2006-12-13 14:08
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Przegląd płyt AM2 część II

Strona 14 - Podkręcanie

Pamięci do testów dostarczył:




Podkręcanie





Pamiętacie pewnie kłopoty z podkręcaniem w pierwszej części recenzji płyt AM2... Tym razem, podczas testów OC wykorzystane zostały pamięci Patriot 6400LLK, dostarczone do nas przez firmę ExtremeMem (ich pełną recenzję będziecie mogli przeczytać już wkrótce). Próby pokręcania zostały podzielone na trzy części. W pierwszej, moim celem było „wyciągnięcie” maksymalnej ilości MHz z tego samego procesora (Athlon 64 3500+ - 2200MHz), na każdej płycie z osobna. Pozostałe miały na celu znalezienie maksymalnej wartości HTT, przy której komputer działa w pełni stabilnie. Tutaj przedstawione zostały wyniki zarówno z prób wykonywanych przy podniesionym napięciu pamięci, procesora oraz płyty jak i na standardowym woltażu. Konstrukcja uznawana była za stabilną po zakończeniu testów „Game” w 3dMark 2003, oraz SuperPI 8M.


Maksimum OC CPU

Zacznijmy od maksymalnej wartości MHz. W teście tym, dla każdej z płyt wartość napięcia CPU wynosiła 1.45V (ECS jako jedyny pozwalał na zwiększenie napięcia jedynie do 1.4V, co stanowiło maksimum dla BIOS), natomiast pamięci – 2.1V. Mnożnik CPU ustawiony został na maksimum (11x).


Najlepszy rezultat osiągnęła płyta Foxconn C51XEM2AA, na której procesor pozwolił na przetaktowanie o ponad 621MHz! Dobry wynik uzyskała także platforma Gigabyte GA-M59SLI-S5. W tym przypadku CPU pracował stabilnie z częstotliwością ~2754MHz. ECS, pomimo, że nie pozwolił na podniesienie napięcia do 1.45V dla CPU i tak bez większych problemów pokonał GA-M57SLI-S4 oraz GA-M55S-S3, na których procesor działał stabilnie z częstotliwością jedynie ~2600MHz.


Maksimum HTT

Podczas ustalania maksymalnej częstotliwości szyny HTT, z jaką płyty są w stanie pracować, główna zmiana dotyczyła przede wszystkim ustawień timingów i taktowania pamięci. Pracowały one jako 5-6-6-18 2T z częstotliwością bazową 533MHz. Ponadto mnożnik CPU został zmniejszony do 5x, a mnożnik szyny HT, we wszystkich dostępnych w BIOS konfiguracjach, do 3x (w ramach możliwości). Zobaczmy jednak na tabele z wynikami.


I tutaj przodowała konstrukcja firmy Foxconn, uzyskując wynik 277.5MHz. Zaraz za nią uplasował się ECS z bardzo dobrym rezultatem 275.9MHz. Gigabyte GA-M59SLI-S5 działał stabilnie częstotliwością HTT 273.3MHz. Pozostałe dwie płyty słabo… Stabilnie osiągnęły one wynik 236.4MHz. Zaznaczyć należy, że przyczyną tak słabych rezultatów jest tu bez wątpienia fatalny system chłodzenia. Podczas testów był on gorący! Nie miałem okazji zbadać dokładnej temperatury radiatora, jednak „organoleptycznie” nie jesteśmy w stanie utrzymać na nim dłoni dłużej niż 5 sekund. Ponadto, kiedy jest on zimny, płyty Gigabyte GA-M57SLI-S4 oraz GA-M55S-S3 wykazują lepsze zdolności OC, uruchamiając się z częstotliwością HTT ponad 240MHz. Jednak już po kilkuminutowym teście stabilności i próbie ponownego startu komputera, platformy najzwyczajniej nie wstają.

W drugiej próbie „maksimum HTT”, napięcie CPU zostało podbite do 1.55V (1.4 dla ECS), pamięci do 2.3V, a szyny HT (wszystkie konfiguracje) i układów płyty o 0.3V w górę. Pozostałe parametry pozostały niezmienione. Zwiększenie napięcia pozwoliło na uzyskanie stabilności przy wyższej szynie HTT. Jednak nie dla wszystkich płyt…


Platforma ECS po zmianie napięć na wyższe nie potrafiła pracować z wyższą częstotliwością szyny. Zadziwiające jednak, że jeden raz, po zmianie napięć, udało się ja uruchomić z HTT równym 300MHz, co jest maksimum dla BIOS. Jednak już po ponownym starcie komputera, płyta odmawiała współpracy z jakąkolwiek częstotliwością wyższą niż 276MHz. Mogę się jedynie domyślać, że jest to wina BIOS i wraz z jego nową odsłoną problem zostanie rozwiązany. Konstrukcje Gigabyte GA-M57SLI-S4 i GA-M55S-S3… tutaj postanowiłem nieco zaryzykować podnosząc napięcie dla układu płyt o 0.3V. O fatalnym chłodzeniu wspominałem już wcześniej. Nie zdziwiło mnie, że podbicie woltażu na nic tu się zdało. Płyty nie startowały z HTT powyżej 236MHz. Zwycięzcą okazała się konstrukcja Foxconn C51XEM2AA, uzyskując bardzo dobry wynik – 301.4MHz! Podniesienie napięć w GA-M59SLI-S5 pozwoliło na stabilną pracę z częstotliwością szyny 287.8MHz.

Strona 14 z 15 <<<1...101112131415>>>