2011-10-12 06:01
Autor: Dominik Kujawski
122

AMD Zabezi – Bulldożer nadchodzi

Strona 1 - Wstęp

Wstęp


Po dość długim czasie oczekiwania nadszedł w końcu dzień w którym Advanced Micro Devices prezentuje „serce” dla swojej nowej platformy Scorpius. Mowa o procesorach zbudowanych na podstawie nowej architektury o kodowej nazwie bulldozer. Czym że jest ów spychacz postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Wraz z nowymi procesorami AMD wskrzesza nazwę FX. Czy procesory dorównają swoim „dziadkom” przekonamy się w testach .Jednak najpierw przyjrzyjmy się na jaki rynek kierowany jest nowy procesor.

Widzimy wyraźnie do jakich zastosowań kierowane jest nowe dzieło AMD i jak na chwilę obecną jest podzielony rynek. Architektura Zambezi według zapewnień ma stanowić idealną platformę rozrywki komputerowej zwłaszcza do gier w wysokiej rozdzielczości. Podstawowe cechy Fx’ów to:

Na chwilę obecną mamy potwierdzone siedem procesorów , jednak z dniem premiery będzie ich tylko trzy, mianowicie FX-8150, FX-8120 oraz FX-6100. Na resztę niestety będziemy musieli trochę poczekać.

Małe porównanie z procesorami Intela i5 i i7. Pierwszą informacją zwracającą naszą uwagę jest kontroler pamięci obsługujący RAM DDR3 1866. Ilość wpieranych technologii też jest imponująca. Tyle jeżeli chodzi o marketing przejdźmy do budowy samego procesora.

Strona 1 z 3 123>>>