2012-12-03 19:35
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
21

Noctua - Nowa seria wentylatorów NF-A14 i NF-A15

Strona 3 - Podsumowanie

Wentylatory Noctu'y to nie masowy produkt, który w większości zalega sklepowe półki. Jednak młodzi użytkownicy komputerów najczęściej sugerują się ceną, kupując chińskie produkty, mniej lub bardziej markowe. Koneserzy mający już doświadczenie z produktami z wyższej półki, na pewno nie przejdą obojętnie koło austriackiego produktu (choć również produkowanym w zakładach w Taiwanie). Już samo opakowanie sprawi nam przyjemność i raczej nie wyrzucimy go za szybko, bo po prostu będzie go szkoda. Poza tym warto chyba je zachować, jeśli sprzedawać będziemy kiedyś komputer i wykręcimy go z obudowy, bo przecież będzie mógł używać go jeszcze wiele lat (150000 godzin pracy)...
Noctua swoją ofertę kieruje do określonych grup użytkowników, dzięki czemu łatwiej nam będzie wybrać z niej coś dla siebie. Model NF-A14 ULN to propozycja dla poszukiwaczy ciszy, którzy jednak mają spore coolery w swoich obudowach, lub chcę wyciszyć swoją obudowę, usuwając fabryczne wiatraki. 800 RPM generuje zaledwie 11.9 dBA szumów zachowując niezłą wydajność przepływu powietrza. Jeśli to jednak nadal za głośno, możemy zmniejszyć jego prędkość obrotową do 650 RPM (tryb U.L.N.A), co zredukuje hałas do niesłyszalnej granicy 9.1 dBA.


Podłączałem wentylatory do samego zasilacza Tacens Valeo III 600W, który jest wyposażony w hybrydowy system chłodzenia, a więc radiator z ciepłowodem HeatPipe i włączający się pod obciążeniem wentylator. Przy obciążeniu przyrządem pomiarowym Antec (taki mini-stół do mierzenia napięć), wentylator zasilacza stał nieruchomo w miejscu, przez co nic nie zakłócało wsłuchiwania się w pracę poszczególnych modeli Noctu'y. NF-A14 ULN jest naprawdę cicha, a w trybie 650 obrotów przypomina niemy film. Jego rekomendowana cena producenta wynosi 21.90 Euro (zresztą dla wszystkich trzech modeli jest jednakowa), co u nas da zapewne sumę około 80 PLN. Mało to nie jest, ale cisza plus jakość warta jest ponoć każdych pieniędzy... Rekomendacja murowana.




Noctua NF-A14 FLX to już propozycja dla szukających kompromisu między wyborem wydajnie czy cicho, a w tym przypadku otrzymamy oba parametry naraz. 1200 RPM daje już niezły wicher, przy czym nie jest on natrętnie głośny 19.2 dBA. Przy zastosowaniu reduktora oznaczonego L.N.A. uzyskamy niemal dwukrotny spadek natężenia dźwięków pracy wirnika 16.4 dBA (3dBA to dla naszych uszu wrażenie dwukrotnie niższego poziomu hałasu). Kiedy jednak zapragniemy cisy niemal absolutnej, przełożymy reduktor na drugi egzemplarz oznaczony jako U.L.N.A. co da nam 900 RPM i zaledwie 13.8 dBA poziomu szumów. Każdy powinien znaleźć ustawienie odpowiednie dla siebie.




Ostatnia Noctua NF-A15 PWM to hybryda-kameleon, pozwalający nam zaprząc go do różnych zastosowań. Równie dobrze sprawdzi się jako wentylator wydajnego coolera dla naszego procesora, jak i wypełni lukę w przewietrzaniu naszej obudowy. Dzięki nietypowemu kształtowi ramki można go dopasować do różnych ułożeń radiatora lub wycięć w obudowie, a system mocowania wkrętami w rozstawie 120mm jest kompatybilny z niemal każdą obudową na świecie. W standardzie otrzymamy automatyczny system sterowania obrotami (PWM), wspomagany przez autorki układ NE-FD1 PWM IC, sterujący odpowiednio prądem zasilania wirnika, pozwalając na stabilną pracę w zakresie od minimalnych, niesłyszalnych 300 RPM do wydajnych, ale niemęczących ucha 1200 RPM. Gdyby jednak ta prędkość była dla nas zbyt głośna, producent dał nam alternatywę w postaci reduktora oporowego, który zredukuje nam zakres pracy do maksymalnych 900 RPM. NF-A15 PWM to bardzo ciekawy produkt i wart rekomendowania go za swoje niekonwencjonalne rozwiązania.




Czy ekskluzywne wydanie, duża ilość nowoczesnych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych połączona z wysoką jakością materiałów i montażu elementów warta jest większego wydatku, każdy z Was musi już zadecydować sam. Dla tych, którzy mieli już do czynienia z produktami firmy Noctua, wybór powinien być prosty. Ja w obudowie mam sześć wentylatorów (w tym dwa na coolerze) i trzy z nich to produkty Noctuy. Pozostałe trzy to wielkie 200mm wiatraki, więc na razie pozostają te fabryczne, bo producent ten nie ma jeszcze takich w ofercie. Coraz więcej obudów korzysta jednak z 200 milimetrowych wentylatorów więc sądzę, że i Austriacy niedługo wprowadzą je do produkcji i znajdą się one w mojej obudowie. Bogate wyposażenie pozwoli nam je zamocować na stałe (za pomocą wkrętów) lub elastycznie (na silikonowych kołkach), co w połączeniu z gumowymi narożnikami wytłumi większość drgań wirujących elementów. Więcej o technologiach zawartych w tak wydawałoby się prostym urządzeniu, jakim jest wentylator, możecie zobaczyć w filmiku przygotowanym przez producenta.




ZALETY:
- bardzo wysoka jakość wykonania i materiałów
- wysoka wydajność przy maksymalnych obrotach
- możliwość wyciszenia maksymalnych obrotów
- absolutna cisza przy minimalnych obrotach modelu NF-A15 PWM (300 RPM)
- bogate wyposażenie kompletów
- 6 lat gwarancji

WADY:
- dość wysoka cena

Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorem platformy testowej jest firma:


Strona 3 z 3 <<<123