2013-02-14 13:52
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
43

AMD FX 4130 - Odświeżone cztery rdzenie

Strona 2 - Wygląd 2

Paczki wyglądają identycznie, procesory również, ale już "box'owe" coolery niezupełnie. To właśnie kolejna zmiana AMD, którą wprowadziło w zmodernizowanym procesorze FX 4130. W sieci sporo użytkowników narzekało na niską wydajność i hałas boxowego zestawu chłodzenia. Teraz jest on znacznie masywniejszy, a więc jego radiator otrzymał większą powierzchnię chłodzenia, a wentylator otrzymał szersze, duże łopaty przetłaczające więcej powietrza na jeden obrót. Dodatkowo użyto czterech ciepłowodów HeatPipe, oddając efektywniej ciepło (wcześniej były to dwa ciepłowody).





Na płycie taki cooler będzie się to prezentować bardziej okazale, choć raczej uprzedzony do box'owych rozwiązań, w ciszę podczas grania, zbytnio bym nie liczył. Z góry uprzedzam, że ten tekst powstaje jeszcze przed wykonaniem praktycznych testów, więc na razie sobie "tak dumam". niebawem przekonamy się, jak będzie on dmuchał i gwizdał podczas pracy. Na razie zobaczmy jak sie prezentuje na pokładzie płyty.





Czas zatem umieścić w platformie kartę graficzną i zobaczyć, jakie to otrzymamy korzyści w generacji procesorów. Prócz samych CPU w teście biorą jeszcze udział:
Płyta główna - Gigabyte GA-970A-D3
Pamięci - DDR3 OCZ Platinum 1600 MHz
Karta graficzna - Sapphire Radeon HD 7870 OC
Zasilacz - Tacens Valeo III 600W
Karta dźwiękowa - Asus Xonar DX PCIe

Zacznijmy od pomiaru zapotrzebowania na prąd, który komputer wyposażony w poszczególne układy, pociągnie z naszego gniazdka. AMD obiecywało niższe zapotrzebowanie na energię i faktycznie w stanie IDLE możemy mówić o pewnym postępie w tej dziedzinie, bo przecież część oszczędności poszło w wyższy zegar pracy rdzeni.


Po włączeniu aplikacji obciążającej pracę komputera, konfiguracja z FX 4130 pobiera troszkę więcej prądu, jednak różnica około 6W przy ciągłej zmianie wskazań urządzenia pomiarowego, można uznać za granicę błędu pomiarowego. Oba układy pracują maksymalnie z różnicą 100 MHz maksymalnego zegara, wiec nie można się tu spodziewać dużych różnic w poborze prądu. Do tabel trafiły jednak najwyższe wskazania zanotowane przez licznik sieciowy (duże podziękowania za to przydatne urządzenie dla kolegi pawel5000).

Strona 2 z 4 <<<1234>>>