2006-12-13 14:08
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Przegląd płyt AM2 część II

Strona 6 - Gigabyte GA-M59SLI-S5

Gigabyte GA-M59SLI-S5






GA-M59SLI-S5 to ostatnia konstrukcja oparta o „590SLI”, biorąca udział w teście. Produkt Gigabyte zapakowany jest w biało-zielone pudło. Na jego froncie znajdziemy kilka podstawowych informacji o możliwościach płyty…



Projekt laminatu nie pozostawia wiele do życzenia. Praktycznie wszystkie elementy są tam, gdzie być powinny. Łącznie z ATX12V, które producenci uparcie umieszczają w środkowej części laminatu (w tym wypadku, zainstalowano je na krawędzi PCB). Sloty SATA, IDE, FDD, ATX24PIN – wszystkie zostały umieszczone dobrze, wedle panujących trendów (czyli podobnie jak ATX12V, na krawędzi laminatu). Dodatkowy MOLEX ulokowano na dolnej krawędzi PCB. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Zwróćcie jednak uwagę na blok czterech wejść SATAII. Jest on umieszczony na wysokości drugiego gniazda PCIE, co przy tworzeniu SLI w oparciu o karty z serii np. GF7900 (są dosyć długie) spowoduje, że będziemy musieli zakupić specjalne taśmy SATA, zakończone wtykami „złamanymi” pod kątem 90 stopni (nie ma ich w zestawie). Inaczej, przy dużej ilości dysków (wpiętych taśm) nie zmieścimy niestety drugiej karty na płycie.


Laminat został zaprojektowany wręcz perfekcyjnie.




Na płycie zainstalowano dwa sloty PCIEx16 (SLI), jeden PCIEx8, dwa PCIEx1 oraz dwa PCI.




Wokół podstawki AM2 sporo wolnej przestrzeni…




Platforma została wyposażona w pasywny system chłodzenia, oparty o „ciepłowody”, którymi połączone są segmenty. System w praktyce sprawdza się bardzo dobrze, bez problemu radząc sobie z odprowadzeniem nadmiaru energii cieplnej.


Na laminacie zainstalowano jeden slot IDE i FDD, osiem SATAII (dwa kontrolowane przez JMB363) oraz cztery porty pamięci DDR2. Poniżej gniazd RAM umieszczono także wtyk zasilający.


GA-M59SLI-S5 wyposażona została w system „Dual BIOS”. Jest to o tyle wygodna funkcja, że w przypadku np. jego nieudanej aktualizacji, płyta bez problemu wystartuje z „kopii zapasowej”. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu prostego mechanizmu, który sprawdza podczas startu komputera czy BIOS zachowuje się (startuje) prawidłowo. Jeśli nie, komputer startuje w oparciu o jego drugą kopię. Poniżej kości BIOS widzimy także trzy wyjścia dla paneli zewnętrznych USB oraz dwa porty SATAII.


Panel zewnętrzny zawiera: dwa PS/2, IEE1394a, S/PDIF, port LPT, COM, cztery USB2.0, dwa LAN oraz wyjścia/wejścia układu audio.


Akcesoria

W pudle, wraz z płytą znajdziemy także:


Cztery taśmy SATA, jedną FDD oraz jedną IDE.




Panel zewnętrzny 2x eSATA wraz z akcesoriami pozwalającymi na podłączenie do niego dysku.




Zaślepkę.




Mostek SLI.




Śledź usztywniający mostek SLI.




Zestaw instrukcji oraz płytę CD z oprogramowaniem i sterownikami.

Strona 6 z 15 <<<12345678910...15>>>