2014-12-12 23:33
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
2

Transcend JetFlash 790 - szybszy niż fabryka zakładała...

Strona 2 - Podsumowanie

Nie raz już miałem do czynienia z pendrive o suwakowym systemie otwierania wtyczki portu USB i powiem, że rozwiązanie firmy Transcend ma naprawdę solidne rygle, które blokują suwak w skrajnych pozycjach. Jest to o tyle ważne, że gdy na przykład podłączamy pendrive na tylnej ścianie komputera, to końcówka się nam nie będzie samoistnie chowała, kiedy nie mamy możliwości przytrzymania suwaka palcem. O pracy zapisu lub odczytu danych będzie informowała nas niebieska dioda oświetlająca suwaczek.



Zazwyczaj dane podawane przez producentów jest trudno osiągnąć w codziennej eksploatacji, ale w przypadku JetFlash 790 trochę się zdziwiłem, bo zarówno programy testujące, jak i fizyczne przerzucanie, potrafiło zaskoczyć. Już pierwszy pomiar aplikacją CrystalDisk pokazał parametry Seqential znacząco rozbieżne z tymi podanymi na pudełku. Pomiar dla małych plików 50MB...

Przy większych plikach też pendrive dobrze sobie radzi.

Podobne wyniki pokazuje też aplikacja ATTO Disk Benchmark.

Nie udało się niestety dokończyć pomiarów programem AS SSD Benchmark, bo przy teście 4K odmawiał współpracy kompletnie się "zamulając". Niemniej pomiar sekwencyjny również podaje dość wysoki wyniki.

Programy podają oczywiście maksymalne zanotowane wyniki, więc kiedy zaczniemy kopiowanie, zauważamy sporą huśtawkę w transferze danych. Przy kopiowaniu pliku z filmem wahnięcia oscylowały w granicach od 30 do 80 MB/s, ale najczęściej system pokazywał liczby 30-38 MB/s. Podobnie było przy wykresie odczytu danych przy przerzucaniu pliku na komputer, oscylując między 50 a 95 MB/s.


Pendrive Transcend JetFlash 790K można polecić szukającym nieskomplikowanego nośnika danych bez "czapeczki". Suwakowy mechanizm działa precyzyjnie i dobrze trzyma wtyczkę USB w skrajnych pozycjach.


JetFlash 790K 64GB można nabyć już za 102 PLN. Czy to dużo, czy mało, musicie sobie odpowiedzieć sami. Konkurencja depcze Transcendowi oczywiście po piętach i można na przykład zakupić za 92 PLN model GOODRAM 64GB USB 3.0 EDGE (150/20MB/s), jednak tam będziemy musieli pilnować "czapeczki". Mimo wszystko uważam, że produkt ten jest wart swojej ceny.



Podziękowania dla firmy TRANSCEND, za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 2 z 2 <<<12