2012-03-28 19:22
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
8

Tacens PHILUS - Mała obudowa dla HTPC

Strona 4 - Podsumowanie

Widziałem już parę obudów dla mini komputerów różnych firm i przeważnie zaskakiwała mnie ich wysoka cena (np firmy SilverStone), no ale tam sporo było elementów wykonanych z grubych profili aluminium. W przypadku produktu Tacens PHILUS dostaniemy namiastkę aluminium w postaci okleiny plastikowego panelu frontowego, ale nie można mu odmówić uroku i delikatności w prostych liniach. Może spasowanie metalowego korpusu w niektórych detalach (trudność w domykaniu górnej pokrywy przy jej zamykaniu), odbiega od produktów renomowanych marek, ale za to cena tej obudowy na pewno spodoba się każdemu, kto chce zbudować stację multimedialną HTPC, a nie wydać przy tym majątku. W wyszukiwarkach cen możemy Philus'a znaleźć od 93 do około 110 PLN, a więc w całkiem przyzwoitym zakresie pieniędzy dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego i Nowaka. Oczywiście do tej ceny należy dodać jeszcze wydatek na zasilacz, ale droższe produkty przeważnie też go nie posiadają.
Ja osobiście budując kiedyś mały komputer na pewno wezmę pod uwagę ten lub przyszły model Tacensa, bo cenię sobie nutkę ascetyzmu w designie obudów, która nadaje mu ogólne wrażenie ekskluzywności. Po zamontowaniu uchwytów całość prezentuje się ciekawie, a jeśli ktoś chce Philusa używać na "leżąco", podklei sobie zestaw piankowych nóżek, które otrzyma w zestawie.


Być może w trakcie eksploatacji tej obudowy dopatrzymy się jeszcze jakiś drobnych mankamentów (np. trochę mocno trzeba było przyciskać klapkę chowającą porty USB, co mogło powodować poruszenie całego komputera, ale może z czasem zatrzask się trochę wyrobi i nie trzeba będzie używać tyle "siły"), jednak za doskonały stosunek ceny do prezencji, wykonania i materiałów przyznaję PHILUS'owi w pełni zasłużone odznaczenie IN4 Best Buy.


Zalety:
- świetny stosunek ceny do możliwości i jakości produktu
- ciekawy, stonowany design
- spora ilość otworów wentylacyjnych
- dość cichy seryjny wentylator 60mm

Wady:
- drobne niedokładności spasowania elementów
- dość ciężko odblokowująca się klapka panelu I/0
- brak zatrzasków mocujących boczne nóżki (przy ewentualnym przenoszeniu komputera mają tendencję do przesuwania się / odpadania)

Podziękowania dla firmy Tacens, za udostępnienie sprzętu do testów.Sponsorem platformy testowej jest firma:

Strona 4 z 4 <<<1234