@straszny
A co z moim pytanie w "PS"?
Forum > Hardware > Monitor do obróbki zdjęć/fotografia + wydruk
Wysłane 2013-05-23 12:50 , Edytowane 2013-05-23 13:00
@Yesusik
powiem tak... po prostu nie wierzę, ok - Dell zaleca X-ritea, ale to tak jak z elementami do samochodów. Producent coś tam zaleca. Wg mnie do stworzenia profilu spokojnie wystarczy inny kalibrator.
Mówimy o stworzeniu przestrzeni barwnej z dostępnego gamutu, która zapewni nam powtarzalność i przewidywalność prac drukowanych. Jeśli natomiast miałbym taki monitor kalibrować do kina domowego to raczej sprzętem referencyjnym.
Dla grafika biel monitora to nie ma być ładny kontrastowy świecący kolor, tylko ma maksymalnie przypominać zwykły papier - przyszarzony, nie jarzący, inaczej cała kalibracja nie ma sensu. Będziesz patrzył na ekranie na coś co nijak nie wyjdzie Ci w druku w żadnej technologii.
Wysłane 2013-05-23 12:59
@straszny
No w sprawach DTP jestem raczej zielony, stąd też moje dociekiwania... a co do "zaleceń" Dell'a w sprawie kalibracji, to dalej nie wiemy, czy "musi", czy jednak "powinien, ale inny też będzie ok" - przy najbliższej okazji, jak będę dzwonił na support, to zadam im takie pytanie.
Wysłane 2013-05-23 13:25 , Edytowane 2013-05-23 14:20
@straszny
jak rozumiem materiał który drukujesz i wszystkie drukarnie drukują jest ultra matowy z widocznym srebrzeniem na białym i na każdym innym kolorze? no bo polecany przez ciebie U2410 jest bardziej matowy niż najmatowszy papier do drukarki jaki widziałem a zdecydowanie bardziej od jakichkolwiek profesjonalnych wydruków które są raczej "sami-glossy"
no i czy druk miga na kolorowo tak jak u2410? no bo ten monitor miga mocnym zielonym kolorem. Twój druk też tak ma że polecasz u2410 jako monitor super odpowiedni do druku? Ja takiego druku nigdzie nie widziałem ale różne dziwy są na tym świecie i może już wymyślili migający druk
i powiedz mi jak rozumiesz profil monitora przygotowany pod druk. Czym różni się profilowanie monitora pod drukarkę od profilowania monitora pod "ładny obraz". Tylko bez wyśmiewania, poprostu ja nie wiem jaka jest różnica i chciałbym abyś technicznie matematycznie mi i innym wytłumaczył dlaczego np. Photoshop wyświetli lepszy bardziej odpowiadający wydrukowi obraz mając specjalny profil do monitora vs. mając zmierzony natywny gamut + ewentualne poprawki aby gamma była idealnie sRGB. Tylko tak ładnie konkretnie, merytorycznie i technicznie a nie "nie pracujesz w DTP to nie zrozumiesz" albo "jesteś jak audiofil => gorszy gatunek człowieka" (swoją drogą 99% audiofili ma xxx system dźwiękowy i mimo że wydają na niego za dużo kasy to jednak gra im świetnie. Napewno lepiej niż komuś kto oszczędza 400zł w sprzęcie wartym do tysiąca czy dwóch Czy może za dużo wymagam aby osoba która twierdzi że jest alfą i omegą wyjaśniła hasła jakie rzuca na lewo i prawo zamiast obrażać dyskutantów?
@Yesusik
tylko i1 Pro i podobne spektrometry dają tak naprawdę poprawne wyniki. Kalibratory typu i1 Display Pro są używalne dlatego że producent mierzy monitor spektrometrem (napewno jest to i1 Pro w przypadku X-Rite) i takim kalibratorkiem filtrowym i obliczana jest z tego tablica przekształceń (nawet wiem jak to zrobić bo robiłem takie coś) która sprawia że taki filtrowy kalibrator mierzy ~~poprawnie dany monitor a dokładniej typ podświetlenia. Z tym że taka tablica przekształceń dla jednego rodzaju np. W-LED nie musi się sprawdzać dobrze w innym rodzaju W-LEDowego monitora bo one mają różne świecenie i filtry są różne a takie filtrowe kalibratory to jak wiadomo mierzą pi razy drzwi a nie prawdziwe światło jakie monitor emituje i jakakolwiek zmiana i leżą i kwiczą
Jeśli Dell poleca i1 Display Pro i do niego mają konkretnie wszystkie tablice korekcyjne i sprzętową kalibrację to taki należy kupić a cokolwiek innego to wywalanie kasy w błoto
suma sumarum sprawa wygląda tak że to co producent skalibrował fabrycznie (czyli jakaś tam seria była mierzona i uśredniony wynik wzięto za ten skalibrowany dajac jako delta E największe odchylenie od średniej) będzie lepsze niż przekolorowane na cyanowo profile jakie napewno wypluje Spyder
osobiście bym żadnych kalibratorów na miejscu Szalika nie kupował tylko sprawdził najpierw czy w ogóle są mu potrzebne bo równie dobrze druk może mu przyjść taki sam jak na monitorze i bez wydawania dodatkowej kasy na kalibratory na które będzie czas później. Oczywiście "na oko" to nie jest metoda pomiarowa którą można polecać aczkolwiek w porównaniu do wierzenia Spyderowi ja bym wolał jednak wierzyć własnym oczom
Wysłane 2013-05-23 14:08 , Edytowane 2013-05-23 14:57
@XoR
U2410 jest bardziej matowy niż najmatowszy papier do drukarki jaki widziałem a zdecydowanie bardziej od jakichkolwiek profesjonalnych wydruków które są raczej "sami-glossy"
semi-gloss jeśli już, ale rozmowa jest o druku offsetowym i cyfrowym a nie o papierze fotograficznym, druku który ma bardzo szerokie spektrum substratów - offset, kreda silk(matowa), kreda gloss, karton, papier ozdobny. Zdecydowanie kreda gloss nie jest najczęściej stosowana.
