2006-12-13 14:08
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Przegląd płyt AM2 część II

Strona 1 - Wstęp

Recenzja powstała na platformie:




Wstęp





Miło mi zaprosić Was do drugiej części recenzji z cyklu „Przegląd płyt AM2”. W tej odsłonie zapoznamy się z pięcioma konstrukcjami. Będą nimi: Foxconn C51XEM2AA-8EKRS2H, ECS KN3 SLI2, Gigabyte GA-M59SLI-S5, Gigabyte GA-M57SLI-S4 oraz Gigabyte GA-M55S-S3. Wszystkie modele zbudowane zostały w oparciu o chipsety firmowane przez NVIDIA. Będzie to więc lekka wojna domowa pomiędzy układami nForce 550, nForce 570SLI oraz nForce 590SLI. Jeśli szukacie zaawansowanej platformy pod podstawkę AM2, fascynuje Was OC i wymagacie od płyt bezkompromisowej wydajności oraz ergonomii, z pewnością w niniejszym artykule znajdziecie coś dla siebie.


Chipset, czyli serce każdej płyty... nForce 590SLI


Schemat budowy nForce 590SLI



SPP i MCP...




LinkBoost...



Najbardziej zaawansowanym chipsetem zastosowanym w testowanych konstrukcjach jest nForce 590SLI. Składa się on z dwóch mostków SPP i MCP. Układ północny SPP, odpowiada za komunikacje z szyną PCI Express z prędkością x16, oraz stanowi pomost pomiędzy procesorem i pamięcią, a pozostałymi układami PC. SPP komunikuje się z MCP (mostek południowy) za pomocą HT 8GB/s. MCP z kolei, udostępnia szesnaście kolejnych linii PCI Express (łącznie z SPP daje to po 16 linii w SLI, dla każdej karty), potrafi obsłużyć pięć portów PCI, cztery PCI Express x1, dwa urządzenia IDE, a także dziesięć slotów USB 2.0. Obsługuje on również sześć interfejsów SATA II. Dodatkowo MCP posiada zaimplementowane wsparcie dla Gigabitowej sieci LAN oraz układu audio. NForce 590SLI, wyposażony został w bardzo ciekawą technologię LinkBoost. Jej działanie jest z założenia bardzo proste. Po zamontowaniu dwóch kart, co najmniej z serii GeForce 7900, częstotliwość magistrali PCIE oraz HT łączącej SPP i MCP, zostaje podniesiona do 125% (po zabiegu zegary wynoszą odpowiednio 125MHz dla PCIE i 250MHz dla HT) . Skutkuje to zwiększeniem przepustowości do 10GB/s dla HT oraz GPU->MOSTEK. Niestety nie miałem okazji sprawdzić jak technologia działa w praktyce… Układ ten znajdziemy w platformie Foxconn C51XEM2AA, ECS KN3 SLI2 oraz Gigabyte GA-M59SLI-S5.


Nvidia nForce 570SLI


Schemat budowy nForce 570SLI



Chip MCP 570SLI...



nForce 570SLI charakteryzuje się zgoła inną budową. Nie znajdziemy tu mostka SPP, a jedynie MCP. Oprócz standardowych funkcji jakie pełnił on w wersji 590SLI, czyli obsługa szyny PCI Express x16 (w tym wypadku dla SLI dzielone jest 16 linii – po osiem dla każdej karty), czterech slotów PCI Express x1, pięciu PCI, dwóch urządzeń IDE, sześciu SATAII, dziesięciu portów USB 2.0 oraz wsparcia dla sieci LAN (Gigabit) i układu audio, posiada on dodatkowe osiem linii PCI Express (dla dowolnego urządzenia). Ponadto MCP przejmuje w wersji 570 SLI funkcję pośrednika pomiędzy blokiem CPU-MEM, a resztą komponentów. NForce 570SLI, zastosowany został w płycie Gigabyte GA-M57SLI-S4.


Nvidia nForce 550


Schemat budowy nForce 550



Chip MCP 550...



Najprostszym układem, wykorzystywanym przez testowane konstrukcje (Gigabyte GA-M55S-S3), jest nForce w wersji 550. Chip podobnie jak nForce 570 składa się z jednego mostka (MCP). Przeznaczony jest do platform rynku klasy średniej. Charakteryzuje go obsługa dwudziestu linii PCI Express (szesnaście dla GPU oraz po jednej dla czterech slotów PCI Express x1). Standardowo płyty zbudowane w oparciu o nForce 550 posiadają jeden slot IDE, do czterech SATA II, do pięciu PCI, układ audio HDA, do dziesięciu portów USB 2.0 oraz pojedynczy Gigabitowy LAN. Identycznie jak w modelu 570 SLI, tak i tu, MCP jest pomostem pomiędzy blokiem CPU-MEMORY, a resztą podzespołów.

Poniższa specyfikacja zawiera zestawienie funkcji oferowanych przez poszczególne układy, oraz ich porównanie. Wytrwałych zapraszam do zapoznania się ;)


Specyfikacja. (źródło: www.nvidia.pl)

Strona 1 z 15 12345...15>>>