2003-06-04 07:15
Autor: Stathis

Epox 8RDA, 8RDA+, 8RDA3+, którą wybrać?

Strona 1 - Wstęp i specyfikacja

Wstęp
Niniejsza recenzja będzie porównaniem trzech płyt głównych dla procesorów AMD, a wyprodukowanych przez firmę Epox - są to: 8RDA, 8RDA+ oraz 8RDA3+. Wszystkie z opisywanych płyt wykorzystują chipset nForce2, który obecnie jest najbardziej wydajnym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Model 8RDA pochodzi z mojego domowego komputera, 8RDA+ z sąsiedztwa, natomiast 8RDA3+ przysłała nam do testów firma Pronox z Katowic.

Tabelka porównawcza:


Należy dodać jeszcze, że wszystkie te płyty w wersji Rev 1.2 (taka aktualnie jest w sprzedaży) wspierają już oficjalnie magistralę 400MHz


Oględziny:
Najbogatszą płytą jest 8RDA3+, która została wyposażona w najwięcej elementów – szczegóły w powyższej tabeli. Jak widać obsługuje ona oficjalnie FSB400, ale prawda jest taka, że każdy model serii 8RDA (rev.1.1) ma taką obsługę, choć nie oficjalnie.
Ponieważ głównym bohaterem tej recenzji jest „najbogatsza” płyta 8RDA3+ toteż warto zwrócić uwagę na różnice, które występują pomiędzy tym modelem, a słabszymi 8RDA+, czy 8RDA. Moim zdaniem wszystkie różnice, do jakich ograniczył się producent przygotowując te płyty zamykają się w wyposażeniu, w związku z czym testy nie przedstawią prawdopodobnie żadnych rewolucyjnych wyników i będą identyczne, ale o tym za chwilę.

8RDA3+


Płyta i opakowanie z zamieszczonym napisem FSB 400 Ultra Edition


W pudełku znajdziemy 4 bardzo dobrze dopracowane książeczki, opisujące każdy problem, z jakim możemy mieć do czynienia: „Magic Flash & USDM”, Serial ATA”, „Epox User’s Manual” oraz „Epox Motherboard” (niestety nie znajdziemy polskiej wersji). Poza instrukcjami znajduje się też jeden CD zawierający sterowniki, oraz oprogramowanie: Magic Flash, USDM, Norton Ghost, Power Cliin 2002. Na dyskietce umieszczono sterowniki S-ATA


Dwa okrągłe kable IDE i jeden zwykły FDD


Dwa kabelki S-ATA, oraz 2 przejściówki do ich zasilania. Śledź z dwoma portami Firewire i śledź z portem gier i com (sama płyta została pozbawiona standardowych dla specyfikacji ATX portów komunikacyjnych „com”)


2 karty sieciowe 10/100 i brak portów komunikacyjnych com. - używacie ich jeszcze?


8RDA+, 8RDA

Zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą z naszej wcześniejszej recenzji.


Pudełko identyczne dla 8RDA+, oraz 8RDA


Płyta również wygląda identycznie. 8RDA nie została wyposażona w SoundStorm nVidii, karte sieciową, Firewire


Sytuacja bardzo podobna dla wszystkich trzech modeli. Brak złącza S-ATA owocuje brakiem instrukcji w porównaniu z 8RDA3+. CD zawiera dokładnie to samo przy każdej z testowanych płyt (8RDA3+ posiada dodatkowo oprogramowanie k. muzycznej C-MEDIA)



W obu przypadkach znajdują się dwa kable IDE, jeden FDD, oraz port gier. 8RDA+ posiada dodatkowo śledź USB oraz Firewire

Strona 1 z 4 1234>>>