2008-05-27 20:12
Autor: Jolly Roger
106

Wielki test procesorów Intel i AMD

Strona 17 - Podkręcanie - AMD

Podkręcanie - AMD



Procedura przy podkręcaniu była taka sama jak w przypadku procesorów Intela. Jedyną zmianą jest podniesienie maksymalnego napięcia zasilającego do 1.5V dla Athlonów ze względu na wyższy woltaż fabryczny niż ma to miejsce w przypadku produktów Intela. Średni procentowy wzrost napięcia w stosunku do ustawień nominalnych jest u AMD i Intela bardzo podobny.


BE-2350 bez żadnych problemów pracował przy częstotliwości 2.9 GHz. Dalsze podbijanie napięcia nie dało pozytywnych rezultatów – 2950 MHz było nieosiągalne w 3D.


90-nanometrowy X2 3800+ również nie protestował przy overclockingu, a gdy jego zegar osiągnął 2.8 GHz ślicznie podziękował i odmówił pracy z wyższym taktowaniem przy napięciu <1.5V.


X2 5000+ pozwolił na podbicie standardowego zegara o 450 MHz. Niska temperatura pracy pozwoliła nawet na obniżenie obrotów wiatraczka do 700 obrotów – cisza i chłodzik. Bardzo przyjemny procesor do codziennego użytkowania!


X2 6000+ wykonany w technologii 90-nm nie był wielkim wyzwaniem dla Infinity w trakcie OC, szczególnie gdy wiatraczek kręcił się na wyższych obrotach. Końcowy wynik 3.4 GHz pokazuje, że jeszcze da się nieco wykrzesać z wydawałoby się skostniałej architektury X2.


Phenom X3 był dla mnie wielką zagadką zanim jeszcze rozpoczęło się OC. Niezbyt imponujące wyniki przy overclockingu X4 nie napawały mnie optymizmem, tymczasem okazało się, że X3 to całkiem żwawy zawodnik. Do 2.9 GHz wymagał podbicia napięcia zaledwie o 0.07V. Dalsze próby z OC spaliły na panewce, jako że płyta nie chciała nawet się uruchomić z HTT 246 MHz. Mamy tu takie samo ograniczenie jak w Q9300, gdzie płyta nie była w stanie pracować z wyższym FSB. Mam nadzieję, że nowsze biosy pozwolą przełamać tę barierę, bo X3 ma naprawdę spory potencjał OC.


Podkręcanie X4 to najbardziej karkołomne zadanie jakie się może przytrafić. Pierwszy wniosek jest taki, że można godzinami katować taki procesor Prime 95, albo innym podobnym testerem, a w grze uświadczymy blue screena albo zawieszenie się komputera już po kilku minutach. Gdy wydaje się, że uzyskaliśmy pełną stabilność, to za chwilę znowu coś się zawiesi, budząc kolejną dozę irytacji. Ostateczną w pełni stabilną częstotliwością okazało się 2.8 GHz, która została okupiona znacznym podbiciem vCore i ogromnym wydzielaniem ciepła.

AMD OverDrive



Ciekawostką którą zaprezentowało AMD jest aplikacja OverDrive, która składa się z kilku modułów dających całkiem interesujące możliwości. Z ważniejszych opcji mamy cały moduł służący do tuningowania ustawień pamięci, dzięki któremu można w zaledwie kilka chwil ustawić moduły nieco wydajniej. Nie zabrakło również zakładki, w której dostaliśmy możliwość zmiany napięć pamięci, procesora i płyty z poziomu systemu Windows. Po takim OC warto odpalić zaszyte w OverDrive narzędzie do sprawdzania stabilności.

Na pierwszy rzut oka ciekawa wydaje się możliwość zmiany mnożnika każdego rdzenia z osobna dla procesorów z rodziny Phenom. W praktyce, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie rdzenie zrobione są z materiału o identycznej jakości, niezależne taktowanie rdzeni jest tylko i wyłącznie ciekawostką. Z chęcią bym jednak zobaczył takie ustawienia w biosie. Sama aplikacja jest całkiem przydatna dla osób, które o OC mają bardzo blade pojęcie, a wchodzenie do biosu przyprawia ich o palpitację serca. W przypadku platform Intela będziemy potrzebowali 3 osobne programy, aby osiągnąć podobną funkcjonalność.







Strona 17 z 19 <<<1...13141516171819>>>