2016-08-14 22:47
Autor: Paweł Markisz (straszny)
19

Xiaomi Redmi Note 3 Pro - niedrogi Chińczyk z ambicjami

Strona 4 - Benchmarki, soft i system

Testy syntentyczne Xiaomi Redmi Note 3 Pro:

To co się rzuca w oczy to rewelacyjne wyniki.. w cenie ok. 600+ zł dostajemy urządzenie wykręcające doskonałe wyniki dla CPU i GPU, które spokojnie na parę lat będzie dla nas dobrą platformą do rozrywki - zarówno oglądania różnych kodeków video FHD i 4K jak i grania w najnowsze gry 3D.

Ważna rzecz - Redmi Note 3 Pro nie nagrzewa się przesadnie, mimo że czujniki, jak zobaczycie niżej na zrzucie temperatur, wykazują niepokojąco wysoką temperaturę dla CPU, nie odczuwamy jej na zewnątrz obudowy. Owszem przy grze lub kręceniu filmów jest ona ciepła, i to ciepło jeszcze rozprowadza się przez metal po całości konstrukcji, ale nie jest gorąca w sposób, który byłby dyskomfortem dla użytkownika. Godzinna sesja w appce wymagajacej 3D grafiki, czy długie kręcenia filmów nie jest problemem.

Popatrzcie - wyniki wydajności CPU/GPU (przypominam bardzo niską cenę tego urządzenia) są po prostu rewelacyjne:

ANTUTU



GEEKBENCH - wydajność pojedyńczego rdzenia A72


GEEKBENCH - wydajność wielordzeniowa całego Snapdragona 650


3D Mark - Ice Storm Extreme - kolejny doskonały rezultat


i zestawienie sumaryczne temperatury (nie rośnie), i wydajności


temperatury na czujnikach po ok 40 minutach testów, wrzucone od razu po wyjściu z 3D Marka:


INTERFEJS
Redmi Note 3 Pro dostajemy z Androidem 5.1 z firmowym launcherem Xiaomi - MIUI. Launcher jest znany zainteresowanym i dorobił się wręcz kultowego statusu dla części użytkowników. Niewątpliwą jego zaletą jest bardzo wysoka szybkość pracy, łatwość poruszania się po interfejsie i bardzo wysoka częstotliwość update-ów.

Uprzedzam jednak osoby, które szukają urządzeń z popularnym "pure Android experience" i nie przepadają za nakładkami na Androida że MIUM (podobnie zresztą jak wręcz bliźniacze EMIUI Huawei-a) bardzo mocno ingeruje w system i zupełnie czystego Androida nie przypomina. To raczej coś w połowie drogi pomiędzy "pure Android" a iOSem Apple, na którym MIUI było pierwotnie wzorowane.

Cechą charakterystyczną, która zaskakuje osobę przyzwyczajoną do Androida, jest brak AppDrawera. Wszystkie aplikacje lądują nam zawsze na pulpicie, ich usunięcie z pulpitu to odistalowanie, appka, która jest w systemie, musi być na nim (ewentualnie w podkatalogu stworzonym na pulpicie).

MIUI dobrze zarządza pamięcią, jeśli nam coś nie odpowiada to możemy dodatkowo ręcznie wybierać sobie blokadę ubijania procesów w tle, lub też ręcznie szybko czyścić pamięć.

Ważne info dla osób lubiących głębiej modyfikować swoje telefony - do 2015 roku Xiaomi było znane ze swojej otwartej polityki jeśli chodzi swoje konstrukcje. Jednak w ciągu ostatniego roku pojawiły się kolejne blokady na poziomie bootloadera i kernela. Firma w ten sposób walczy z nielegalnymi ROMami przemycającymi backdoory/wirusy. Takie blokady ma równiez Redmi Note 3 Pro i nowe konstrukcje Xiaomi trudniej modyfikować niż poprzednie modele aczkolwiek wciąż jest to możliwe.


SKANER LINII PAPILARNYCH
Szczerze mówiąc skaner urządzenia zawiódł mnie trochę - jestem przyzwyczajony do naprawdę niesamowicie szybkiej pracy skanerów, tymczasem ten w Redmi Note 3 Pro jest kapryśny - potrafi załapać i odblokować telefon pod muśnięciem, potrafi nie odblokować pod 3-4 stuknięciami w niego. Jest to trochę irytujące i przed firmą ewidentnie prace nad poprawa oprogramowania skanera (znając Xiaomi wszystko jest do poprawienia).

Niestety tak to działa, i do ideału jest daleko:

Strona 4 z 5 <<<12345>>>