2011-07-25 07:54
Autor: Mirosław Langer (lami)
24

Czekając na Bulldozer-a czyli AM3+

Strona 5 - Oveclocking

O przebiegu prac i podkręcanie podzespołów poszczególnych płyt dowiemy się oglądając przedstawione fotografie. CPUZ to nasza aplikacja informacyjna, odczytuje podstawowe dane o płycie głównej, pamięciach DDR oraz typach procesora i wartości taktowania.
Na początek płyta główna GA-990FXA-UD7.



Niestety CPUZ tej wersji (1.57) jeszcze nie wykrywał prawidłowo chipsetu i mostka południowego, pokazując je jako SB850 zamiast SB950. Kolejna wersja CPUZ, która ukazała się dosłownie kilka dni po testach, już prawidłowo rozpoznawała podzespoły najnowszych płyt.



Prawie 900MHz zapasu darmowej mocy taktowanie CPU 3718 MHz, przy zastosowaniu powietrznego chłodzenia dobrze świadczy o całej konstrukcji płyty. Pomimo swego niepozornego wyglądu płyta zachowywała stabilność podczas testów, podkręcanie jest bardzo proste. Używając firmowej aplikacji Gigabyte EasyTune6, każdy laik poradzi sobie z tym zadaniem najeżdżając kursorem na wybrany element i klikając myszką. Radiatory na płycie pozostawały umiarkowanie nagrzane, co dobrze świadczy o ich wydajności oraz użytej technologii przy budowie i konstruowaniu podzespołów. Oczywiście największą wadą tego testu jest brak wielkiego nieobecnego, czyli najnowszej wersji procesora AMD. W jego zastępstwie, na tronie osadzony został redakcyjny AMD Phenom II X3 720. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo i najnowsze płyty, wkrótce ujrzą swego króla a jesienią zakończy się okres bezkrólewia.
Kolejna płyta główna przeznaczona do testów to ASRock 890GX Extreme4 R2.0. Zobaczmy jak z perspektywy CPUZ prezentuje się konstrukcja.



CPUZ pokazuje wszystkie elementy prawidłowo.



Wynik podkręcania procesora jest bardzo dobry wartość 3830 MHz, dodatkowe 1000 MHz robi wrażenie. To jeden z lepszych wyników OC osiągnięty na tym procesorze. Overclocking na tej płycie jest bardzo prosty, producent oddał do dyspozycji firmowy program AXTU. Poniżej umieściłem kilka fotografii obrazujących jego podstawowe funkcje i działanie.







Jak widać na zdjęciach interfejs jest bardzo przejrzysty, dostęp do wszystkich funkcji bezproblemowy, informacje są czytelne i klarowne. Dla tych wszystkich, którzy nie lubię poszukiwań w Bios-e ta aplikacja jest idealnym rozwiązaniem.
Kolejna płyta to GA 890FXA-UD7




Proces podkręcania jest bardzo łatwy, możemy wykorzystać firmową aplikację Gigabyte EasyTune6 lub sięgnąć do Bios-a by w bardziej wyrafinowany sposób zwiększyć wydajność naszych podzespołów. Patrząc na wynik podkręcania trudno nie oprzeć się wrażeniu że przy tych samych warunkach, poprzedniczki spisywały się znacznie lepiej. 3616 MHz osiągnięte na chłodzeniu powietrznym przy konstrukcji płyty stworzonej do oveclockingu, może bardzo rozczarować. Zawsze należy pamiętać, że o wyniku OC decyduje wiele czynników oraz drobne detale. Na szczęście, ta płyta oferuje wiele możliwości a ich umiejętne zastosowanie powinno przynieść znaczną progresję wyników.


Max temperatura CPU podczas stresu oscylowała w granicach 52 stopni Celsjusza.


Na koniec test z odblokowaniem czwartego rdzenia, wszystko odbyło się bezproblemowo. Płyta daje nam takie możliwości. Dwie poprzednio opisywane konstrukcje, też potrafią odblokować zamrożone rdzenie, czynią to z równie dziecinną łatwością.
W kolejnej karcie przyjrzymy się Bios-om testowanych płyt głównych.

Strona 5 z 9 <<<123456789>>>