2008-05-27 20:12
Autor: Jolly Roger
106

Wielki test procesorów Intel i AMD

Strona 5 - AMD Phenom X4 & X3

AMD Phenom X4 & X3



AMD Phenom X4

Phenom to pierwszy 4-rdzeniowy procesor od AMD, który zawitał w komputerach użytkowników domowych. Firma chwali się kilkoma usprawnieniami, które wg niej powinny przełożyć się na nawet 25-procentowy wzrost wydajności przy zachowaniu tej samej częstotliwości pracy rdzenia. Patrząc na samą architekturę, mamy do czynienia z CPU z natywnymi 4 rdzeniami, a nie dwoma połączonymi dwurdzeniowcami jak w przypadku Intela. Z materiałów dostarczonych przez AMD wynika, iż powinno to doprowadzić do zarysowania się przewagi Phenoma w zadaniach wymagających wykonania wielu kilkuwątkowych aplikacji. Natomiast co może przemawiać przeciwko podejściu zastosowanemu przez Advanced Micro Devices jest fakt, że pamięć podręczna L2 jest osobna dla każdego rdzenia – nie może być współdzielona jak w przypadku C2D. Dodatkowo, aby uzyskać w pełni sprawny układ, żaden z 4 rdzeni nie może być wadliwy. W przypadku Intela jest to już wartość dwukrotnie mniejsza.


Pewnym novum jest za to zastosowanie pamięci podręcznej L3 o pojemności 2MB, która jest dostępna dla wszystkich rdzeni i znacznie usprawnia komunikację między nimi. Jak przełoży się ona na wydajność przekonacie się patrząc na wyniki testów. Niewielkiemu face-liftingowi został poddany również kontroler pamięci, który oficjalnie obsługuje moduły DDR2 1066. Inżynierowie w AMD nie omieszkali też przy okazji zaimplementować zmian, które doprowadziły do usprawnień w jednostkach zmiennoprzecinkowych oraz w jednostkach przewidywania rozgałęzień. Całości dopełnia zaprzęgnięcie do pracy szyny Hyper Transport w wersji 3.0 – o dwukrotnie wyższej przepustowości niż wersja 2.0.


Pierwsze Phenomy X4 miały swoją światową premierę jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Modele które się wówczas ukazały oferowały częstotliwość pracy do 2.3 GHz, zaś w chwili obecnej można zakupić egzemplarze działające z zegarem 2.5 GHz. Wraz z premierą świat obiegła nowina, mówiąca o tym, że wczesne rewizje B2 posiadają błąd TLB, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zawieszenia się całego systemu. Nie spotkałem się jednak nigdzie z przypadkiem, aby w warunkach nielaboratoryjnych udało się doprowadzić do niewłaściwego działania programów spowodowanych działaniem błędu TLB (chociaż w warunkach redakcyjnych trudno udowodnić co tak naprawdę jest powodem zawieszenia się systemu). Doświadczenie podpowiada jednak, aby zachować w tym przypadku nieco zdrowego rozsądku, tym bardziej, że wiele układów zawiera błędy, które często nie są poprawiane, jako że nie mają wpływu na poprawne funkcjonowanie komputera. Aby uspokoić nastroje, na rynek wkroczyły nowe Phenomy w rewizji B3, które są już wolne od błędu TLB – są to modele o numeracji 9x50, np. 9750.




AMD Phenom X3

Pojawienie się trzyrdzeniowych Phenomów było kwestią oczywistą – AMD musiało bowiem coś zrobić z czterordzeniowymi wersjami, w których z jakiegoś powodu jeden z rdzeni okazał się nie do końca sprawny. Na chwilę obecną w ofercie znajduje się 5 modeli różniących się częstotliwością taktowania (2.1 – 2.4 GHz) oraz rewizją – 8x50 to rewizja B3, zaś 8x00 to B2. Pod względem konstrukcyjnym X3 i X4 niczym się od siebie nie różnią, chociaż, co zrozumiałe, trójrdzeniowiec posiada jedynie 3 x 0.5 MB pamięci L2. Tutaj można również liczyć na to, że w przyszłości zobaczymy modele z wyższym zegarem.


Z Phenomów do testów otrzymałem czterordzeniową wersję 9850 (rewizja B3) oraz trójrdzeniowego 8750 (również B3). Poprzez obniżenie mnożnika otrzymałem wyniki niższych modeli.





Krótką chwilę chciałbym również poświęcić kompatybilności płyt głównych z nowymi Phenomami. Nie ma technicznych przeszkód, aby procesory te nie działały z płytami z HT 1.0 czy 2.0, więc teoretycznie użytkownik np. leciwego już X2 nie ma powodów do zmartwień, pod warunkiem, że dokona aktualizacji biosu do najnowszej wersji. Praktyka jednak pokazuje, że jest szereg płyt, które nie doczekają się takiego dobrodziejstwa, wobec czego wymiana CPU pociągnie za sobą konieczność zakupu nowej płyty. Z podobną, jakże smutną, sytuacją spotkali się użytkownicy przechodzący swojego czasu na C2D – w przypadku Phenomów jest nieco lepiej, jednak wcale nie mamy tu do czynienia z sielanką, w której każdy będzie zadowolony. Abit KN9 SLI, MSI K9N SLI, czy Foxconn C51XEM2AA 590 SLI to tylko pierwsze z brzegu modele wcale nie najstarszych i nie najtańszych płyt, a takich przykładów jest więcej! W związku z tym z wielką ostrożnością bym podchodził do zapewnień o bezproblemowym przejściu na 45-nanometrowe procesory AMD na obecnych płytach. Wobec powyższego, to co prezentuje poniższy screen nie jest niestety całkowite zgodne z prawdą, a część poświęcona Intelowi jest już bardzo mocno naciągana i generalnie nieprawdziwa.



Strona 5 z 19 <<<123456789...19>>>