2009-07-09 18:46
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
49

AM2+ czy już AM3? Phenom II X4 955

Strona 3 - Coś o procesorach

Zanim przejdziemy do konkretów, muszę przybliżyć Wam różnice między dwoma procesorami, które będą dziś w użyciu. Zacznę jednak od Phenoma II X4 940 Black Edition, który do niedawna był najwyższym modelem ofercie AMD. Kontroler w nim zawarty pracował jeszcze tylko z modułami pamięci DDR2, gdyż 955-ka to już osobny, dość obszerny temat.
X4 940 był modelem o kluczowym znaczeniu dla „zielonego” koncernu, bo jego promocja miała odmienić niekorzystny ostatnio wizerunek firmy, jako producenta układów CPU. Z nominalnym taktowaniem na poziomie 3.0 GHz i fabrycznie odblokowanym mnożnikiem, wzbudził on zainteresowanie, a pierwsze recenzje podkreślały wysokie wyniki osiągnięte w podkręcaniu tego czterordzeniowca.
Od razu nabrałem ochoty na posiadanie tego procesora i szybko wymieniłem płytę główną z AM2 na AM2+, bo wcześniej posiadany Asus miał problemy z obsługą 4 GB pamięci pod systemem Vista 64 bit. Procesor okazał się doskonałym nabytkiem, bo bez zmiany napięcia zasilania, meldował się bez zastrzeżeń z zegarem 3.5 GHz i był przy tym bardzo chłodny. Dodatkowe podbicie napięcia dawało jeszcze większe możliwości OC, ale wiązało się to już z wyższymi temperaturami pracy procesora, a to już mi nie odpowiadało. U mnie cały czas chodził ustawiony na 3.4 GHz (zupełnie wystarczało) i nigdy mnie nie zawiódł w stabilności.





Phenom II X4 955 Black Edition powstał jako następca 940-ki BE. Zdecydowano się na podwyższenie oznaczenia tego modelu, bo tuż za nim w ofercie pojawia się X4 z oznaczeniem 945, który ma zastąpić dotychczasowego „króla” sprzedaży, czyli 920-kę. Na pierwszy rzut oka, nowszy układ prócz wyższego zegara wynoszącego 3.2 GHz i kontrolera wspierającego pamięci DDR3, nie różni się od poprzednika. Jednak drobne zmiany w architekturze rdzeni, obudziły w nim jeszcze inne możliwości, które wkrótce poznamy.




Jak już z pewnością wiecie, o ile nowe procesory na podstawkę AM3 można włożyć w podstawkę AM2+, to na odwrót już nie da rady. Oba sockety mają tą samą liczbę nóżek (940), ale różnią się ich układem. Warto o tym pamiętać, by nie wygiąć ich przy wkładaniu „na siłę”.




Tutaj jednak objawi się nam jedna z różnic między podstawkami. Mianowicie Phenom II X4 955 wstawiony w płytę AM2+ ustawi nam szynę HT na 1800 MHz, natomiast na platformie AM3, będzie już pracować z prędkością 2000 MHz. Posiadając zatem starszą płytę główną, przesiadając się z przykładowo modelu 940 na 955, zyskamy tylko o 200 MHz wyższy zegar nominalnej pracy procesora. No może nie tylko, bo kto posiada układy Black Edition i nie przestawi odblokowanego mnożnika w górę, ten traci darowane za „free” przez AMD, grube Megaherce. Zwłaszcza dotyczy to 955-ki, która podkręca się jeszcze lepiej od poprzednika. Wróćmy jednak na razie jeszcze do tematu pamięci.
Pamięci DDR3 mają zarówno wyższy zegar pracy, jak i większą przepustowość danych, więc analitycy przewidują dla nich świetlaną przyszłość (przynajmniej do czasu promowania DDR4).



Płyty główne dla nowych Phenomów, świecą do nas z pudełek informacjami o obsłudze modułów 1600 MHz, ale ta prędkość została zarezerwowana właściwie tylko dla układów z serii Black Edition. Ci, którzy kupią procesor właśnie tej serii, otrzymają możliwość uzyskania dodatkowej wydajności poprzez ustawienie pamięci na 1600 MHz, co znacząco zwiększa ich przepustowość i daje dodatkowa wydajność dla samego procesora. Koncern przygotował specjalną aplikację o nazwie OverDrive, o której dokładniej opowiem Wam na następnej stronie. Program ten nie tylko odpowiednio ustawi naszą płytę do wyższych wymagań procesora i pamięci (funkcja BEMP - Black Edition Memory Profiles), ale również pozwoli nam zarządzać pracą poszczególnych rdzeni CPU (funkcja Smart Profiles).

Strona 3 z 12 <<<1234567...12>>>