Witam,
już od dawna gdy laptop się nagrzeje wentylator bzyczy, rzęsi jak sku...syn - w końcu pasowało by go wymienić..
Laptop już leciwy, ale porządny: DELL Studio XPS 1640.
konkretnie z tego co zaobserwowałem chodzi o ten wentylator w górnym prawym rogu:
Chciałbym zakupić taki nowy wentylator, powiedzcie mi gdzie można taki tanio nabyć??
(no i oczywiście oryginał, albo porządny zamiennik).
Z góry dzięki za pomoc
Forum > Mobilne > Gdzie kupić wentylator do laptopa..?
Wysłane 2016-01-15 17:56
Wysłane 2016-01-15 20:06 , Edytowane 2016-01-15 20:12
Dzięki @zbyszek3820, a no właśnie szału nie ma, rozumiem że różnica cenowa między tymi wentylatorami spowodowana jest długością gwarancji? Jak za głupi wentylatorek to cena nie mała.. Co ciekawe na zachodnich stronach (sklepach) choć w $$ są tańsze..
Przydał by się jakiś spec od tych spraw?, bo z tego co mi się wydaje to identyczne wentylatory montowane są również w inne modele laptopów i to nie tylko do DELLi ??
Pewnie gdyby wpisać magiczne cyferki na Allegro, taki sam wentylator można by było wyrwać taniej - tak se myślę..?
EDIT:
..albo chociaż znać dokładną nazwę i model tegoż wentylatora - po tym też może by się jeszcze coś znalazło..
Na pewno SUNON ...
Wysłane 2016-01-17 15:50
@zbyszek3820 troszkę się na pewno różnią, ważne by wymiary się zgadzały, ale chyba jeszcze ważniejsze żeby napięcia się zgadzały.. Jak coś popytam tego gościa o konkrety to się zobaczy.. dzięki za info.
Wysłane 2016-01-18 00:05
Takie pytanie:
gdyby kupił swój wentylator i oddał laptopa do serwisu, aby mi go wymienili i przy okazji (gdyż będzie zdejmowane całe chłodzenie) posmarowali świeżą pastą procesory i chipsety - są filmiki w sieci cała operacja trwa 20-30 minut, ile taki serwisant powinien za to zgarnąć mojej kasy?? Tak min / max ??
Nie chodzi mi tu oczywiście o serwisantów Della, tylko powiedzmy pierwszy lepszy serwis komputerowy spotkany na mieście..?
Na pewno wielu z was uczciwie robi takie rzeczy na co dzień - jaka jest wasza opinia?
dziękuje.
Wysłane 2016-01-18 19:25
Witam cię ja wziąłbym 50 ale tu masz cennik z tym ze np w Warszawie biorą 100zł
[LINK]
Wysłane 2016-01-18 20:25
Szczerze ja bym dał za to 20-30 zł.
100 zł?! to fakt chyba tylko w Warszawie takie ceny..
Szczerze sam bym to zrobił, to jest mówię 20-30 minut roboty.. link
..tylko 700 km od miejsca w którym teraz mieszka zostawiłem swoja pastę do procków..
Dobra dzięki.
Wysłane 2016-01-18 21:34
W takim układzie to faktycznie ze 30zł bym wziął. Ale wiesz są lapki gdzie musisz rozbebeszyć do gołego i wtedy dopiero na końcu zdjąć chłodzenie z płyty i potem z powrotem cała operacja i tego za 30zł już bym nie zrobił.
Wysłane 2016-01-18 21:35 , Edytowane 2016-01-18 21:38
W tym modelu taka naprawa kosztuje 30zł wraz z wymianą past, czyszczeniem i polerowaniem powierzchni radiatorów stykających się z GPU i CPU. Operacja trwa ok. 20-30 minut. Wyższe ceny są w przypadku gdy trzeba rozebrać całego laptopa i wyjąć płytę główną, lub gdy potrzebne są nowe termopady. Czasami odpowiednie termopady o dobrej przewodności są dosyć drogie, np. 30W30. Niektórzy aby było taniej wsadzają inne i potem padnięte GPU po kilku miesiącach.
Wysłane 2016-01-18 22:16
To też właśnie piszę w moim przypadku, to nie należy do zbyt skomplikowanych operacji.. (po prostu wole popytać niż przepłacić..).
Jak się wkurzę to mówię sam sobie to wymienię.. tylko nie mam pasty, a obecna (oryginalna) ma już ponad 6 lat.. Jak po prostu odkleję chłodzenie, a potem w trakcie składania z powrotem je zamontuje bez wymiany pasty - mogą być problemy...???
Wysłane 2016-01-18 22:27
@Dead.Pixel
Może być cieplej (mniej lub bardziej). Jeśli będziesz musiał oderwać chłodzenie od procka bo pasta już zaschła zupełnie to bardziej.
Zawsze możesz kupić jakąś pastę za kilkanaście PLN. Jakiś rozpuszczalnik, alkohol lub perfumy w domu pewnie już masz.
Wysłane 2016-01-18 23:33 , Edytowane 2016-01-18 23:33
Jak się wkurzę to mówię sam sobie to wymienię.
