2001-04-06 00:00
Autor: Paul

Pasty termoprzewodzące

Strona 1 - Wstęp

1. Wstęp 

   Witam wszystkich miłośników overclokingu. Dzisiaj zajmiemy się rzeczą często nie docenianą, szczególnie przez mniej doświadczonych "podkręcaczy" - pastami termo aplikowanymi między procesorem i radiatorem. 
Po co w ogóle taka pasta? Ano metal radiatora nigdy nie przylega idealnie równo do powierzchni jądra procesora (nawet najlepiej oszlifowany - a z tym jest różnie), dlatego też potrzebny jest jakiś materiał między metalem i procesorem wypełniający powietrzne dziury, które zdecydowanie utrudniają odprowadzanie ciepła z powierzchni Waszych procesorów.
Przy najnowszych płytach jest wręcz napisane że istnieje konieczność aplikowania past termoprzewodzących.
Czy jest jakaś alternatywa? Owszem - dwie. Pierwszą są specjalne kleje termoprzewodzące (np. sprzedawany u nas Thermopox 85CT), a drugą wkładki termo. Pierwsze jednak utrudniają zdecydowanie zmianę radiatora (klej trzyma się naprawdę mocno) a dobre wkładki są u nas praktycznie nieosiągalne. Dlatego klej - mimo że jego osiągi są doskonałe (nie ustępuje najlepszej paście testu - Thermopoxowi 75 AGS) polecam tylko tym, którzy chcą założyć procesor i radiator raz na amen.....
Jeszcze jedno - do niektórych radiatorów są dołączone dziwne pasty termo - niektóre z nich przypominają wręcz płyn i szybko wyciekają, obniżając, a nie poprawiając odprowadzenie ciepła, a niektóre po dłuższym wygrzewaniu wykrystalizowują się i rozkruszają, co też daje zły efekt - najlepiej nie używajcie na stałe past dołączonych do radiatorów (nawet do tych najdroższych) tylko zaopatrzcie się w produkt markowy.
Naszych bohaterów możecie poznać w naszym sklepie overclokera w dziale pasty. Dodatkowo do testów została wykorzystana najtańsza silikonowa pasta termoprzewodząca - do kupienia w odpowiednim sklepie za 4 zł (co daje jej niewiarygodny stosunek - cena/wydajność, ale nic poza tym...)

2. Krótka specyfikacja

nazwa

THERMOPOX 45S

THERMOPOX 80S

THERMOPOX 75AGS

STANDARDOWA SILIKONOWA

podstawowy składnik

silikon z ceramicznymi wypełniaczami

tzw. „ciężka miedź”

srebro proszkowe – 75% składu

odpowiednio przygotowany silikon – bez dodatków

kolor

biały

rdzawy (brunatny)

srebrny

biały

Teoretyczna przewodność

termiczna

1.2-1.3 W/mK

3.5-4.2 W/mK

6.5-8.0 W/mK

Ok. 1.0 -1.2 W/mK

Cena brutto (detal)

18,- zł

25,- zł

38,- zł

4,- zł

Strona 1 z 3 123>>>