2015-03-02 15:38
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

CRYORIG H5 Universal - Nowa alternatywa w chłodzeniu

Strona 1 - Wygląd

Do tej pory podział świata urządzeń chłodzących procesory, był dość prosty... Noctua, a później reszta świata. Austriacy są bardzo wydajni w swoich konstrukcjach, do tego dają długą gwarancję bezawaryjnej pracy i darmową wysyłkę uchwytów na przyszłe socket'y płyt głównych. Ale za tą jakość i usługi trzeba nieźle zapłacić już na starcie, czyli przy zakupie. Mniej zasobni mogą przebierać w bogatej ofercie producentów i ich wyrobów, a szukający kompromisu miedzy wydajnością a ceną, kupią coolery rodzimej marki SilentiumPC. No ale co zrobić, jeśli chcemy kupić coś niezłej jakości w chłodzeniu, ale jednocześnie by było zarówno wydajne, jak i miłe dla oka, a wszystko to nie rujnując naszej kieszeni? Wtedy możemy przyjrzeć się bliżej wyrobowi firmy CRYORIG, a dokładniej modelowi H5 Universal (CR-H5A).
Kiedy sprzedawca lub kurier poda nam pudełko do rąk własnych, w naszej głowie może pojawić się pytanie, czy aby cooler zmieści się nam w obudowie komputera. Jest ono naprawdę dość spore, ale bez paniki, bo w środku zadbano o miejsce dal sporej ilości dodatków. Samo rozpakowanie zestawu jest już niezłym przeżyciem.








W bocznych komorach znajdziemy miedzy innymi zestawy montażowe dla płyt głównych AMD i Intela, śrubokręt gwiazdkowy o dopasowanej długości, spinki dla dodatkowego (opcjonalnego) wentylatora, pastę termoprzewodzącą i wkręty montażowe.



Zanim przejdziemy do dokładnego przyjrzenia się wyrobowi firmy Cryorig, zobaczmy o nim jeszcze kilka informacji technicznych.


Po wyjęciu z opakowania, cooler w zasadzie jest już gotowy do pracy. Waszą uwagę zwróci zapewne założony na radiatorze wentylator 140mm typu slim, czyli z wąską ramką i dość płaskim wirnikiem. Po prostu inżynierowie chcieli ograniczyć możliwość ewentualnej kolizji coolera z modułami pamięci uzbrojonymi w wysokie radiatory.




Radiator modelu H5 jest bardzo zróżnicowany, ale to zobaczymy dopiero, gdy zdejmiemy z niego wentylator. W tym celu wystarczy odpiąć dwie spinki. W wewnętrznej części ramki ukryto piankowe amortyzatory, wyciszające prasę wirującego "śmigła".



Strona na której przytwierdzamy wentylator, zaprojektowana została wedle wzoru plastra miodu. Według producenta takie rozwiązanie nie tylko zwiększa powierzchnię biorącą udział w oddawaniu ciepła, ale również skutecznie niweluje szumy przepływającego przez radiator powietrza.


Na wylocie aluminiowe finy uformowano w "płetwy", co również jest efektem badań aerodynamiki. Mają one ustabilizować strumień przepływających mas powietrza, łagodnie rozprężając ciśnienie wytworzone przez rotor wentylatora.


Zanim zajmiemy się spodem coolera, zerknijmy jeszcze na jego górę. Nie raz przy okazji testów systemów chłodzenia zwracałem uwagę na estetykę wykończenia rur gazowych, widocznych szczególnie na najwyższym płacie radiatora (jest to element najczęściej eksponowany w obudowach z boczną szybą). Cryorig rozwiązał te zagadnienie wzorowo, całkowicie przysłaniając górę estetyczną, białą nakładką z logo producenta. Jego powierzchnię urozmaicają dwa otwory, w których umieszczamy śrubokręt przy montażu coolera na procesorze (dostajemy go w zestawie). Wygląd rewelacja...

Strona 1 z 4 1234>>>