2006-11-17 10:09
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
27

Przegląd płyt AM2

Strona 16 - Podkręcanie

Podkręcanie





Nie będę ukrywał, że ten dział przysporzył mi największe problemy. Jako człowiek dosyć sceptycznie z natury nastawiony do podkręcania musiałem na czas recenzji nieco zmienić swój „światopogląd”. Długie rozmowy z osobami w praktyce zajmującymi się OC i kilkukrotnie studiowane artykuły na ten temat, pozwoliły mi (a przynajmniej mam taką nadzieje) na rozszerzenie swojej wiedzy na temat kręcenia i zastosowania jej w praktyce :). Z testowanych w tej recenzji modeli jedynie płyty ECS i ASUS kierowane ją w pewnym zakresie (bo do entuzjastów podkręcania raczej nie) do osób lubiących czasem pobawić się w OC. Pozostałe modele albo nie posiadały w BIOS opcji odpowiedzialnych za podkręcanie, albo były one dosyć ubogie (lub nie działały) i nie dawały dużego pola do manewru. Starałem się ustawiać pamięci, napięcia RAM, CPU oraz mnożniki w takiej samej konfiguracji dla każdej z platform. Niestety, jak już wspomniałem, opcje BIOS odpowiedzialne za OC zostały „okrojone” w niektórych modelach płyt więc po prostu nie sposób było zachować identyczną procedurę testową dla każdej z nich.

W założeniu parametry skonfigurowane były następująco:

  • „Luźne” Timingi: 5-6-6-18 2T; TRC 26 (MAX), TRRD 5 (MAX)
  • Napięcie pamięci: 2,1V
  • Napięcie procesora: 1,45V
  • Mnożnik CPU 5x
  • Mnożnik szyny HT 3x


Miało to pozwolić na wyeliminowanie pamięci oraz CPU z listy elementów mogących powodować niestabilność przy zwiększaniu częstotliwości magistrali HTT (niestety nie do końca początkowe założenia spełniły swoje zadanie ale o tym później). Procedura testowa polegała na podnoszeniu szyny o 20MHz w górę, aż do momentu, w którym komputer straci stabilność. W przypadku utraty stabilności, częstotliwość HT została zmniejszana w krokach 2MHz aż do momentu jej przywrócenia. Za wyznacznik stabilności przyjąłem program Super PI oraz 3Dmark 03. Po pomyślnym zaliczeniu obu benchmarków, podkręcony zestaw uważałem za stabilny. Tabela poniżej przedstawia maksymalną wartość HTT jaką udało mi się osiągnąć podczas testów każdej z płyt.




Foxconn 6100M2MA-8EKRS2H – maksymalną szynę HTT jaką zdołałem osiągnąć na tej płycie jest 226MHz. Brak możliwości zmiany mnożnika CPU i nieistniejąca właściwie konfiguracja timingów pamięci, skutecznie ograniczają pole działania. Po przekroczeniu 226MHz płyta nie nadawała się do użytku. Na nic zdały się także próby podnoszenia napięć. Nie czarujmy się jednak, po platformie za tak niewielkie pieniądze nie można oczekiwać zbyt wiele. Pomimo to, Foxconn 6100M2MA-8EKRS2H pozwolił na stabilną pracę z częstotliwością procesora 2486MHz (standardowo 2200MHz) co według mnie, dla niedzielnego „podkręcacza”, który zakupi tą płytę jest wynikiem bardzo ciekawym.


Gigabyte GA-M55plus-S3G – BIOS tej płyty jest dla mnie pewną zagadką… Otóż w starej wersji w zakładce „Intelligent tweaker” znajdowały się wszystkie parametru odpowiedzialne za ustawienia timingów pamięci. Po osiągnięciu HTT 228MHz (i utracie stabilności) postanowiłem zaktualizować go do najnowszej wersji F6 i… producent postanowił uniemożliwić zmianę timingów kości. Najzwyczajniej, wszystkie opcje służące do tego celu po prostu zniknęły. Posunięcie co najmniej dziwne. W każdym bądź razie nowy BIOS nie pozwolił na większe przetaktowanie. Tak więc maksymalnym HTT dla Gigabyte GA-M55plus-S3G jest 228MHz. W tym wypadku wszystkie ustawienia (poza późniejszymi timingami) zgodne były z założeniami początkowymi.

Sapphire PE-AM2RS485M pomimo iż oferował całkiem pokaźną ilość opcji OC, tracił stabilność nawet przy HTT 210MHz, dlatego też nie został uwzględniony w tabeli.

Płytę ECS KA3MVP oraz Asus M2R32-MVP celowo pozostawiłem na sam koniec. Obydwie konstrukcje oparte są na tym samym chipsecie Xpress 3200, który z założenia pozwala na całkiem dobre OC. Niestety podczas testów maksymalnym rezultatem HTT jaki udało mi się uzyskać to odpowiednio 228MHz dla ECS (płyta stabilnie działała także z HTT 238 ale komputer za każdym razem uruchamiał się dopiero po jednokrotnym zresetowaniu) oraz 248MHz dla ASUS. Wyniki nieco mnie zaintrygowały i poszukałem u naszych zagranicznych przyjaciół testów tych platform. Okazało się, że obydwie płyty bez problemowo powinny pracować z HTT 270MHz (ECS) i 300MHz (ASUS). Kilka dni przesiedziałem nad BIOSem płyt, niestety bez rezultatu. W żadnej z kombinacji parametrów BIOS ( CPU/MEM/HT ) zestawy nie wstawały powyżej maksymalnej, osiągniętej wcześniej częstotliwości HTT. Po rozmowie z redakcyjnym kolegą Jollym Rogerem, doszliśmy do wniosku, że jest to wina słabych pamięci GoodRam, które niestety mają ogromne problemy z pracą w jakichkolwiek innych niż standardowe parametrach. Jak tylko zdobędę nowe pamięci to (w ramach możliwości – życzliwości producentów) postaram się powtórzyć testy OC na tych dwóch platformach. Na razie moje wyniki można potraktować jako ciekawostkę przyrodniczą, a za oficjalne bez wahania uznać HTT na poziomie ~270MHz – ECS i 300MHz – ASUS.

Strona 16 z 17 <<<1...121314151617>>>