mi żaden U2410 nie miga, jeśli Ci miga to zgłoś do naprawy. Mam obok monitory HP, Samsunga, Eizo i nietypowe zachowanie przestrzeni barwnej zauważyłbym od razu.
Czym się różni profil pod druk? Że jest niesamowicie badziewny z Twojego punktu widzenia (tak serio serio). Przestrzeń barwna ma być wąska, absolutnie nie ma prawa wyświetlać zbyt głębokich odcieni fioletu, pomarańcza i turkusowych kolorów. Ważne żeby ta przestrzeń była niezmiennie prawidłowo oddawana. Najważniejsze żeby biały był maksymalnie matowo-szarawo-neutralny.
Film na tym będzie wyglądał bardzo słabo.
tak najlepiej to wyjaśnić:

Wysłane 2013-05-23 14:16
A nie prościej wgrać profil z tftdisplay? Ew. od Epsona/Canona/czego_tam_jeszcze co się posiada do drukowania?
Poza tym taka fabryczna kalibracja, linearyzacja czy jak ją zwał w Dellu jest na pewno lepsza od jej braku w Samsungu F2380 który po ustawieniu zgodnie z zaleceniami i wgraniu profilu wyświetla obraz zupełnie inaczej niż oryginalnie. OK jest to wartość uśredniona bo każda sztuka ma jakieś tam drobne odchyły ale w przypadku dobrych matryc te nie są jakieś kosmiczne tak?
Ja bym prędzej stawiałna prawidłową kalibrację drukarki/skanera.
Wysłane 2013-05-23 14:20
@djluke
F2380 domyślne ustawienia ma dramatyczne. Fakt. Ale da się z tym sporo dobrego zrobić (z punktu widzenia grafika DTP w każdym razie)
Wysłane 2013-05-25 00:24
Nie sądziłem, że taka zażarta dyskusja się narodzi :). Dam znac jak przyjdzie monitor i jak mi idzie walka z kalibracą. straszny Dzięki za instrukcje mam nadzieje, że dobrze zrozumiałem i że jakoś generalnie ustawie ten monitor.
Wysłane 2013-05-25 11:38
@straszny
podczas profilowania monitora określa się tylko jaki gamut ma monitor i nic więcej z gamutem się nie robi
a jako że gamma może równie dobrze być sRGB do każdego jednego zastosowania i różni się to tylko potrzebą zastosowania mniej lub więcej ditheringu (czyli w praktyce niczym) to zwykły profil monitora z gammą sRGB i okreslonym gamutem nada się i do "ładnego obrazu" i DTP. Profile z innymi gammami dadzą w oprogramowaniu z CMD też poprawny obraz
ważne jest posiadanie profilu drukarki, profilu monitora (może być standardowy) i zapasu gamutu jeśli chcesz widzieć na ekranie monitora to otrzymasz na drukarce. Żadne magiczne profile monitora nie są potrzebne
U2410 ma powłokę zbyt matową. Wstydu chyba nie masz że minimalizujesz ten problem. Poczytaj sobie ilu ludziom to przeszkadza. Niektórzy wręcz taką powłokę zerwali bo się na nią patrzeć nie mogli. Sam miałem taki zamiar bo im dłużej używałem go tym bardziej mnie ta powłoka irytowała To taka sama przesada jak w drugą stronę pełne lustrzane "glossy"
No i U2410 miga na zielono. Można to zobaczyć jak się ma dobre oczy. Można to nawet na kamerze z telefonu zobaczyć
BTW. U2410 nie spełnia norm do używania go w tych zastsowaniach o których mówisz
za to U2413 bez problemu
Wysłane 2013-05-26 14:04 , Edytowane 2013-05-26 14:04
@Szalik
Nie sądziłem, że taka zażarta dyskusja się narodzi :). Dam znac jak przyjdzie monitor i jak mi idzie walka z kalibracą. straszny Dzięki za instrukcje mam nadzieje, że dobrze zrozumiałem i że jakoś generalnie ustawie ten monitor.
generalnie to daj znać co Ty właściwie będziesz robił tak konkretnie - małe studio graficzne? grafiki prezentacyjne? foto-booki ? Jakieś usługi dla drukarni offsetowej albo cyfrowej? Przy grafice komercyjnej czeka Cię jeszcze tyle kłopotów że głowa mała.


