2007-12-05 21:16
Autor: Jolly Roger
35

Core 2 Duo vs 6 radiatorów

Strona 3 - Scythe Andy Samurai Master

Scythe Andy Samurai Master




Kolejnym zawodnikiem, który stanie w szranki z C2D będzie Scythe Andy Samurai Master. Czy wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko? Cóż, jest wiele przesłanek ku temu, żeby stwierdzić, iż taka konstrukcja powinna być bardzo wydajna. Już sama waga budzi respekt – blisko 700 gram to całkiem pokaźny ciężar, który w oczach wielu użytkowników wzbudzi pewne przerażenie. Czy bowiem nie dojdzie do tego, że przy montażu radiator odpadnie wraz z częścią laminatu płyty? Używając cięższych konstrukcji przez kilka ostatnich lat śmiem twierdzić, że nie ma takiego niebezpieczeństwa. Z takowym przypadkiem do tej pory się nie spotkałem, chociaż faktem jest, że płyta potrafi się czasami dosyć mocno wygiąć.




Jak na tak ciężką konstrukcję Andy nie poraża wymiarami. O ile przy posiadaniu modeli Ninja, bądź Infinity - tego samego producenta - należy mieć obudowę o szerokości 18.5 cm żeby można było w ogóle ją zamknąć, o tyle w tym przypadku odetchnąć będą mogli użytkownicy węższych domków dla swoich pecetów - wysokość wraz z wiatraczkiem to tylko 12.5 cm. Główna część radiatora odpowiedzialna za rozpraszanie ciepła zbudowana jest z aluminiowych finów o ogromnej powierzchni. W sprawnym transporcie ciepła z procesora będzie pomagało aż 6 niklowanych ciepłowodów, co oznacza podwojenie ich ilości w porównaniu do Freezera 7 Pro.


Instalacja owego radiatora na LGA775 jest rzeczą banalnie prostą, jako że po raz kolejny mamy do czynienia z wciskanymi plastikowymi kołeczkami – takimi samymi jak we wspomnianym już wcześniej Freezerze. Posmarowanie procesora pastą oraz montaż systemu odprowadzania ciepła nie powinien zająć dłużej niż dwie minuty. W tym miejscu należy się mała dygresja – osobiście uważam, że pomimo prostoty montażu, plastikowe kołeczki nie są dobrym pomysłem przy masywnych radiatorach, jako że nie zapewniają one maksymalnego docisku miedzianej podstawy do odpromiennika. Powstały luz (minimalny, ale jednak) objawia się w wyższej temperaturze CPU w stosunku do bardziej skutecznych rozwiązań bazujących na metalowych płytkach i przykręcanych doń radiatorów za pomocą śrub. Tak czy owak, producent wybrał drogę, na pierwszy rzut oka, prostszą dla użytkownika – do montażu nie trzeba nawet wykręcać płyty z obudowy – licząc się jednak z niewielką stratą wydajności.


Proces chłodzenia będzie wspomagany przez wentylator o średnicy 12cm, w którym 7 łopatek obraca się z częstotliwością ~1200RPM. Jest to wartość dosyć uniwersalna, gdyż zapewnia całkiem przyzwoity przepływ powietrza, a jednocześnie nie powoduje wytworzenia nadmiernego hałasu.


Powierzchnia styku radiatora z procesorem jest wykonana z miedzi i prezentuje się zdecydowanie lepiej od swojego odpowiednika z konkurencyjnego obozu spod znaku Arctic Cooling. Równa płaszczyzna bez widocznych pozostałości obróbki mechanicznej daje nadzieję na wysoką wydajność. Za tę jakość przyjdzie nam jednak sporo zapłacić, gdyż w Polsce cena została skalkulowana na poziomie przekraczającym nieco 150zł.


W pudełku znajdziemy akcesoria potrzebne do montażu Andy Samurai Master na platformach zarówno dla jednostek centralnych Intela, jak i AMD. Jak już wspomniałem, instalacja może się odbywać bez wykorzystania jakichkolwiek dodatkowych narzędzi. Producent pomyślał również o dorzuceniu pasty termoprzewodzącej. W tym przypadku jest to zwykła silikonówka, której użycie jest zasadne tylko wtedy, gdy pod ręką nie posiadamy czegoś o nieco wyższej wydajności. Ostatnim dodatkiem jest instrukcja obsługi obrazująca cały proces zakładania chłodzenia. Przy najmniejszej wątpliwości pomocą służą czytelne ilustracje i opis słowny (języka polskiego niestety zabrakło).


Po zamontowaniu Scythe Andy Samurai prezentuje się doprawdy imponująco. Jedynie co pozostaje to włączyć komputer, skontrolować temperaturę (aby potwierdzić poprawność instalacji) i poczekać aż pasta się wygrzeje. Następnie można z niekłamanym napięciem przejść do testów, aby jednoznacznie osądzić, czy wydanie tak znacznej sumy ma ekonomiczne uzasadnienie w obliczu otrzymanych wyników.

Strona 3 z 10 <<<1234567...10>>>