2008-05-27 20:12
Autor: Jolly Roger
106

Wielki test procesorów Intel i AMD

Strona 7 - Testy syntetyczne

SiSoft Sandra XII SP1 - CPU test






Testy syntetyczne CPU w Sandrze starają się ukazać wydajność procesora w porównaniu do innych modeli. Charakteryzują się one wysoką powtarzalnością i możliwością 100-procentowego obciążenia wielordzeniowych jednostek centralnych. Nauczony doświadczeniami z lat ubiegłych zachęcam do traktowania zwracanych wyników nie jako wyrocznię, ale raczej jako podpowiedź jak dany CPU może się zachowywać w realnych zastosowaniach. Wyniki wskazują na nawet czterokrotnie wyższą wydajność procesorów Intela w stosunku do najszybszych jednostek od AMD. Ciekawostką jest fakt, że trzyrdzeniowe Phenomy w ogóle nie chciały współpracować z wersją programu opublikowaną w pierwszym kwartale tego roku – dopiero najnowsza wersja, która niedawno ukazała się na stronie producenta, naprawia ten błąd. Jako że różne wersje Sandry nie są w 100% zgodne pod względem otrzymywanych wyników, więc X3 nie został w tym przypadku włączony do porównania.

3D Mark 2006




3D Mark od lat cieszy się niemalejącą popularnością i stanowi najpowszechniejszą platformę porównawczą wydajności zestawów komputerowych. Jest on również jednym z głównych czynników napędzających koniunkturę producentom najwydajniejszych kart graficznych i procesorów. Motywacją do wymiany komponentów wcale nie najwolniejszych zestawów jest często argument, że kolega z bloku z naprzeciwka uzyskał całe 400 punktów więcej, a że duma nie pozwala na znajdowanie się na drugim miejscu, więc należy udać się do najbliższego sklepu komputerowego w celu dokonania jakże kosztownych zakupów. Widok miny owego kolegi, dowiadującego się, że nie posiada już najwydajniejszego komputera w 3D Mark jest jednak bezcenny. Fenomen tej aplikacji polega na tym, iż użytkownicy są w większości przekonani, iż otrzymane wyniki odzwierciedlają rzeczywistą wydajność w obecnych i przyszłych grach. Gdyby więc bezgranicznie wierzyć otrzymywanym rezultatom, można stwierdzić, że komputer do gier 3D powinien być wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Intela i to najlepiej w wersji 9x50. Gracz za to nie powinien interesować się zakupem CPU od AMD, jak i większości dwurdzeniowych Inteli. Również patrząc przez pryzmat testu procesora widać wyraźną przewagę 45-nanometrowych quadów. Pierwszy dwurdzeniowy układ melduje się dopiero na dziesiątym miejscu ze stratą blisko 80% do lidera. Czy rzeczywiście będziemy w stanie odczuć w grach ogromny wzrost wydajności po przejściu na 4 rdzenie? Przekonacie się czytając dalszy ciąg testu.

PC Mark 2005



PC Mark to kolejny ze sztandarowych testów, w którym jednak nacisk został położony nie na CPU i grafikę, lecz na cały zestaw, włączając w to pamięci i dysk twardy. Nic się jednak nie zmienia jeżeli chodzi o układ sił w stawce – przewodzą nadal quady, za którymi czają się procesory z rodziny Wolfdale. Za to niebyt imponująco przedstawiają się Phenomy, które przegrywają nawet z E6750. Stawkę zamykają niższe modele X2 oraz dwurdzeniowe ekonomiczne jednostki z rodziny C2D – E2140 i E2160.

Super Pi 16M



Super Pi to jedno z bardziej lubianych narzędzi przez overclockerów, jako że świetnie sprawdza się w wykrywaniu niestabilności zarówno pamięci, jak i procesora. Przeprowadzane tu kalkulacje są w stanie obciążyć tylko jeden rdzeń, co widać na wykresie – jedynie niebotyczna częstotliwość, połączona z wysokim FSB i dużą pamięcią podręczną dają szansę na uzyskanie naprawdę dobrego rezultatu. Z tego właśnie powodu mamy do czynienia z dominacją procesorów Intela – tylko najtańsze modele tego producenta przegrywają z kilkukrotnie droższymi Phenomami, które z kolei muszą uznać wyższość wyżej taktowanych Athlonów X2.