2006-12-13 14:08
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
11

Przegląd płyt AM2 część II

Strona 8 - Gigabyte GA-M57SLI-S4

Gigabyte GA-M57SLI-S4






Kolejną platformą biorącą udział w teście jest Gigabyte GA-M57SLI-S4. Zbudowana została w oparciu o nieco uboższy od swoich poprzedników układ nForce 570SLI. Urządzenie zapakowano w bardzo podobne do wersji GA-M59SLI-S5 pudło. Różni się jedynie kolorystyką, w której, w przypadku GA-M57SLI-S4, przeważa pomarańczowy.



Rozłożenie kilku elementów na płycie nie zostało niestety do końca przemyślane. Pierwszą rzeczą, która rzuca się nam w oczy, jest port FDD umieszczony na samym dole laminatu. Niestety nie ułatwi nam to podłączenia stacji dyskietek, a dodatkowo spowoduje, że przewód biegnący pomiędzy napędem, a portem, dosyć mocno zakłuci obieg powietrza w obudowie. Po drugie, długi radiator chipsetu biegnie za obydwoma portami PCIEx16. Może to skutkować tym, że jeśli mamy GPU wyposażone w chłodzenie pasywne, będzie ono dodatkowo „dogrzewane” przez chłodzenie płyty. Sama wydajność układu chłodzącego GA-M57SLI-S4 pozostawia także wiele do życzenia. Szczególnie podczas podkręcania (o czym później). Pozostałe elementy takie jak: IDE, SATAII, ATX24pin, ATX12V zostały rozmieszczone prawidłowo.


Podczas projektowania PCB nie uniknięto kilku wpadek…




GA-M57SLI-S4 wyposażona jest w sześć portów SATAII, jeden IDE, jeden FDD (zdjęcie poniżej), a także cztery gniazda pamięci DDR2. Pod tymi ostatnimi umieszczono złącze ATX24PIN.


Na płycie zainstalowano dwa sloty PCIEx16 (SLI 2x8 linii), trzy PCIEx1 oraz dwa PCI. Pod slotami widoczny port FDD.


Lokalizacja podstawki sprawia, że nie będziemy mieli żadnych problemów z instalacją układu chłodzenia na procesor.


Chipset Nvidia nForce 570SLI, chłodzony jest przez podłużny, prostokątny, miedziany radiator z firmowym logo.


Radiator, nie dość, że niefortunnie położy (o czym pisałem wyżej), to jeszcze grzeje się niemiłosiernie. Ma to niestety niekorzystny wpływ na OC (o czym później). Na zdjęciu widoczna sytuacja, w której chłodzenie karty graficznej jest zaledwie kilkanaście minimetrów nad radiatorem układu płyty głównej. Powoduje to, że gorące powietrze z nad niego może dogrzewać dodatkowo kartę graficzną, przez co jej temperatura wzrośnie o kilka stopni (ważne szczególnie jeśli ktoś podkręca GPU).


Na panelu wyjściowym płyty znajdziemy: dwa porty PS/2, S/PDIF (Coaxial), 1xLPT, 1xCOM, cztery USB2.0, slot IEEE1394b, 1xLAN oraz złącza układu dźwiękowego.


Akcesoria

Wraz z płytą, producent umieścił w opakowaniu kilka niezbędnych akcesoriów:


Zestaw instrukcji oraz krążek CD (sterowniki i oprogramowanie).




Zaślepkę.




Cztery taśmy SATA, jedną FDD oraz jedną IDE.




Mostek SLI.




Śledź usztywniający mostek SLI.