Wymień. Odkręcasz śrubki od wentylatora. Wypinasz wtyczkę. Na śrubkach od radiatorów lub w ich okolicy są zwykle oznaczenia od 1 do 4 lub więcej. Odkręcasz w tej kolejności. Ale najpierw luzując śrubki a potem odkręcając całkiem NIGDY NIE ODKRĘCAMY JEDNEJ LUB WIĘCEJ ŚRUBEK DO KOŃCA NA RAZ (nie, bo w niektórych modelach łatwo tak o ukruszenie rdzenia GPU lub CPU). Jak są jakieś taśmy uszczelniające do odklejenia, to odklejamy. Potem zdejmujemy radiatory i wentylator albo odwrotnie, zależy od konstrukcji. Czyścimy pędzelkiem z kurzu. Przedmuchujemy radiator. Sprawdzamy pod światło czy jest ok. Demontujemy CPU i czyścimy płynem do usuwania pasty. Jak nie mamy to sprawdzi się aceton, mocny alkohol. Perfumy itp. raczej słabo. Bardzo dobrze działa płyn do usuwania nalepek. Niektóre pasty rozpuszcza tłuszcz, np. olej. W laptopach stosowane są zwykle twarde pasty. Mocno zasychają i trudno je wyczyścić.
Następnie czyścimy radiator. Resztki starej pasty nakładamy na radiator w miejscu styku z CPU i GPU i polerujemy za pomocą ręczniczka papierowego na błysk. Kilka minut energicznych ruchów powinno załatwić sprawę.
Lustrujemy w jakim stanie są termopady (o ile są, takie przekładki ala guma miękkie). Jak są sparciałe, popękane itd. wymieniamy. (Sprawdzamy jakie TDP ma dany chipset i zamawiamy odpowiednie lub o lepszej przewodności cieplnej i takiej samej grubości jak oryginalne. Nakładamy niewielką ilość pasty tam gdzie to konieczne (nie pod termopady !). Jeśli radiator jest mocowany na sprężynujących blaszkach, to lekko odkształcamy je tak, aby po skręceniu mocniej dociskał CPU. Montujemy CPU. Montujemy radiatory i wentylator. Skręcamy W KOLEJNOŚCI WEDŁUG NUMERKÓW i na początku leciutko, dopiero potem dociągamy jak głowicę w aucie czy koło. Dokręcamy z czuciem, wtykamy wtyczkę od wentylatora (chyba, że wcześniej była wpięta). Odpalamy laptopa i patrzymy czy wiatrak się uruchamia.
Na koniec skręcamy obudowę, odpalamy system i zarzucamy CoreTemp i FurMarka. Oba programy męczymy aż temperatura GPU i CPU ustabilizuje się tak, że przez kilkanaście minut nie będzie rosła.
Cieszymy się z laptopa.
Wysłane 2016-01-18 23:38
Przykręcamy w kolejności odwrotnej niż odkręcaliśmy czyli numerki od końca.
Furmarka też bym sobie odpuścił w prywatnym laptopie - wygrzeje nam się w pracy na co dzień przy nas.
Wysłane 2016-01-19 00:46
Furmarka też bym sobie odpuścił w prywatnym laptopie - wygrzeje nam się w pracy na co dzień przy nas
Furmark jest bardzo istotny. Jak źle zamontujesz radiator, coś ci podejdzie, jest termopad nieodpowiedni itp. to ci natychmiast wyjdzie na wykresie, bo temp. wystrzeli w górę. Najlepiej sprawdzić przed rozebraniem i po. Wielokrotnie widziałem niepoprawnie zmontowane chłodzenia i grzejące się laptopy, bo krzywo się gwint wkręcił, albo śrubka podeszła, albo zwyczajnie, radiator się odgiął. A w normalnej pracy to ci nie wyjdzie i niepotrzebnie grzejesz potem GPU.
Wysłane 2016-01-19 22:17 , Edytowane 2016-01-19 22:27
@1084 weź mnie nie poniżaj i nie strasz, myślę nad amatorską wymianą wentylatora, a ty sypiesz takie specjalistyczne teksty.. Ale widzisz jak by mi ktoś miał wymieniać ten wentylator i przedstawił mi w taki sposób jak ty napisałeś jak wygląda wymiana wentylatora, to spokojnie bym mógł mu dać nawet te 50 PLN
EDIT:
@1084 jak jesteś z Zachodniopomorskiego to daj znać - osobiście zawiozę ci laptopa...
Wysłane 2016-01-19 22:30
@1084
Bez przesady! Jak nie masz 2 lewych rąk i nie boisz się sam tego robić oraz masz jako takie obycie ze śrubokrętem i umiesz nie robić wszystkiego na siłę to chyba zauważysz że Ci się śrubka źle wkręca. A jak ktoś nie ma zielonego pojęcia jak nakładać pastę to niech się lepiej nie zabiera albo wcześniej poogląda filmy czy poczyta.
Poza tym przy czyszczeniu radiatora w np. Compalu FL90 też polecisz Furmarka?
Wysłane 2016-01-20 16:18
djluke Kiedyś też tak myślałem, ale trafiło się np. że był uszkodzony lut w rurce cieplnej i po wyjęciu i ruszeniu straciła swoje parametry. Innym razem trafił się laptop w którym radiator był cienki i blaszka dociskająca do GPU była na 2 śrubki, przy demontażu całość odkształciła się o kilka mm i temperatura pikowała jak dzika. No teraz zawsze już sprawdzam czy temperatury są odpowiednie czy nie. Nie mogę przecież komuś oddać sprzętu który on odpali na jakiejś grze a ten padnie prawda?
Poza tym przy czyszczeniu radiatora w np. Compalu FL90 też polecisz Furmarka?
Co za różnica jaki laptop? Jak rozbieram laptopa to przecież od razu patrzę na chipsety czy nie pochodzą z wadliwej wersji. Jeśli tak, to od razu informuje o tym klienta. No chyba, że chip jest tak leciwy, że Furmark nie obsługuje odczytu temp. Wtedy mierzy się pirometrem. Sprawny laptop, ze sprawnym chłodzeniem powinien ustabilizować po pewnym czasie temperaturę i tyle. I jeśli czyszczenie jest wykonane poprawnie, to temperatura powinna być niższa niż wcześniej.
Kto jest online: 0 użytkowników, 161 gości