2008-05-16 21:41
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
23

Scythe Orochi - Duży może więcej?

Strona 6 - Podsumowanie

Dla kogo zatem adresowany może być produkt, jakim jest Scythe Orochi?
To doskonały cooler dla szukających ciszy użytkowników komputerów, którzy posiadają procesory nie przekraczające emisji termicznej na poziomie 65 TDP. Tutaj można pokusić się o całkowicie pasywny sposób ich chłodzenia, a nawet jeśli zdecydujemy się na zastosowanie oryginalnego wentylatora, to poziom hałasu wzrośnie nieznacznie a za to temperatura spadnie na pewno.
Czy overclockerzy mogą zainteresować się tym monstrum? Moim zdaniem nie, chyba że zainwestują dodatkowo w wysokoobrotowe wentylatory, które będą w stanie odebrać ta masę ciepła, którą są w tanie przetransportować rewelacyjnie sprawdzające się w tym modelu ciepłowody. Dla mocnych procesorów, bądź silnie podkręconych, znacznie lepiej będzie się spisywał model Infinity. Dlaczego? Tego nie wiem, ale przypuszczam, że może powodować to trochę odmienna konstrukcja radiatora. Mimo, że Orochi jest w stanie przetransportować może więcej ciepła do radiatora, to kiepsko schładzany, gorący radiator (spora jego część jest poza zasięgiem przepływu powietrza, generowanego przez obracające się śmigło), osłabia efekt wymiany gazowej.
Jej głównym atutem jest różnica temperatur. Czym ona jest większa, tym szybciej zachodzi proces przemiany cieczy w gaz i na odwrót. Jeśli drugi koniec HeatPipe będzie również gorący, w rurkach znajdować się będą tylko rozgrzane opary i w zasadzie proces transportowania ciepła zostanie dość znacznie ograniczony. To jest moja teoria, oparta na zasadzie wymuszania dobrej wymiany termicznej za pomocą płytek Peltiera. W chłodzeniu powietrzem z użyciem rurek gazowych, może być zatem podobnie.



Może bardziej pomocne byłoby zwiększenie ilości aluminiowych finów, których w Orochi ma 38 (z tego 3 połówki), natomiast Infinity ma ich 29 całych płatów i aż 58 połówek, co daje łącznie kolejne 29 całości, jednocześnie nie hamując zbytnio przepływu powietrza (stąd ta specyficzna, "połówkowa" budowa). Jeśli połączyć to z wyższymi, referencyjnymi obrotami wentylatora (1200 RPM), daje bardzo wysoką wydajność przy umiarkowanym poziomie hałasu.
Scythe Orochi to mistrz w wychładzaniu procesora po stresie. W zasadzie zaraz po wyłączeniu (3 do 4 sekund) aplikacji ORTHOS, temperatura z ponad 60 stopni spadała do 50, by po kolejnych 10-15 sekundach ustabilizować się w granicach 45 stopni. To pokazuje możliwości transportowe ciepła tak wielu rurek gazowych.
Jeśli ktoś z was chce wyciszyć swój komputer, ale nie posiada mocno podkręconego procesora, to Orochi spełni jego oczekiwania. Maniacy wyznający mantrę 0 dBA znajdą w tej Godzilli bratnią duszę, niezależnie czy skorzystają z seryjnego wentylatora, czy nie. Również miłośnicy energooszczędnych rozwiązań i ekologii mogą piać z zachwytu nad tym produktem. Jednak jeśli posiadając już w swoim komputerze Scythe Infinity, myślisz że wielki Orochi będzie jeszcze wydajniejszy, to możesz się zdziwić.
Nie jest to również produkt dla tych, którzy lubią grzebać w czeluściach obudowy. Wielkość radiatora tego coolera, idealnie ograniczy możliwość poruszania się w jej górnych rejonach. To raczej sprzęt dla tych, którzy uznają zasadę zamontuj i zapomnij o tym ...
Zanim zdecydujesz się na wydanie niebagatelnej ceny (ceny sklepów internetowych) od 190 do 230 złotych, zastanów się, czy Scytche Orochi wejdzie do Twojej obudowy i czy nie lepiej będzie w Twoim wypadku skorzystać z tańszego, ale i w zasadzie wydajniejszego rozwiązania, jakim jest Scythe Infinity/Mugen (cena od 130 do 160 złotych).
Mówi się, że duży może więcej, ale chyba nie w tym przypadku ...

ZALETY:
- możliwość efektywnej pracy w trybie pasywnym
- bardzo cichy (w zasadzie niesłyszalny) oryginalny wentylator
- dobra jakość wykonania
- przy płytach dla układów AMD montaż na oryginalnych koszykach (bez potrzeby demontażu płyty głównej)

WADY:
- wielkość radiatora utrudnia dostęp do osprzętu w obudowie
- wymaga bardzo szerokiej obudowy (minimum 20 cm - montaż wiatraka z boku / powyżej 24 cm montaż wiatraka na "grzbiecie" radiatora)
- bardzo trudny montaż oryginalnego wentylatora w bocznym położeniu (gdy cooler jest zamontowany już na płycie)

Dziękuję sobie, że szlag mnie nie trafił przy zabawie z wentylatorem podczas testów :)

Strona 6 z 6 <<<123456