2006-12-13 14:08
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Przegląd płyt AM2 część II

Strona 2 - Foxconn C51XEM2AA

Foxconn C51XEM2AA






Pierwszą z testowanych konstrukcji jest Foxconn C51XEM2AA-8EKRS2H. Platforma ta działa w oparciu chipset nForce 590SLI. Urządzenie zamknięte zostało w sporych rozmiarów, rozsuwanym pudle.



Rozmieszczenie elementów na PCB jest prawidłowe. Jednak dopatrzyłem się elementu, którego umiejscowione mogłoby być inne. Chodzi o dodatkowy wtyk ATX12V (8pin). Umieszczono go pod podstawką (lewa strona). Moim zdaniem lepiej, jeśli znajduje się on na krawędzi płyty, w jej górnej części. Unikniemy wtedy niepotrzebnej plątaniny kabli, który dodatkowo (gdy jest krótki) może utrudnić nam jego prawidłową instalację.
MOLEX dla kart graficznych... W śród producentów przodują dwa trendy. Albo umieszczają go na dole laminatu (tak jak w tym przypadku) albo nad portami PCI Express. Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Z pewnością obydwa mają zarówno plusy jak i minusy. Moim jednak zdaniem, umiejscowienie MOLEXA na dole płyty ułatwia nam przeprowadzenie przewodu (możemy przeciągnąć go pod kartą graficzną – obok śledzia). Pomijając ATX12V, nie ma się do czego doczepić. ATX 24PIN, IDE, SATA II , FDD – wszystkie te porty umieszczone zostały prawidłowo, na obrzeżach laminatu, co znacznie ułatwia ich „obsadzenie”.


PCB zostało zaprojektowane prawie idealnie.




Układy scalone chłodzone są przez niewielkich rozmiarów radiator oraz cooler. Chłodzenie zdaje egzamin nawet przy mocnym podkręcaniu. Głośność wentylatora określiłbym na „znośną”. Pracuje on co prawda z prędkością 5000rpm, jednak nie daje się dramatycznie we znaki.


C51XEM2AA, wyposażona jest w wyświetlacz sygnalizujący nam za pomocą kodów (HEX), aktualny stan lub raport o ewentualnym błędzie (szczegółowa lista kodów znajduje się w instrukcji). Na laminacie znajdziemy także wewnętrzny przycisk Power oraz Reset (prawy górny róg fotografii). Z pewnością ułatwią one życie jeśli zamiast wkładać części do obudowy, układamy tzw. pajęczynkę. W oczy rzuca się także dosyć nietypowe umieszczenie baterii. Według mnie, rozwiązanie bardzo praktyczne, choćby z tego względu, że ułatwia nam jej wyjmowanie.


Na miejsce wokół socketu nie możemy narzekać. Jest go na tyle dużo, że nie będziemy mieli problemów z instalacją nawet pokaźnych radiatorów.


Na płycie zainstalowano cztery sloty pamięci DDR2. Warto wspomnieć, że C51 wspiera pamięci EPP, czy jak kto woli SLI-Ready. Pod gniazdami DDR2 widoczne wejście ATX 24pin oraz IDE, umieszczone w pobliżu krawędzi laminatu


Wtyk FDD zainstalowano na dole PCB. Na zdjęciu widoczne także, wspominane już wcześniej, przyciski (RESET oraz POWER), a także niewielki wyświetlacz.


Platformę wyposażono w dwa sloty PCI, dwa PCIE x16, jeden PCIE x8 oraz jeden PCIE x1.




Konstrukcja obsługuje do sześciu urządzeń SATA II (dodatkowo możliwość ustawienia macierzy RAID).




Na panelu zewnętrznym znajdują się: PS/2 dla klawiatury i myszy, IEEE 1398b, IEEE1398a, sześć portów USB 2.0, 2xLAN, oraz złącza audio (w tym S/PDIF).


Akcesoria

Wraz z płytą, w opakowaniu znajdziemy pokaźną liczbę dodatkowych akcesoriów. Jest tu dosłownie wszystko co niezbędne do prawidłowej instalacji urządzenia w obudowie. W pudle znajdziemy:


Panel zewnętrzny IEEE 1394a oraz IEEE 1394b.




Panel z portem komunikacyjnym COM.




Trzy przelotki MOLEX->2xSATA.




Sześć taśm SATA.




Śledź z czterema portami USB 2.0.




Taśmę IDE oraz FDD.




Zaślepkę.




Mostek SLI.




Zestaw instrukcji oraz płytę CD ze sterownikami.

Strona 2 z 15 <<<123456...15>>>