Wysłane 2013-06-01 11:02
Witam.
Monitor przyszedł jednak mam mały problem aby go podłączyć do laptopa. Dostałem kabel DVI do podłączenia ale druga końcówka nie pasuje do laptopa. W monitorze jest wejście HDMI ale w laptopie go nie mam. Mój laptop to : toshiba m305-s4848 .
Jak to najsprytniej zrobić ? Dodam, że próbowałem kupić w elektrycznym Kabel DVI-vga ale przy końcówce DVI miałem 2 mini bolce, przez które nie mogłem tego podłączyć pod monitor- niby je odgiąłem aby pasowało ale dalej coś sygnał nie przechodził. :/
Wysłane 2013-06-01 14:30 , Edytowane 2013-06-01 14:33
@Szalik
No to żeś ładnie "wtopił" !!! :o
Twój lapek może wyprowadzić "na zewnątrz" tylko analogowy sygnał video (VGA), a monitor może przyjąć tylko sygnał cyfrowy (DVI/HDMI/DP)... żadnym kabelkiem, przejściówką czy adapterkiem tego nie rozwiążesz !!!
Czemu zakładając temat, nie napisałeś, że monitor będzie podłączony do jakiegoś starego notebook'a ??!!??
Jedyne co Cię ratuję, to konwerter, co wiąże się z wydatkiem kilkuset złotych... chyba lepiej/taniej wyjdzie Cię zmiana laptopa!
PS
Takie, co obsłużą 1920x1200, to ze świeczką szukać:
[LINK]
[LINK]
- takich z 1080p już ciutek więcej... budżetowo może uda się zamknąć w ~200pln, ale jak to będzie działać, to wolę nie myśleć.
Wysłane 2013-06-01 15:03
Załóżmy, że kupiłbym taki lepszy konwerter- np. [LINK]. Nie straciłbym nic na jakości ?
Mam też drugiego lapka Sony VAIO VPCF126FM [LINK]. mam w nim złącze HDMI.
Wysłane 2013-06-01 15:25 , Edytowane 2013-06-01 15:30
@Szalik
pewnie że stracisz, pytanie tylko jak mocno będzie to zauważalne... szczerze to kupowanie tak drogiego modelu żeby potem przez konwerter używac sygnału VGA....
Wysłane 2013-06-01 15:51
straszny Nie no wiem, dlatego się pytam czy coś strace na jakości bo nie chce robić trzody i do takiego monitora podłączać gównianego lapka przez konwerter. Czyli rozumiem, że musze szukać jakiegoś nowego laptopa z przystosowanym wejściem, czy ten mój sony Vaio da się jakoś połączyć ?
Wysłane 2013-06-01 23:25
@Szalik
Nie no, jak w Sonym masz HDMI to bez problemu, w końcu po to ono tam jest.
Natomiast Tośkę bym sobie odpuścił...faktycznie dałeś ciała żeś nie napisał o tym na początku ale tak samo nie wiedziałeś pewnie że ten jakże drobny fakt będzie jakkolwiek istotny dla wyboru monitora
Wysłane 2013-06-02 00:16
Generalnie byłem pewien, że nie bedzie problemu aby podłączyć monitor do lapka nawet przez złącze starszego typu. Troche mnie nie było na forum i wyszedłem z tematu.
Wysłane 2013-06-02 00:23
@Szalik jakby miał DSUB to bez problemu (o kolorach się nie wypowiem), ja miałem tak przez długi czas swojego U2412 i chodził, żadnych problemów nie było. No ale miałem i tu i tu analoga
teraz mam kablem za 20zł HDMI-DVI i obraz żyleta (nie żeby była jakaś duża różnica w porównaniu do analoga ale pivot chodzi automatycznie)
Wysłane 2013-06-02 19:41
nie używa się LCD z analogowymi połączeniami bo wygląda to słabo. Nieostro, są szumy i kolory zazwyczaj gorsze
konwerter vga-dvi to bardzo zły pomysł, lepiej kupić nowego laptopa
ewentualnie sprawdź czy twój lap ma opcję stacji dokującej. Mój HP też ma tylko VGA ale za 10-20zł mogę rozszerzyć go o porządne wyjście DVI-D
Kto jest online: 0 użytkowników, 186 gości