2010-04-12 19:29
Autor: cobex
51

Głośniki Genius SP-HF1255A

Strona 2 - Opis

Same zdjęcia z pudełka wywołały moje zainteresowanie, wreszcie konstrukcja która przypomina małe monitory studyjne audio, cena jak na razie nie była dla mnie priorytetem. Koniecznie chciałem je włączyć i posłuchać. Zacznijmy może standardowo od początku.

Box do którego Genius mnie już przyzwyczaił, ładne, w tonacji czerwono-białej:



Jak można wywnioskować z pudełka SP-HF1255A to konstrukcja dwudrożna, dwa głośniki – tweeter, odpowiedzialny ta wysokie tony oraz głośnik nisko/średniotonowy – grający środkiem plus bas. Popularna konstrukcja szeroko stosowana w sprzęcie Hi-Fi.

Same głośniki, jak już wspomniałem, to bardzo klasyczna konstrukcja, nie ma tutaj plastikowej obudowy, producent podaje iż użyty materiał to MDF co potwierdza starania firmy w kierunku szczegółów, przynajmniej jeżeli chodzi o ten produkt.

Ładnie laminowana obudowa, jedyne co trochę mi przeszkadza to osłona głośnika wysoko/tonowego, jestem prawie pewien że będzie to trochę negatywnie wpływało na falę dźwiękową w stronę słuchacza. Lepszym rozwiązaniem jest siatka lub coś podobnego, taki „cypel” jak dla mnie nie jest mądrym pomysłem. To jedyny minus jaki dostrzegam w konstrukcji, sam wygląd jest kwestią gustu.


Srebrne dodatki plastikowe, czyli element dekoracyjny, siatka osłaniająca jest dosyć delikatna, chroni jednak głośnik w wystarczającym stopniu. Całość sprawia pozytywne wrażenie, przy namacalnym kontakcie byłem usatysfakcjonowany.

Głośnik wysoko/tonowy to jedwabna kopułka, jest to prawdopodobnie produkt Geniusa, nie znalazłem informacji na temat pochodzenia. Głośnik nisko/średniotonowy to membrana z celulozy pomalowana srebrzystą farbą, resor to mieszanka piankowo/gumowa o dosyć delikatnej strukturze, prawdopodobnie przystosowana jest do mocnych wychyleń membrany podczas pracy. Nakładka przeciw pyłowa to również celuloza, odkręcając cztery wkręty można zauważyć iż siatka zamontowana jest na plastikowym pierścieniu umożliwiającym bezproblemowy demontaż.

Osłony głośnika wysoko/tonowego nie można zdjąć, jest mocno przyklejona do obudowy. Panel przedni to trzy regulatory (volume, bass, treble) plus dwa gniazda (Line-in oraz słuchawkowe). Pokrętła są plastikowe, kręcą się z lekkim oporem, regulacja jest płynna i przyjemna. Włącznik główny znajduje się z tyłu, wiąże się to z małą niewygodą, wolę rozwiązanie bardziej tradycyjne czyli „power-on/off” zintegrowany z regulatorem „volume”.







Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, płyta czołowa równo dolega do ścian bocznych, okleina na rogach jest dokładna, wykonana jako jedna całość.

Niestety producent podaje iż dostępna jest tylko jedna wersja kolorystyczna, nie ma możliwości przebierania z kolorach. Szkoda, ponieważ całościowy image w kolorze wenge lub sosny może być równie interesujący, łatwiej dopasować kolorystykę obudowy do wnętrza pokoju czy mebli.






Na tylnej ściance bez niespodzianek, główny włącznik on/off, o którym wspomniałem, dosyć niefortunne umieszczenie ze względów praktycznych, chyba że ktoś nigdy głośników nie wyłącza. Przewód sieciowy jest zamontowany na stałe, dwa gniazda typu „chinch” służą do podłączenia kabla sygnałowego. Powyżej znajduje się otwór bass-reflex o średnicy 35 mm, wylot nie jest profilowany.


Spora ilość wkrętów widoczna na ścianie tylnej potwierdza dbałość o wykonanie, sztywna konstrukcja to istotna sprawa.



Głośnik lewy posiada tylko jedno gniazdo, tutaj zrezygnowano z dużej ilości wkrętów, nie ma wzmacniacza, wklejona ściana jest sztywna, bez obaw mogę potwierdzić dobrą jakość konstrukcji.


Specyfikacja:


Wymiary: Wysokość-266mm, Szerokość-147mm, Głębokość-167mm.

Strona 2 z 4 <<<1234>>>