2008-05-27 20:12
Autor: Jolly Roger
106

Wielki test procesorów Intel i AMD

Strona 9 - Rendering

Cinebench 9.5



Cinebench 10



Na pierwszy ogień poszły testy Cinebench w wersji 9.5 i 10. Rendering odbywał się przy użyciu wszystkich dostępnych rdzeni, więc nie dziwi fakt, że to właśnie procesory czterordzeniowe okupują czołowe miejsca. W walce marek cały czas na prowadzeniu Intel – AMD co prawda po raz kolejny pokazuje całkiem spory potencjał swoich Phenomów, jednak stosunkowo niskie taktowanie oraz gorsza wydajność zegar w zegar powodują, że to właśnie quady chipzilli znajdują się na prowadzeniu. Grupę pościgową stanowią dwurdzeniowe Wolfdale oraz trzyrdzeniowe X3, przy czym to właśnie procesory z dwoma rdzeniami wychodzą zwycięsko z tego pojedynku – wyższe taktowanie okazało się tu większą zaletą niż trzeci rdzeń. Na dole drabinki niższe modele X2 zaciekle walczą z budżetowymi produktami Intela, zaś stawkę zamyka E2140.

Blender ver. 2.45



Blender z kolei w procesie renderingu zaprzęga do pracy dwa rdzenie. W tym przypadku trudno było oczekiwać, że cztero- i trzyrdzeniowce o niższym taktowaniu znajdą się na czołowych lokatach. Cały test zdominowały procesory Intela, wśród których nawet słabszy E6550 nie znalazł swojego pogromcy z konkurencyjnego koncernu.

POV-Ray ver. 3.7



POV-Ray pod względem mechanizmu działania jest niemal kalką Cinebencha – również nie ma problemów z wykorzystaniem dostępnych mocy obliczeniowych wszystkich dostępnych rdzeni. Dziewięć początkowych miejsc okupują quady, przy czym to produkty Intela zajmują pięć pierwszych lokat. Phenomy X4 tracą już znaczny dystans do Q6600, ustępując mu o minimum 18%. Phenom X3 również nie jest w stanie sprostać nawet E8200 – gdyby X3 8750 miał zegar o jedyne 200-300 MHz wyższy mógłby już skutecznie rywalizować z Wolfdale, lecz w chwili obecnej musi się zadowolić miejscem dopiero w środku stawki.

RealStorm Benchmark 2006



Benchmark RealStorm obciąża tylko jeden rdzeń procesora, generując za jego pomocą, w czasie rzeczywistym, scenerie metodą raytracingu. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, że tylko procesory o wysokiej częstotliwości są w stanie przebić się do czołówki. Jako że mamy tu do czynienia z testem, w którym generowanie sceny nie jest wspomagane przez akcelerator graficzny, więc średnia ilość klatek na sekundę jest niska, zaś na mniej wydajnych procesorach zamiast animacji oglądamy co najwyżej pokaz slajdów. Otrzymane rezultaty nie można uznać za niespodziankę – zdecydowanie dominują Intele, działające z wyższą częstotliwością. Dodatkowe rdzenie nie przydają się tu do niczego, więc Phenomy nie mogą pokazać tu swoich pazurków, a że pracują one z dosyć niskim zegarem, więc okupują raczej dolne rejony wykresu. Najwydajniejszym procesorem AMD okazuje się X2 6000+, który przy okazji pozostawia w pokonanym polu C2D E6750.