2009-07-09 18:46
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
49

AM2+ czy już AM3? Phenom II X4 955

Strona 1 - Wstęp

Stosunkowo niedawno AMD wystartowało z nową platformą AM3, która zasadniczo ma być następcą podstawki AM2+, choć jeszcze przez pewien czas będzie ona sprzedawana równolegle z nowym gniazdem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, gdyż koncern doskonale zdaje sobie sprawę, że pamięci DDR3, z którymi współpracują nowe procesory Phenom II i Athlon II, nie były i nadal, choć już sporo staniały, nie są tanie.
Kiedy absolutną dominację zaczęły przejmować nowe, i co gorsza świetnie się „kręcące” Core 2 Duo Intela, który otrząsnął się z szoku, w jaki wpędziły go układy Athlon 64 i późniejsze X2, AMD musiało szybko coś wymyślić. Mimo, że moduły DDR2 nie były wtedy jeszcze tak tanie, nowe gniazdo LGA775 szybko torowało sobie drogę do rynkowego sukcesu, dodatkowo promowane przez Intela, jako jedynie słuszne i przyszłościowe. Nie było wyjścia i AMD pożegnało platformę 939, skupiając się na AM2, jednak większa wydajność układów Core 2 Duo oraz podatność ich na overclocking spowodowała, że wielu z posiadaczy i zwolenników procesorów AMD, przeszło do „niebieskiej” konkurencji.
AMD wyciągnęło wnioski z całej tej sytuacji i podeszło do sprawy inaczej. Kolejne zmiany w architekturze procesorów i chipsetów płyt głównych, wprowadziły konieczność stworzenia nowej podstawki AM2+, jednak już w tym wypadku, zachowano wsteczną kompatybilność starszych układów, co nie zmuszało użytkowników do wymiany płyty głównej (w większości wypadków), aby cieszyć się nowymi procesorami. Takie posunięcie pozwoliło niemal bezboleśnie usunąć platformę AM2 (umarła śmiercią naturalną), a nowe procesory serii Phenom, zaczęły pomału zdobywać dobrą opinię, choć konkurencja bezlitośnie nagłośniła błąd TLB w pierwszej ich rewizji. Choć nie miało to dla normalnego użytkownika żadnego znaczenia (błąd mógł teoretycznie wystąpić w laboratoryjnych warunkach, w specjalnie dobranych warunkach obliczeniowych) , zła prasa poszła w świat i znów „zieloni” mieli pod górkę w promowaniu swoich produktów.
Nowe czterordzeniowe układy AMD zaczęły pomału być konkurencyjne z „Korkami”, a firma zmieniła swoją politykę. Teraz promowano Phenomy i dwurdzeniowe Athlony, jako produkt o doskonałym stosunku wydajności do ceny. Były porównywalnie wydajne do swoich odpowiedników Intela (w nominalnych ustawieniach), a przy tym trochę tańsze w zakupie. Dodatkowo płyty główne pod układy AM2 również kosztowały wyraźnie mniej, co poddało szefom koncernu nowy pomysł. Zbiegło się to akurat z premiera kart graficznych ATI, które to AMD przejęło w międzyczasie. Radeony serii HD 3000 zaczęły pomału odzyskiwać pozycje na rynku akceleratorów 3D i detronizować niemal niepodzielną przewagę nVidii. Łącząc z sobą procesory Phenom, doskonały i energooszczędny (chłodny) chipset 790FX oraz właśnie karty Radeon, zaczęto promować całą, gotową platformę pod wspólną nazwą Spider (pająk), który oferował kompletny i całkiem wydajny komputer do pracy, zabawy i rozrywki multimedialnej.


Jednak wiadome już było, że i nadejdzie koniec na podstawkę AM2+, które nie obsługiwało (a właściwie procesory na nią), pamięci DDR3. Jako użytkownik właśnie tej platformy, trochę się zaniepokoiłem tą sytuacją, bo dopiero co niedawno poskładałem sobie fajny zestaw na płycie Gigabyte GA-MA790FX DQ6 (790FX) z procesorem Phenom 9950 ustawionym na skromne 3.0 GHz (bez podnoszenia napięcia), który bardzo sobie chwaliłem. Jeszcze lepsze wrażenie zrobił na mnie model wykonany już w technologii 45nm, czyli Phenom II X4 940, który był dużo chłodniejszy od poprzednika i znacząco lepiej się kręcił. W połączeniu z szybkimi modułami DDR2 Patriot 800 MHz CL4, wszystko to ładnie z sobą działało. Jednak AMD znów poszło użytkownikom na rękę i zastosowało wsteczną kompatybilność z „plusowym” gniazdem i to w jeszcze większej skali. Oto każdy z nowych Phenomów II i późniejszych Athlonów II jest kompatybilny z płytami głównymi AM2+ (a przynajmniej większością modeli w ofercie producentów) i zapowiadana jest ona również na przyszłe procesory, które AMD wprowadzi do swojej oferty. Wraz z nowymi chipsetami i kartami graficznymi serii Radeon HD 4000, nowe Phenomy w wymiarze technologicznym 45 nm stworzyły kolejną, kompletną platformę, tym razem nazywaną jako Dragon (Smok).


Tak więc posiadacze starszych płyt nie muszą wymieniać swoich platform, by cieszyć się nowymi modelami CPU, choć ... odbędzie się to kosztem nieco niższej wydajności, o czym właśnie będę chciał Wam w tym artykule napisać. Na naszym forum (od czasu wielkiej awarii), już chyba powstały dwa tematy z zapytaniem, czy wybrać platformę AM2+ z tańszymi modułami DDR2, czy też już może zainwestować w najnowsze rozwiązanie z „trójkami”? Czy różnica w wydajności będzie warta dopłaconych pieniędzy?
Szukający tutaj porównań do układów Intela nie będą mieli co tu robić, bo nie jest to tekst o walce dwóch konkurentów, a jedynie próba odpowiedzi na powyższe pytania i kilka osobistych spostrzeżeń, jako użytkownika platformy AMD. Zatem do dzieła ...

Strona 1 z 12 12345...12>>>