2006-11-17 10:09
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
27

Przegląd płyt AM2

Strona 17 - Zakończenie

Podsumowanie




Pora na kilka słów podsumowania.

Foxconn/Winfast 6100M2MA-8EKRS2H – płyta dosyć nierówna wydajnościowo. Siedem na siedemnaście testów zaliczyła na jednej z trzech czołowych pozycji, po czym siedem kolejnych na końcu stawki. Biorąc jednak pod uwagę cenę 6100M2MA-8EKRS2H, która skalkulowana została na poziomie 270PLN, uważam, że płyta świetnie nadaje się do biura oraz dla mniej wymagających użytkowników domowych. Tym bardziej, że posiada zintegrowany układ graficzny, co znacznie pomniejszy koszty budowy komputera w oparciu o nią. Do niewątpliwych plusów należy zaliczyć obecność dwóch portów IDE oraz sporą ilość wyjść wewnętrznych, w tym IRDA i IEEE 1394a. Ponadto platforma objęta jest trzyletnią gwarancją producenta. Minusem jest dosyć ubogie wyposażenie, jednak po urządzeniu w cenie poniżej 300PLN można się było tego spodziewać.


Gigabyte GA-M55plus-S3G – niewątpliwy zwycięzca. Większość z testów płyta zaliczyła albo na pierwszym miejscu albo znajdowała się w ścisłej czołówce. Pokonała przy tym o wiele droższe konstrukcje ECS oraz ASUS. Przy cenie 279PLN i 36 miesięcznej gwarancji, z czystym sumieniem mogę polecić platformę GA-M55plus-S3G oszczędnym użytkownikom, dla których stosunek cena/wydajność to świętość. Oczywiście płyta ma swoje wady. W tym wypadku jest to położenie wtyku ATX 12V. Wyposażenie również nie jest atutem tej konstrukcji. Plusem natomiast jest obecność aż czterech portów PCI oraz dwóch IDE. Reasumując, za stosunek ceny do wydajności, z przymrużeniem oka na naprawdę nieliczne minusy, Gigabyte GA-M55plus-S3G otrzymuje odznaczenie „Best Buy” oraz naszą rekomendację.

Dla płyty:
Gigabyte GA-M55plus-S3G


Gigabyte GA-M61PM-S2 – mniejszy brat GA-M55plus-S3G. Podczas testów deptał mu ostro po piętach, wyprzedzając kilkukrotnie. Zainstalowano tu jedynie jedno gniazdo IDE co na pewno nie ucieszy użytkowników posiadających stare dyski twarde i napędy. Rozmieszczenie elementów na płycie nie budzi większych zastrzeżeń, co z kolei zaliczyć można jako plus. W cenie 289 płyta z pewnością znajdzie swoich nabywców – takich dla których liczą się rozmiary platformy. W innym wypadku lepszym wyborem będzie GA-M55plus-S3G, dający większe możliwości rozbudowy (2xIDE, 4xPCI).


Sapphire PE-AM2RS485M podczas testów radził sobie całkiem przyzwoicie, zajmując w większości lokaty w środku stawki. Minusem jest jeden slot IDE oraz stosunkowo mała ilość wyjść wewnętrznych (brak np. IRDA). Plusem z kolei jest dobre wyposażenie jak na płytę za 300PLN. Urządzenie objęte zostało 24 miesięczną gwarancją producenta. Niestety zintegrowany układ graficzny X300 jest w tyle jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, w stosunku do zastosowanego u konkurencji GF6100. Moim zdaniem, właśnie ten czynnik w większości przypadków zaważy na tym, że klienci zdecydują się na rozwiązania konkurencji.

Platforma ECS KA3MVP bardzo dobrze radziła sobie podczas testów. Szczególnie w SuperPi, kompresji audio/video, Cinebanch 2003 oraz WinRar, płyta pokazała na co ją stać. Bez problemu rozłożyła na łopatki swojego bezpośredniego konkurenta - ASUS M2R32-MVP. Niewątpliwym plusem tego produktu jest bardzo bogate wyposażenie, którego nie powstydziłyby się nawet produkty z najwyższej półki. Konstrukcja ta została wyceniona na 395PLN. Uważam, że jest to jej niewątpliwy atut. Za kwotę tą otrzymujemy stabilną i wydajną platformę, opartą na nowoczesnym układzie wspierającym technologię Crossfire. Do minusów zaliczyć można dosyć głośny wiatrak, który na całe szczęście możemy wyłączyć oraz umiejscowienie wtyku ATX 12V. Za świetne wyposażenie, bardzo dobrą wydajność i niską cenę, ECS KA3MVP otrzymuje odznaczenie „Best Buy”.

Dla płyty:
ECS KA3MVP


ASUS M2R32-MVP – przyznam szczerze, że płyta zawiodła moje oczekiwania. W większości testów zajmowała pozycje w dolnej części tabeli. Po produkcie za ponad 560PLN należałoby się spodziewać czegoś więcej. Nawet jeśli brałbym pod uwagę przy ocenie końcowej możliwości OC, to co prawda są one spore, jednak nie tłumaczą tak wysokiej ceny. Pomijam już fakt, że wyposażenie płyty jak za takie pieniądze jest dalekie od ideału. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem platformy AM2 powyżej 500PLN, to niestety ASUS M2R32-MVP nie będzie optymalnym wyborem…







Płyty do testów dostarczyli:











Strona 17 z 17 <<<1...1314151617