2015-03-02 15:38
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

CRYORIG H5 Universal - Nowa alternatywa w chłodzeniu

Strona 3 - Montaż i testy

Montaż coolera Cryorig H5 Uniwersal jest bardzo prosty. Jeśli posiadamy w obudowie okno rewizyjne w tacy płyty głównej, to szybciutko zmienimy tylny uchwyt, dokręcimy go beznarzędziowo specjalnymi wkrętami i założymy na nie szyny montażowe unieruchamiane nakręcanymi "czapeczkami". W przypadku socketu dla procesorów Intela, możemy ustawić cooler tak, by jego wentylatory dmuchały powietrze w górę lub w stronę tylnej ściany komputera.




Po tej czynności nakładamy pastę termoprzewodzącą i stawiamy cooler na procesorze. Wystarczy teraz ustawić wkręty w stopie schładzacza tak, by weszły one w otwory szyn i sięgnąć po zestawowy wkrętak krzyżakowy. Umieszczamy go w specjalnie przygotowanych dla niego otworach w radiatorze i dokręcamy śruby do oporu.


Teraz już tylko podłączamy 4-pinową wtyczkę zasilania wentylatora (PWM) i całość jest już gotowa do pracy. W przypadku montażu na płytach dla procesorów AMD, czynności wyglądają podobnie.





W "zwykłej" obudowie ATX, Cryorig H5 wypełni niemal całą jej szerokość, więc warto to wziąć pod uwagę przy zakupie tego chłodzenia. Jakiekolwiek głębsze przetłoczenie bocznej pokrywy, zamontowany na niej "ryjek" do łapania powietrza czy wentylator, uniemożliwią jej montaż. Po prostu mamy pod nią zaledwie około jednego, góra dwóch milimetrów luzu.



Zdjęcia robiłem na sprzęcie, który akurat trafił mi na "serwis", ale już testy pomiarowe wykonałem na swojej konfiguracji:

Platforma testowa:
procesor - Intel Core i5 3570K - ustawione na stałe 4.2 GHz
płyta główna - Gigabyte GA-Z77X-UD3H
pamięci - 16 GB AMD Radeon Gamer DDR3 2400 MHz 1.65V
karta graficzna - Gigabyte GeForce 780Ti WindForce X3
obudowa - Cooler Master ATCS 840
dyski - dyski HDD – systemowy: SSD Adata SX900 128GB, magazyny: Seagate Barracuda 7.200 11 - 320 GB / Seagate Barracuda 7.200 12 - 500 GB
- karta dźwiękowa Asus Xonar D1
- panel multimedialny Antec Veris Premier
- sześć wentylatorów w obudowie (3 x 230mm / 1 x 140mm / 2 x 120mm)

W zasadzie nie bardzo mam do czego porównać cooler Cryorig H5 Uniwersal, bo od wcześniej testowanej Noctuy NH-U14S o podobnej konstrukcji wieżowej, moja platforma testowa lekko się zmieniła (inne pamięci i karta graficzna - szczególnie ten drugi aspekt ma znaczenie na temperatury w środku komputera), a posiadany model NH-D15 ma już konstrukcję dwu wieżową i fabrycznie pracuje z dwoma wentylatorami. No ale poddajmy mimo wszystko produkt Cryoriga, porównaniu z sporo droższą i większą konkurencją, by zobaczyć, czy wydanie dużej sumy pieniędzy, przyniesie nam wymierne korzyści. A może tańszy H5 zupełnie wystarczy, by spełnić nasze oczekiwania?
W wykresie podaję temperatury H5 dla układu z jednym fabrycznym wentylatorem oraz z dwiema 140-kami (rozwiązanie opcjonalne). Noctua ma obligatoryjnie dwa "wiatraczki" w zestawie, więc dla niej przewidziany jest tylko pojedynczy wynik pomiarów. Do wykresu trafiły maksymalne zanotowane wyniki, nawet jeśli pokazywały się sporadycznie w okresie pomiarowym.

Jak widać, dwa radiatory Noctuy radzą sobie trochę lepiej od pojedynczego wymiennika ciepła. Jeszcze bardziej zobaczymy to w mniej popularnym parametrze pomiarów, jakim jest prędkość wychładzania procesora po stresie, kiedy wyłączamy aplikację obciążającą. Ten parametr ważny jest przy używaniu programów, które przeliczają dane "pakietowo", a więc ze zmiennym obciążeniem. Szybsze schładzanie CPU w "przerwach" obliczeniowych, składa się na ogólną, niższą temperaturę pracy procesora. Tutaj również Noctua jest lepsza, ale różnice nie są powalające.
Dla niektórych najważniejszym parametrem, nawet od osiąganych temperatur chłodzenia, jest kultura pracy coolera. NH-D15 jest tutaj mistrzem, ale kiedy porównałem go z Cryorigiem, byłem nawet mile zaskoczony wynikami osiągniętymi na sonometrze.

Trzy decybele różnicy nasze ucho interpretuje, jako dwukrotny wzrost poziomu hałasu (dźwięku). Oczywiście możemy je na co dzień odnotować, jeśli będziemy obciążali wyłącznie procesor. W grach, kiedy dojdzie szum systemu chłodzenia karty graficznej, subtelne dźwięki wentylatorów zejdą tu już na dalszy plan. Muszę przyznać, że Cryorig H5 radzi sobie nadzwyczaj dobrze w starciu z coolerem wartym na dzień dzisiejszy 366 PLN!

Strona 3 z 4 <<<1234>>>