2007-12-05 21:16
Autor: Jolly Roger
35

Core 2 Duo vs 6 radiatorów

Strona 6 - Zalman 9700NT

Zalman 9700NT






Zalman 9700NT to zawodnik wagi ciężkiej – jego masa całkowita to aż 764 g, co stanowi 170% dopuszczalnego przez specyfikację obciążenia dla płyt LGA775. Nie bez kozery strona Zalmana ostrzega, żeby ostrożnie obchodzić się z komputerem gdy już zainstalujemy to monstrum, aby przez przypadek nie wyrwać całego socketa z procesorem. Taki ciężar jest skutkiem zastosowania 126 miedzianych finów, na które ciepło jest przenoszone z podstawy za pomocą 3 ciepłowodów ukształtowanych w sposób przypominający cyfrę 8. Wszystkie metalowe elementy coolera są chromowane, co dodatkowo dodaje uroku tej jakże urodziwej konstrukcji.


Waga to nie jedyne zmartwienie z jakim będą musieli zmierzyć się potencjalni nabywcy. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Zalman 9700NT jest wysokim radiatorem – posiadacze węższych obudów będą musieli się obejść smakiem. Ostatnim faktem który może mocno zaboleć jest cena tego oto produktu, która wynosi około 220zł. Należy przyznać, że jest to kwota nieprzyzwoicie wysoka jak za 700 g miedzi. Za co więc tak de facto płacimy? Z pewnością za jakość, która zawsze w przypadku produktów tego koreańskiego producenta należała do wysokich. Sama konstrukcja jest wykonana w sposób jak najbardziej wzorowy – finy równo wycięte, każdy z wytłoczoną nazwą Zalman, przymocowane w jednakowej odległości od siebie. Nie ma mowy o jakichkolwiek najmniejszych potknięciach. Nawet taki szczegół jak zakończenie ciepłowodów nie jest potraktowany po macoszemu, wobec czego nie ujrzymy tu zupełnie nieapetycznych widoków, które nam zafundował w tej materii AC Freezer.


Wykończenie podstawy to również mistrzostwo świata – spód nie tylko ładnie wygląda, ale wreszcie z zadowoleniem mogę powiedzieć, że jest równiutki. Z tego właśnie powodu po skończonych testach miałem ogromne problemy aby odseparować procesor od radiatora nie wyrywając go jednocześnie wraz z socketem.


Rozpływając się nad efektownym designem Zalmana 9700NT nie sposób pominąć kwestię wentylatora. Zastosowano tu model o średnicy 110 mm, podłączany do płyty głównej za pomocą 4-pinowej wtyczki. Jego prędkość obrotowa może być regulowana w zakresie 1250-2800RPM, co daje dam możliwość cieszenia się względną ciszą, bądź też zafundowania sobie małego tornada w obudowie. Ostrzegam jednak – Zalman 9700NT z wentylatorem ustawionym na 2800RPM wytwarza poziom hałasu, który jest w stanie zagłuszyć odkurzacz, pralkę automatyczną typu Frania, tudzież popularną jeszcze na początku lat 90-tych ubiegłego wieku „Skarpetę”. Jeżeli perspektywa ogłuchnięcia nie jest wam straszna, to można się przekonać jaką wichurę są w stanie wywołać 110-cio milimetrowe wiatraczki. Wracając jednak do meritum sprawy nad zachwytem, nie będziemy się tu rozpływać nad poziomem wytwarzanego hałasu (chociaż masochiści overclockerscy mają tu zapewne zgoła odmienne zdanie), lecz nad bardzo gustownym podświetleniem w kolorze zielonym. Autentycznie, po raz pierwszy żałowałem, że nie posiadam obudowy z przezroczystym oknem.




Montaż Zalmana 9700NT, tak jak i we wcześniejszych przypadkach, nie powinien przysporzyć najmniejszych problemów. Pierwszą czynnością będzie przykręcenie plastikowego koszyka do płytki umieszczonej pod płytą główną. W drugim zaś kroku, przy użyciu dwóch śrub przymocowujemy, za pomocą metalowej klamry, radiator do wspomnianej już wcześniej ramki. Całość trzyma się pewnie – brak jakichkolwiek luzów, które by mogły świadczyć o złym spasowaniu elementów zestawu montażowego.


W gustownym opakowaniu znajdziemy, oprócz samego radiatora, elementy potrzebne do jego zamontowania na platformach LGA775 i socket 754/939/AM2, instrukcję obsługi oraz pastę termoprzewodzącą.



Kilka słów należy się samej paście, gdyż jest nią najnowszy środek Zalmana o nazwie ZM-STG1, który charakteryzuje się na tyle dobrą wydajnością, że jest w stanie pozostawić w pokonanym polu nawet Arctic Silver 5, czy też OCZ Ultra 5+. Pasta ta ma jednak jedną bardzo nieprzyjemną cechę – praktycznie co miesiąc trzeba nakładać nową warstwę, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury staje się termokurczliwa i odsłania całe fragmenty odpromiennika CPU, co w konsekwencji przekłada się na wzrost temperatury jednostki centralnej. Dla wygodnickich nadal lepszym wyborem pozostają produkty typu Arctic Silver 5, bądź OCZ Ultra 5+.

Strona 6 z 10 <<<12345678910>>>