2006-12-13 14:08
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Przegląd płyt AM2 część II

Strona 4 - ECS KN3SLI2

ECS KN3 SLI2






ECS KN3 SLI2, to druga z testowanych konstrukcji, zbudowana w oparciu o chipset nForce 590SLI. Zapakowana została w ciemnozielone , rozsuwane pudło, dosyć sporych rozmiarów. Sama płyta wykonana została w standardzie ATX 305mm*204mm.



Układ elementów na laminacie jest dobry. Jedynie wtyk ATX12V, umieszczony został pod podstawką procesora, zamiast na krawędzi płyty, co jest niewątpliwie minusem. Na uwagę zasługuje fakt, iż na PCB znajdziemy także dwa porty IDE. ECS jako jedna z nielicznych firm, nie zapomina o użytkownikach posiadających w domu dyski i napędy starej generacji (PATA). W KN3 SLI2 obsługę drugiego interfejsu IDE powierzono zewnętrznemu kontrolerowi - JMB363. Dodatkowe gniazdo MOLEX umieszczone zostało nad slotami PCIE. Porty takie jak IDE, SATA, czy zasilający 24-pin, znajdują się standardowo, na obrzeżach laminatu…


Laminat zaprojektowany został poprawnie.




Instalacja baterii jest identyczna jak w przypadku platformy Foxconn.




Na miejsce wokół podstawki, podobnie jak u Foxconna, nie można narzekać. Żaden z elementów obok niej nie zakłuci nam prawidłowej i bezproblemowej instalacji chłodzenia CPU.


Urządzenie zostało wyposażone w pasywno-aktywny system chłodzenia. Minusem jego aktywnej części są nieosłonięte niczym ramiona wentylatora. Co prawda większość producentów stosuje nieosłonięte wiatraki, jednak w przypadku tego zainstalowanego na KN3 SLI2, ramiona rozstawione są dosyć szeroko, przez co wyjątkowo łatwo o zablokowanie go np. przez przewód biegnący do panelu przedniego obudowy.


Na płycie umieszczono cztery porty pamięci DDR2. Tuż pod nimi widoczne gniazda IDE, FDD oraz ATX24PIN.




Zainstalowano tu łącznie osiem złącz SATA II (jedno na panelu tylnim). Spostrzegawczy zauważyli, że nForce 590SLI obsługuje maksymalnie jedynie do sześciu portów SATA II. Dodatkowe dwa, kontrolowane są podobnie jak drugi IDE, przez zewnętrzny układ JMB363.


KN3 SLI2 wyposażona została w dwa sloty PCIE x16 (SLI), dwa PCIE x1 oraz dwa standardowe PCI. Dodatkowo, pod gniazdami rozszerzeń, producent zainstalował diody sygnalizujące ich pracę.


Panel zewnętrzny zawiera, od lewej: dwa PS/2 (klawiatura i mysz), port COM, eSATA, cztery USB2.0, podwójny LAN oraz złącza układu dźwiękowego. Ponadto, widzimy tu także wylot dla systemu chłodzenia. Wiatrak w nim zainstalowany, nie należy niestety do najcichszych, choć nie jest to także żaden hałasujący potwór.


Akcesoria

W sporych rozmiarów pudle, producent oprócz samej płyty zamknął pokaźną ilość dodatkowych akcesoriów. Znajdziemy w śród nich:


Zestaw podręczników użytkownika oraz dwie płyty CD zawierające sterowniki i oprogramowanie.




Dodatkową kość BIOS wraz z instrukcją montażu.




Mostek SLI.




Śledź usztywniający mostek SLI.




Cztery przewody SATA.




Zestaw taśm IDE i FDD.




Zaślepkę obudowy.




Panel przedni (dwa USB + IEEE 1394).




Panel tylni (dwa USB + IEEE 1394).




Panel eSATA.




Wyjście LPT.




Przelotkę MOLEX->2xSATA.




Przewód eSATA.




Skrętkę LAN.

Strona 4 z 15 <<<12345678...15>>>