2015-03-02 15:38
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

CRYORIG H5 Universal - Nowa alternatywa w chłodzeniu

Strona 4 - Podsumowanie

Cooler Cryorig H5 Universal jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Przede wszystkim świetna jest jakość jego wykonania. W zasadzie jest zupełnie porównywalna z produktami firmy Noctua, a jej nowoczesny design może się nawet bardziej podobać. Taki system chłodzenia z pewnością będzie ozdobą komputera z oknem.







Schładzacze procesora serii CRYORIG H5 korzystają z chronionej prawami patentowymi konstrukcji Hive Fin. Jej projekt pozwala na integrację z wcześniej opracowaną technologią Jet Fin Acceleration z Turbulence Reduction (odpowiada za redukcję turbulencji powietrza tłoczonego przez wentylator) oraz wzmocnienie wytrzymałości strukturalnej zestawów żeber. To wszystko przekłada się na świetną wydajność tego coolera. Jest niemal tak dobry, jak mój dużo droższy, dwu wieżowy model Noctuy.
Również pod względem głośności pracy nie jest źle. Dzięki łożyskowaniu High Precision Low Noise (HPLN - Wysokiej Dokładności Niskie Szumy) i amortyzatorom drgań akustycznych, podczas pracy w Internecie czy oglądania filmów, jest on niemal niesłyszalny. Trochę głośniej robi się, gdy włączymy grę lub program mocno obciążający procesor, wtedy wentylator znacznie przyśpiesza i można już usłyszeć jego pracę. Przy jednym, seryjnym "śmiglaku" (slim), szum ten jest zupełnie akceptowalny. Jednak przy decyzji zamontowania drugiego, opcjonalnego wirnika, trzeba się liczyć z zauważalnym wzrostem hałasu. Nie można jednak powiedzieć, że Cryorig H5 jest głośny. Różnice z porównywalną konstrukcją Noctuy (NH-U14S), którą miałem okazję testować kiedyś, są minimalne.
Za to Noctua kosztuje obecnie 289 PLN, natomiast za Cryorig H5 Universal zapłacimy... 189 PLN. A więc "stówa" zostaje nam w kieszeni! Cena H5 nie należy do niskich, jednak w tej klasie sprzętu chłodzącego, trzeba się liczyć z wydatkami. Nie wspomnę tu o dziś porównywanym NH-D15, którego 366 PLN może rozłożyć każdego na łopatki. Dodam, ze nie przypadkiem zamieściłem linki do sklepu Proline.pl, bo to właśnie w jego ofercie możecie nabyć cooler H5 Universal.
W dodatku podobnie jak to jest u Noctuy, otrzymujemy obietnicę wsparcia w razie zmiany płyty głównej na nowy procesor z innym systemem mocowania. O ile w austriackim produkcie miałem okazję osobiście to wypróbować, w przypadku Cryorig na razie potwierdzono to na ich stronie w przypadku mocowania dla gniazda Intel LGA 2011-3. Wierzę, że będzie to dotyczyło również następnych generacji procesorów.


Cryorig H5 Universal pozytywnie zaskakuje jakością wykonania (sześć lat gwarancji), świetnym designem i wykończeniem, a jeśli połączymy to z niezłą wydajnością i dobra kultura pracy fabrycznego wentylatora, to mogę wam go tylko polecić...



ZALETY:
- wysoka jakość wykonania i materiałów
- duża wydajność
- sterowanie PWM wentylatora
- bogate wyposażenie
- dobry stosunek ceny do jakości i wydajności
- 6 lat gwarancji

WADY:
- przy mocnym obciążeniu procesora, wentylator pracuje już zauważalnie głośniej
- białe, plastikowe osłony radiatora dość znacznie zwiększają wysokość coolera - konieczność sprawdzenia, czy zmieści się on nam w obudowie

Podziękowania dla firmy Cryorig, za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 4 z 4 <<<1234