2007-12-05 21:16
Autor: Jolly Roger
35

Core 2 Duo vs 6 radiatorów

Strona 4 - ZEROtherm CF900

ZEROtherm CF900





W szranki z innymi zawodnikami stanął również zawodnik od ZEROtherm – model CF900. W porównaniu do największych radiatorów CF900 nie robi wielkiego wrażenia, jako że jego zwarta konstrukcja bardziej przypomina układ chłodzenia z wersji box, niż produkt, który ma rywalizować z najlepszymi. Niewielkie gabaryty (niecałe 8cm wysokości!) z pewnością docenią posiadacze małych domków dla PC – taki niewielki cooler bezproblemowo będzie można zainstalować nawet w ciasnych obudowach typu desktop. Całość, ważąca nieco ponad 0.5 kg, wspomagana przez 4 rurki heat-pipe ma zapewnić wystarczającą wydajność aby schłodzić nawet potwory wydzielające 130W.




Według producenta CF900 ma być znakomitym wyborem dla użytkowników którzy cenią sobie ciszę. Mimo tego, że powierzchnia odprowadzania ciepła do najwyższych nie należy, fabryczny wentylator 92 mm, kontrolowany przez sensor umieszczony we wnętrzu radiatora, nie rozpędza się do wysokich prędkości, gdy procesor wykonuje mało skomplikowane zadania. Wraz ze wzrostem obciążenia wiatrak przyspiesza, generując szum o wyższym natężeniu, jednak nie na tyle wysokim aby odstraszyć miłośników cichych pecetów. Teoria z zaprezentowanego wykresu potwierdza się w praktyce – Core 2 Duo przy częstotliwości 2.13GHz wytwarzał niewielki ilości ciepła, więc łopatki wiatraczka leniwie obracały się z prędkością nieprzekraczającą 900RPM. Całkowite obciążenie procesora pociągnęło za sobą wzrost temperatury CPU, lecz śmigiełka zareagowały doprawdy niemrawo – 1040RPM. Jednostki centralne o niewielkim TDP będą więc dla CF900 odpowiednim partnerem.



Montaż CF900 należy do czynności banalnych i polega na przykręceniu 4 śrubami radiatora do płytki umieszczonej pod płytą główną. Kilkadziesiąt ruchów śrubokrętem i już radiator jest na swoim miejscu.



W przypadku instalacji owego radiatora na Gigabyte 965P-DQ6 nie obyło się jednak bez małego zgrzytu – rurki heat-pipe radiatora blokowały możliwość instalacji pamięci w pierwszym slocie. Podobne ułożenie gniazd możemy zaobserwować na wielu płytach, więc problem może się powtarzać na różnych modelach.



Miedziana podstawa radiatora nie zachwyca pod względem wykończenia - bliżej jej do odpowiednika z AC Freezer, niż Scythe Andy. Powierzchnia styku z procesorem jest równa, jendak posiada wyraźne ślady obróbki mechanicznej, zaś o jej wypolerowanie musimy się zatroszczyć we własnym zakresie. Wprawdzie nie ma tu takiej tragedii jak we wspomnianym już Freezerze, lecz nabywca CF900 może być nieco zniesmaczony zastanym widokiem.


Na wyposażenie CF900 składają się płytka montażowa, 4 śruby, instrukcja obsługi, do której można zajrzeć w razie wątpliwości podczas montażu oraz niewielka tubka pasty termoprzewodzącej.

Strona 4 z 10 <<<12345678...10>>>