2009-07-09 18:46
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
49

AM2+ czy już AM3? Phenom II X4 955

Strona 2 - Platforma

Zanim przejdę do opisów procesorów, wspomnę jeszcze o płycie głównej, na której będzie ten procesor pracować. Do zmiany platformy na AM3 nakłoniła mnie firma Gigabyte, która pewnego dnia jak Filip z konopi wyskoczyła z pytaniem, czy nie potrzebujemy czegoś do testów lub na platformę testową. W wyniku rozmów, do moich rąk trafiła płyta GA-MA790FXT-UD5P, najwyższa w tym momencie w ofercie tego producenta. Platforma ta bazuje na mostku północnym AMD 790FX, a więc takim samym jak w poprzedniej płycie DQ6, ale już mostek południowy zmieniony został z SB600 na chip AMD SB750
UD5P utrzymana jest w niebieskiej tonacji, a jedyne co rozbija ten „niebiański” błękit, to srebrzysty blask niklowanych ciepłowodów HeatPipe i aluminiowych radiatorów chłodzących chipsety oraz białe gniazda pamięci (x2), trzy sloty PCI-express x1 i dwa PCI. O ile DQ6 pozwalała na montaż aż czterech kart ATI Radeon (CrossFireX), to w UD5P zastosowano tylko dwa sloty PCI-express x16. W zasadzie to wystarczy dla większości z nas, bo dwie HD 4870, tańsze 4850 albo droższe 4890 w zupełności wystarczą, by doprowadzić naszych rodziców do zawału serca, kiedy nadejdzie kolejny rachunek za prąd :)
Płyta otrzymała już wszystkie kondensatory typu Solid Capacitors, a więc ich wytrzymałość na większe obciążenia i temperaturę pracy oraz żywotność, jest znacznie wyższa od elektrolitowych kuzynów. Również sekcja zasilania wzbudza zaufanie, bo dziesięć faz powinno dać sobie radę z poruszaniem taktami procesorów umieszczonych w gnieździe AM3.
Mogę polecić tą platformę każdemu, kto lubi dość dobrze wyposażone komputery. W standardzie otrzymamy miedzy innymi takie udogodnienia, jak przyciski szybkiego dostępu do funkcji POWER, RESET i CLEAR MOS (zakryte specjalną „czapką”, by przypadkowo nie zresetować ustawień Biosu). Oczywiście, jak na Gigabyte przystało, otrzymamy również podwójny Bios (DUAL BIOS), szynę Hyper Transport 3.0, a oprócz tego obsługę modułów pamięci DDR3 1666+ MHz (plus sugeruje, że również szybsze – może na przyszłość), dwie zintegrowane karty sieciowe Gigabit LAN, system oszczędzania energii - Easy Energy Saver oraz technologię Ultra Durable 3 (trzeciej generacji). Dwie miedziane płyty zatopione w laminacie PCB, zbierają energię cieplną wypromieniowywaną przez urządzenia wpięte w płytę, jak i w jej otoczeniu i wypromieniowują całą swoją powierzchnią (obiema stronami) do przestrzeni w obudowie. Takie rozwiązanie ma przynosić ulgę najbardziej rozgrzanym miejscom platformy, a więc w okolicach procesora, pamięci i chipsetów.



Bajecznie prosta jest „Gigabaitowska” aplikacja do flash’owania Biosu z poziomu systemu. @Bios jest w pełni zautomatyzowanym narzędziem do aktualizacji oprogramowania podstawowego naszej płyty i samo potrafi zabezpieczyć sobie kopię usuwanego Biosu. Wystarczy ściągnąć spakowany plik ze strony producenta, rozpakować następnie wskazać (z zakładki File), gdzie on jest i potwierdzić OK. Aplikacja sprawdzi zgodność oprogramowania z modelem płyty i zapyta, czy chcemy dokonać flash’u. Jeśli chcemy, potwierdzamy OK i po chwili obserwujemy na kolorowym pasku postęp operacji. Trwa to około 30 sekund, po czym @Bios poprosi nas o restart komputera. Dobrze, że programik ten nie grymasi nam w przypadku, gdy chcemy przywrócić starszą wersję Biosu i bez protestu spełnia nasze życzenia. Przydało się to podczas obecnych testów, ale o tym napisze trochę dalej.

Strona 2 z 12 <<<123456...12>>>