość dla tych, którzy już mają takie komputery obok swoich biurek. Ci którzy planują zakup nowej maszyny, nie powinni już łaszczyć się na tańsze pamięci DDR2, a zainwestować już w DDR3 i cieszyć się pełną ich przepustowością, która da nam wymierne korzyści.
955-ka jest tez procesorem dość chłodnym. Co prawda nie mogłem jej bezpośrednio porównać z 940-ką, bo płyta po zmianie Biosu na nowszy, zaczęła pokazywać wyższe wartości, niż z Biosem F4. W stanie IDLE program Core Temp wskazywał 39-41 stopni, natomiast po dłuższych przejażdżkach w GRID, najwyższe wskazanie sięgnęło 59 stopni, i to wszystko na już podkręconym procesorze do 3.6 GHz (około dwa stopnie wyższe wskazanie).
Dalsze podnoszenie taktowania wiąże się już z podbijaniem napięcia zasilającego, więc i temperatura szybko wzrasta i to dość znacznie, w grach zbliżając się do granicy 70 st.

Mało tego, ze swoich dobrze poinformowanych źródeł wiem, że Phenom II 955 już niebawem odda koronę najszybszego układu AMD. Niedługo w ofercie firmy zastąpią go dwa szybsze produkty, w których niewykorzystanie drzemiącego w nich pełnego potencjału, będzie grzechem, a na starszej podstawce tego nie osiągniecie. Nie mogę podać ich parametrów, choć już je znam, ale wierzcie mi, że AMD doprowadziło swoją architekturę i proces technologiczny 45 nm do takiej doskonałości, że prócz wyższych zegarów, układy te będzie stać jeszcze na niezłe OC. Na razie obowiązuje mnie NDA, więc tyle w tym temacie.


Wyższość platformy AM3 wykażą nam programy, które lubią wyższą przepustowość pamięci, ale i w grach możemy również zyskać od kilku, do kilkunastu klatek na sekundę i to bez podkręcania karty graficznej. Sam nie miałem tego okazji sprawdzić z braku platformy z procesorami firmy Intel, ale w wielu krajowych i zagranicznych portalach pokazano, że Phenom pracujący z pełną wydajnością platformy (mem. 1600 / NB 2400 MHz), swoimi wynikami potrafi nieco wyprzedzić osiągi procesora Core i7 920, którego nawet konkurentem Phenom nie jest. A wszystko to, przy wiele niższych kosztach zakupu komputera. Ja siedzę już na Phenomach od dłuższego czasu i pracuję, bawię się i odprężam w rozdzielczości Full HD + czyli rozdzielczości 1920 x 1200 punktów. Z dobrą kartą graficzną uzyskamy pełną frajdę i komfortową wydajność w grach (najnowszych tytułach).

Niektórym może nie podobać się konieczność stosowania oprogramowania do pracy procesora z pamięciami 1600 MHz. Takie rozwiązania, jak EPP nVidii czy Intelowskie XMP, rozleniwiło nas trochę i przyzwyczaiło do tego, że wsadzamy sobie „kość” w gniazdo i nic nas już więcej nie interesuje. Kontroler pamięci procesora ustawi się do zapisanych w sprzętowym profilu (SPD) i wszystko na płycie poustawia się samo bez naszej ingerencji. Jednak należy pamiętać, że w tej jednej aplikacji dostaniemy również system zarządzania pracą rdzeni i pozwalający dopasować ich charakterystykę do poszczególnych programów, co przełoży się na ich większa wydajność, niższą temperaturę i oszczędności na prądzie.
Dodatkowo Overdrive zadba o stabilność naszego komputera, choć tutaj przyznam się, że nie znalazłem żadnej oficjalnej informacji o takiej funkcji. Być może to dzieje się tylko na moim zestawie, ale wspomniane w rozdziale o overclockingu, automatyczne obniżanie mnożnika, a przez to zegara rdzeni do 3.5 GHz, naprawdę sprawdza się. Kiedy podkręcimy dość mocno procesor i zaczniemy grać w wymagającą grę korzystającą dość solidnie z obliczeń procesora, komputer zamiast strzelić bluescreenem lub klasycznie „zawisnąć”, po drobnym zacięciu pozwoli nam grać, lub pracować z jakimś programem dalej, tyle że z niższym zegarem niż sami ustawiliśmy. Może stracimy jedną czy dwie klatki w grze, lub kilka sekund wolniej będziemy dekodować nas film czy muzykę, ale za to nie stracimy efektów naszej pracy czy ciężko wywalczonego etapu w rozgrywce. Jeśli to efekt zamierzony przez AMD, to tutaj brawa dla nich.
Troszkę szkoda, że Linuxowcy i Macowcy nie mogą skorzystać z dobrodziejstw Overdrive, bo aplikacja nie współpracuje z nimi w ogóle. Tutaj swoją wyższość pokażą rozwiązania sprzętowe, ale jeśli ktoś potrafi, zmusi swoje moduły do współpracy z pełnymi parametrami, korzystając z ręcznych ustawień w Biosie. Tylko właśnie warunek, że ktoś to potrafi ...


Procesor Phenom II X4 955 Black Edition to świetny procesor i po przejściu na niego z 940-ki odczułem różnicę w wydajności, szczególnie po uruchomieniu pełnej prędkości modułów pamięci i mostka północnego. Do tego bezproblemowa praca na ustawieniach 3.6 GHz bez konieczności ruszania napięcia zasilania, przyniosła mi jeszcze większą satysfakcję z pracy przy komputerze, zwłaszcza że nie odbyło się to kosztem znacznego wzrostu temperatury (nie więcej niż dwa stopnie).
Cena 955-ki waha się w sieci około sumy 950 PLN, więc na razie niewiele staniał od czasu swojej premiery. Nadchodzący model 965 na pewno spowoduje obniżkę jego ceny, więc powinien się stać dla nas jeszcze bardziej atrakcyjna pozycją przy zakupach. Jest równie szybki a nawet czasami szybszy od swoich cenowych rywali spod znaku Intela (przynajmniej w nominalnych ustawieniach), a czasami i depcze po piętach dużo droższemu Core i7 920, więc nie poszukujący ekstremalnych uniesień użytkownik, może sobie sprawić całkiem wydajną, a przy tym niedrogą maszynę do pracy, hobby i zabawy. Zakup dobrej płyty z chipsetem 790FX to wydatek około 600 PLN, ale już na rynku pokazało się dużo tańszych produktów obsługujących nawet układy z TDP na poziomie 140W. Osoby nie podkręcające procesorów zyskają więc już całkiem szybką platformę w nominalnych ustawieniach.
No ale wybór należy już do Was. To tyle ode mnie, a Phenom II 955 dostaje oczywiście od nas znaczek rekomendacji, bo ze swoimi możliwościami wart jest każdej wydanej na niego złotówki.



ZALETY:
- niezła wydajność w nominalnych ustawieniach
- odblokowany fabrycznie mnożnik
- bardzo dobre możliwości overclockingu
- niska temperatura pracy (zarówno przy nominalnym zegarze, jak i ustawieniu na 3.6 GHz bez ruszania napięcia)
- wsteczną kompatybilność z podstawką AM2+

WADY:
- konieczność korzystania z programu Overdrive do uzyskania wydajności 1600 MHz - Black Edition (dla osób nie znających poruszania się i zmian w Biosie płyty)
- brak możliwości korzystania z Overdrive dla posiadaczy systemów operacyjnych Linux i MAC

Podziękowania dla firmy AMD, za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 12 z 12 <<<1...89101112