2008-05-27 20:12
Autor: Jolly Roger
106

Wielki test procesorów Intel i AMD

Strona 12 - Pozostałe testy

Fritz Chess Benchmark ver. 4.2



Fritz Chess Benchmark jest niewielkim programikiem dołączonym do gry Fritz, który testuje ile tysięcy ruchów na sekundę jest w stanie przekalkulować silnik gry. Zaletą tego benchmarku jest fakt, że potrafi on wykorzystać moc wszystkich dostępnych rdzeni procesora, więc najlepsze wyniki powinny osiągać quady. Rezultaty przeprowadzonego testu rzeczywiście wskazują na topową wydajność procesorów czterordzeniowych, przy czym 6 czołowych miejsc zajmują jednostki Intela. O ile znaczna przewaga QX9770 i QX9650 nad resztą stawki nie jest zaskoczeniem, o tyle 15-procentowa przewaga Q6600 nad minimalnie droższym Phenomem X4 9750 daje sporo do myślenia. Nie po raz pierwszy potwierdza się, że zegar w zegar nawet starsze quady Intela są zauważalnie wydajniejsze od ich odpowiedników u konkurencji. Również Wolfdale radzi sobie z Phenomem X3, a to za sprawą bardzo wydajnej architektury i wysokiego taktowania – trzy rdzenie po raz kolejny musiały uznać wyższość rywali.

Football Manager 2008



Football Manager pracuje na naprawdę ogromnych bazach danych i zmusza procesor do wykonywania całej masy kalkulacji. Z tego właśnie powodu, aby zapewnić sobie szybką rozgrywkę należy zaopatrzyć się w mocną jednostkę centralną, która by była w stanie poradzić sobie z natłokiem zadań w akceptowalnym czasie. Procesory dostały dosyć proste zadanie polegające na założeniu nowej gry z czterema ligami. Oczywiście pociągnęło to za sobą całą masę obliczeń i pochłonęło sporo mocy obliczeniowej. Rezultatem zmagań okazały się wyniki, które widoczne są na powyższym wykresie. Gdy kurz wojny opadł okazało się, że procesory 4-rdzeniowe po raz kolejny spisały się najlepiej. Zwycięstwo QX9770 nie było zaskoczeniem, ale uzyskany prawie trzykrotnie krótszy czas wykonania zadania od E2140 już budzi respekt. Po raz kolejny przyjdzie mi powtórzyć, że procesory 4-rdzeniowe marki Intel okazały się bezkonkurencyjne na tle produktów konkurencyjnego koncernu. Gdyby tylko Phenomy mogły się poszczycić nieco wyższą częstotliwością pracy, to mogłyby się włączyć do walki o podium. Trójrdzeniowe wersje Phenomów musiały za to uznać wyższość dwurdzeniowych Wolfdale. Stawkę zamyka, do czego już właściwie się przyzwyczaiłem, E2140.

Adobe Photoshop CS2



Na deser pozostawiłem sobie (i procesorom) przeprowadzenie testu w programie Adobe Photoshop CS2, polegającemu na zaaplikowaniu po kolei dwunastu filtrów do zdjęcia w formacie JPG o rozdzielczości 5610x3740 pikseli. Wykres mówi sam za siebie – po raz kolejny mamy do czynienia z dominacją procesorów marki Intel, które zdecydowanie szybciej poradziły sobie z wykonaniem zadania. Phenomy w tym przypadku musiały uznać wyższość nawet X2 6000+, który co prawda bazuje na starszej architekturze, za to pewne braki nadrabia wyższym taktowaniem, na które mocno połasił się Photoshop.