2007-01-27 10:42
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
14

Zasilacze : Pentagram, Spire, OCZ

Strona 1 - Wstęp

Recenzja powstała na platformie ASUS z procesorem AMD FX 62




Zasilacze ... odwieczny problem poruszany na naszym forum. To niepozorne urządzenie wepchnięte gdzieś w boku obudowy, najczęściej pomijamy w konfigurowaniu naszego nowego zestawu. Liczy się Core 2 Duo (och, jeszcze daj boże, by trafił się podatny na podkręcanie egzemplarz), płyta – jakaś tam w do (najlepiej) 400 złotych, no i przedewszystkim dobra grafika, no może jeszcze nie GeForce 8800, ale przynajmniej 7900GT lub Zalman 7300GT o podniesionych zegarach (oczywiście do dalszego OC) ... Niestety, mało kto zastanawia się, czy zasilacz w jego obudowie pociągnie nowy, często już w zamyśle mocno podkręcony komputer. Co bardziej zapobiegliwi (będący w temacie), zapytają na forum : „czy mój Feel 350W pociągnie ...”, jednak jest sporo takich userów, którzy piszą : „Czy mój nowy komputer jest popsuty? Restartuje się samoczynnie po włączeniu gry 3D ! Na starym tego nie było ... Pomocy.”
Coraz szybsze procesory, karty graficzne i pamięci pobierają mnóstwo energii. Producenci i ich inżynierowie wciąż zmniejszają wymiar technologiczny nowych układów elektronicznych, jednak jednocześnie umieszczają w nich coraz więcej tranzystorów, co owszem, zwiększa ich wydajność ale również apetyt na prąd i emisję ciepła. Miłym wyjątkiem jest wspomniany procesor Core 2 Duo, który przy ogromnym wzroście wydajności względem poprzedników Pentium 4, jednocześnie zmniejszył pobór energii i zarazem strat cieplnych. Nie udało się to niestety w nowym GPU nVidii, G80 (8800), choć wydajność i wbudowana fizyka ruchu, na dzień dzisiejszy powala na kolana. Minimum 450W firmowego producenta, a przy układzie SLI - 750W w górę ... strach pomyśleć co będzie się działo przy premierze konkurencyjnego R600 (ATI), choć może mile nas zaskoczą (?).
No ale kto ma pieniądze na takie karty, z pewnością znajdzie i te kilka stówek na dobry zasilacz. Skupmy się zatem na nieco tańszym przedziale dużych mocy, który może napędzić nasze wymarzone PC-ty z kartami do niedawna określanymi jako High End, a obecnie spadającymi do przedziału „środka” (przynajmniej do czasu ukazania się serii GF 8600 i 8300 (później to już będzie tylko historia ...)
Na forum pojawiły się ostatnio pytania o zasilacze firmy Pentagram. Znamy tą firmę głównie z ich doskonałej serii coolerów, tanich, miedzianych QVC, wzorowanych na konkurencyjnych Zalmanach (jak niektórzy twierdzą – patent „zerżnięto” na żywca).
Dzięki uprzejmości firmy MULTIMEDIA VISION, otrzymaliśmy do testów dwa egzemplarze zasilaczy Pentagram : model PSF-460-P12S o mocy 460W i PSF-620-A12S o sporo większej wydajności 620W.
Zobaczmy zatem jak wyglądają i co faktycznie potrafią. Dodatkowo w międzyczasie otrzymaliśmy propozycję przetestowania zasilacza z Holandii. Jest nim Spire SP-ATX-Z500W-EU o deklarowanej mocy 500W, firma jak najbardziej u nas znana ... ale głównie z coolerów i wentylatorów (SpirePower). Jak widać, w tej dziedzinie sprzętu komputerowego robi się tłoczno. Wraz ze wzrostem apetytów naszych PCtów, a więc koniecznością wymiany starego zasilacza, idzie duży interes. Każdy z producentów ma ochotę uszczknąć kawałek tego tortu dla siebie, a tort to potężny, bo liczony w milionach przyszłych użytkowników wspomnianego GeForce serii 8800 i konkurencyjnych urządzeń z obsługą DX 10.
W ostatniej chwili dołączył do testu zasilacz OCZ GXS600 serii GameXstream o mocy 600W nadesłany przez firmę ExtremeMem . Odroczyło to troszkę termin publikacji tej recenzji, ale z pewno uatrakcyjni wykresy wyników, jak i ewentualny wybór nowego zasilacza do Waszych komputerów.


Strona 1 z 8 12345...8>>>