2006-12-08 21:57
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
17

Green Silent Fan – rzut okiem

Strona 1 - Green Silent Fan

Urządzenia testowane na platformie:

Green Silent Fan - edycja limitowana...
W ofercie firmy Coolink pojawiła się nowa, limitowana seria wentylatorów „Green Silent Fan”. Specyfikacja wiatraków prezentuje się ciekawie: 9-11dBA dla wersji 80mm, 9-18dBA dla 92mm i 9-17dBA dla modelu 120mm. Wszystko to przy całkiem niezłym przepływie powietrza. Dzięki firmie ADMAX, która udostępniła nam do testów sample „Green Silent Fan”, mam przyjemność zaprosić Was na mały „rzut okiem”, w którym sprawdziliśmy jak coolery prezentują się w rzeczywistości.
Wszystkie trzy modele (AX8 – 80mm, AX9 – 92mm, AX12 -120mm) „Green Silent Fan” zapakowane zostały w pudełka utrzymane w tonacji zielono-czarnej. Na jego wierzchu, oprócz zdjęcia i informacji o wielkości coolera, producent informuje nas, że jest to seria limitowana. Na odwrocie z kolei, możemy zapoznać się z krótką specyfikacją danego modelu (fotografie poniżej). Zobaczmy jak prezentują się wiatraczki. Na początek 80mm.


Green Silent Fan AX8 - 80mm


Kliknij, aby powiększyćAX8 charakteryzuje się przepływnością na poziomie od 22 do 38 CMH. Potrafi pracować w dwóch trybach: 950 i 1500 rpm. Oczywiście od tego z jaką prędkością obrotową działa, zależy także jego głośność, która w trybie normalnym (1500rpm) według producenta nie przekracza 11dBA, a w trybie „Ultra Silent” - 9dBA. Dodatkowo, przewody zasilające osłonięte są gumowym „golfem”, co pozytywnie wpływa na obieg powietrza w obudowie.


Patrząc od góry, nasz wzrok przykuwa naklejka informacyjna…
Tutaj widok na spód coolera…
Wszystkie wentylatory posiadają 3-pinowy wtyk zasilający.
Przewody biegnące nad siedmioma ramionami AX8, zabezpieczone są w dobry sposób
przed wkręceniem.Parametry techniczne:
  - Wymiary wentylatora: 80x80x25mm
  - Podwójne kulkowe łożysko
  - Żywotność: 100 000 godzin
  - Prędkość obrotowa: od 950 do 1500 RPM
  - Poziom hałasu: od 9 do 11 dBA
  - Przepływ powietrza: od 25 do 38 CMH
  - Napięcie: 12V


Green Silent Fan AX9 - 92mm


Kliknij, aby powiększyćModel AX9 jest nieco głośniejszy od swojego poprzednika. Maksymalny poziom hałasu generowanego przez wiatrak określony został na 18dBA. Podobnie jak AX8 pracuje on w dwóch trybach (950-1500rpm). Dzięki większym ramionom jest on w stanie przetłoczyć do 55 CMH powietrza. Identycznie jak u poprzednika, przewody zostały osłonięte gumowym tworzywem.


Widok z góry…
…i od spodu.
Przewody zasilające biegną w wytoczonym kanale, dodatkowo przytrzymywane są przez
plastikowy wypust.

Green Silent Fan 92mm, posiada, tak jak AX8, 3-pinowy wtyk zasilający.Parametry techniczne:
  - Wymiary wentylatora: 92x92x25mm
  - Podwójne kulkowe łożysko
  - Żywotność: 100 000 godzin
  - Prędkość obrotowa: od 950 do 1500 RPM
  - Poziom hałasu: od 9 do 18 dBA
  - Przepływ powietrza: od 35 do 55 CMH
  - Napięcie: 12V


Green Silent Fan AX12 - 120mm


Kliknij, aby powiększyćAX120 to największych rozmiarów model z rodziny „Green Silent Fan”. Z racji długich ramion charakteryzuje się on także największą wydajnością, dochodzącą do 65 CMH. Maksymalny poziom hałasu generowany przez wersję 120mm to według producenta 17dBA. Ramiona obracają się z prędkością od 750 do 1200rpm. Identycznie jak w poprzednich modelach, tak i w AX120, przewody zasilające znajdują się w gumowej osłonce.


AX12 w pełnej krasie…
Widok od spodu.
Przewody usztywnione są podobnie jak w AX8 oraz AX9.
Identycznie jak wszystkie modele z serii, AX12 posiada 3-pinowy wtyk zasilający.Parametry techniczne:
  - Wymiary wentylatora: 120x120x25mm
  - Podwójne kulkowe łożysko
  - Żywotność: 100 000 godzin
  - Prędkość obrotowa: od 750 do 1200 RPM
  - Poziom hałasu: od 9 do 17 dBA
  - Przepływ powietrza: od 42 do 65 CMH
  - Napięcie: 12V


Green Silent Fan Limited Edition


Do każdego modelu producent dołączył reduktor obrotów (dla trybu Ultra Silent) oraz zestaw montażowy, w skład którego wchodzą cztery wkręty. Warto także zwrócić uwagę, że ramiona, w każdym z wiatraków zostały lekko zaostrzone przez co stawiają mniejszy opór dla powietrza. Jak się pewnie domyślacie, powoduje to nic innego jak zmniejszenie poziomu generowanego hałasu.W każdym opakowaniu znajdziemy reduktor obrotów (Ultra Silent) oraz cztery wkręty…
Ramiona wentylatorów zostały lekko naostrzone…Wrażenia z użytkowania…


Wszystkie wentylatory z serii „Green Silent Fan” posiadają zbliżony do siebie design. Różnią się właściwie jedynie rozmiarem. Coolery wykonane zostały z zielono-przezroczystego, zmatowionego plastiku. Sprawia on wrażenie naprawdę bardzo dobrej jakości. Śmigło zostało dobrze wpasowane wewnątrz obudowy. Pewnie „leży” na silniczku, nie terkocząc podczas pracy. Jeśli już o głośności mowa, coolery są naprawdę rewelacyjnie ciche. Na najwyższych obrotach żaden z nich nie był słyszalny z odległości około 50cm. Po zamontowaniu reduktora, wiatraki stały się niesłyszalne dla mojego ucha z odległości ~30cm. Biorąc pod uwagę naprawdę niską cenę wentylatorów, która wynosi odpowiednio 28PLN dla AX8 , 32PLN dla AX9 i 38PLN - AX12, z całą pewnością mogę stwierdzić, że są one warte w stu procentach każdej wydanej na nie złotówki. Jeśli szukacie tanich i cichych wentylatorów dla swojego komputera, z pewnością będziecie zadowoleni z serii coolerów Green Silent Fan.

Za świetny stosunek cena/jakość oraz naprawdę bardzo cichą prace, seria "Coolink Green Silent Fan Limited Edition" otrzymuje odznaczenie "Best Buy".


Dla wentylatorów:
Coolink Green Silent Fan LE
Sprzęt do testów dostarczyła firma ADMAX COMPUTERS.

Strona 1 z 1 1