2014-04-09 14:01
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

AMD Kabini - Platfrorma AM1 dla oszczędnych

Strona 5 - Podsumowanie

Czas na szybkie podsumowanie krótkiej znajomości z platformą AM1 i procesorem Athlon 5350. Z pewnością jest to platforma dla poszukujących tanich komputerów MiniPC, które mogą posłużyć za komputerek internetowy, HTPC, serwer multimediów lub NAS. Jeśli sami lubimy w coś pograć, albo mamy pociechy głodne rozgrywek, to Kabini też da radę, choż dla zintegrowanego Radeona HD 8400 trzeba będzie trochę przyciąć rozdzielczość i niektóre opcje. Niemniej zarówno SimCity, jak i Mass Effect 3 chodziło grywalnie w większości rozgrywki zachowując niezłe rezerwy FPS. Jeszcze lepiej radzi sobie w coraz popularniejszych grach Indie, w których konkurencja jest jeszcze sporo za nimi.


Układ ma funkcje post-processingu dla odtwarzanego wideo - wyostrzanie, HDSR, usuwanie artefaktów kompresji, usuwanie drgań i wstrząsów z amatorskich filmów oraz skalowanie z niższych rozdzielczości, co się przyda wszystkim tym, którzy mają zapisane filmy jeszcze w jakości DVD.
Choć nie miałem czasu na sprawdzenie ciekawej funkcji Splashtop, można obsługiwać komputer zdalnie ze smartfonu lub tabletu. Wystarczy tylko sprzęt z Androidem, iOS czy Windows Phone.
Wydajność tej niedrogiej platformy wystarcza do domowych zadań, a jednocześnie gdy do głosu w aplikacji dojdzie OpenCL, to układ dostaje niezłego kopa i zbliża się w niektórych zastosowaniach nawet do Haswelli, z często dwukrotnie niższą wartością TDP, co jest sporym osiągnięciem i jeśli się rozpowszechni w oprogramowaniu, może nam przynieść sporo dobrego.
Co ważne, Kabini pozwala w przyszłości zmodernizować platformę zmodernizować, co u konkurencji nie jest jeszcze możliwe.


Kabini to wciąż procesor należący do klasy małych rdzeni, wiec priorytetem przy jego projektowaniu była efektywność energetyczna. Jeśli chodzi o ten parametr, AMD na pewno się to udało. Platforma AM1 potrafi być oszczędniejsza od niejednego laptopa. Mi nie udało się przekroczyć maksymalnego zużycia na poziomie 34W.

Dla mnie ta nieduża platforma, to doskonały sprzęt na drugi komputer w rodzinie lub dla kogoś, kto przegląda do kawki Internet w tle słuchając muzyki, od czasu do czasu obejrzy film, napisze pismo w Wordzie, zarchiwizuje zdjęcia i pliki, a więc jakieś 70 procent dorosłej populacji Kowalskich. Jeśli ktoś oczekuje oszczędnej maszyny do komunikacji z mediami i światem, to Kabini sprawdzi się tutaj znakomicie. Za wcześnie tu mówić o przełomie w układach APU, które zastąpiły by w domu nasze tradycyjne PCty, ale osobiście wolałbym taki zestaw, niż pracę na niejednym laptopie, których wielu użytkowników używa w domach w zasadzie, jako komputera stacjonarnego. Dlatego uważam, że warto przyznać dla platformy Kabini odznaczenia BestBuy.
ZALETY:
- bardzo niskie zużycie energii przez całą platformę AM1
- układ bardzo chłodny (istnieje możliwość łatwego zaopatrzenia go w pasywny system chłodzenia)
- cichy BOX'owy układ chłodzenia
- obsługa standardów OpenCL, WIC JPEG Decoder, HSA, AES i nowych instrukcji
- niezły stosunek wydajności do ceny

WADY:
- układ graficzny wymaga obcinania rozdzielczości i cieniowania w grach (najwyżej średnie detale)
- konkurencja w nieco wyższej cenie ma już coś do pokazania (konieczny spadek i tak już niezłej ceny)Podziękowania dla firmy AMD, za udostępnienie sprzętu do testów.Sponsorem platformy testowej jest firma:

oraz


Strona 5 z 5 <<<12345