Forum > Tematy dowolne > Załamuje się sprzedaż rynku x86.... [komputerów stacjonarnych]

skocz

cichy

  • cichy
  • wiadomość Użytkownik

  • 3491 wypowiedzi

Wysłane 2013-04-30 20:00 , Edytowane 2013-04-30 20:30

Rewolucyjny system Windows 8 sprzedaje się gorzej niż Vista, mimo cudów na patyku w rodzaju tabletofonolaptopów. Tak jak scyzoryk nie wyparł noża, tak i takie hybrydy będą tylko czymś innym, a nie następstwem. Właśnie, że ludzie CHCĄ stacjonarności, tak samo jak chcą wielkich TV na ścianie i kina domowego, a nie oglądać filmy na tablecie w jakości HD :) Oczywiście nie wszyscy i może nawet nie większość, ale jednak. To nie jest kwestia technologiczna tylko psychologiczna. Tak samo jak zupełnie inne zastosowanie ma telefon stacjonarny i komórkowy. Ja np lubię siadać przy swoim komputerze a nie nosić go w kieszeni. ponieważ to się łączy nie tylko z moim monitorem, ale i z moimi głośnikami, moim fotelem, moimi półkami z płytami i osprzętem, moim skanerem, moim biurkiem, moimi gitarami, interfejsem audio..... Mam smartfona i z niego korzystam coraz częsciej, nawet piszę czasem posty na in4, mam laptop i nawet kartę audio z wejściem gitarowym do niego który świetnie sprawdza się na próbach czy np kiedy stacja jest zajęta przez małżonkę oglądającą 4 sezon jakichś bzdetów, ale to ZUPEŁNIE co innego niż moja stacja - a właściwie stanowisko. I takich ludzi jest mnóstwo. Będzie raczej tak, że każdy będzie miał smartfona, tablet, laptopa i stację niż jedno urządzenie. Tak samo jak teraz mamy kuchenkę, mikrofalę, opiekacz i grilla na działce. To jest zgodne z naturą ludzką, a nie technologiczne wymysły typu wirtualne gogle 3D i machanie rękami po ekranie.

Prawdopodobnie to skrajny pogląd, ale nie będę się wykłócał.

pi_nio

  • pi_nio
  • wiadomość Użytkownik
  • Miły gość

  • 17636 wypowiedzi

Wysłane 2013-04-30 20:32

@Krzys81 no dobrze, ale co Twoje osobiste potrzeby mają do rynku światowego? zgodzę się, że mają jeżeli dasz radę jakoś mnie przekonać do tego, że tak jak Ty myśli tak z 1 miliard ludzi \"\przytul\"

@1084 ale mnie nie o to chodzi \"\crazy\" to co Ty opisujesz to jest totalna niewiedza i chęć bycia modnym. \"\olaboga\" zwykła nieznajomość tematu - nic więcej. jeżeli okaże się, że ludzie będą kupować piece to przecież nikt nie zrezygnuje z ich produkcji, ale co to ma do rzeczy? jaki sens ma upieranie się, że piece na pewno przetrwają lub coś przeciwnego? \"\lol\" chcesz mieć rację za wszelką cenę?

@KrzysztofT nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wystarczy, że wykombinują lepsze akumulatory, lepsze matryce, proce niekoniecznie będą na krzemie i jeżeli okaże się, że zwykły smartfon podłączony do 60" tv będzie odtwarzał płynnie filmy i giery 3D w ultraHD to będziesz 3mał w domu piec, bo smartfon jest do dupy? \"\crazy\"

@cichy ludzie chcą stacjonarności? a wiesz ilu? dałbyś sobie za to uciąć rency? szczególnie w przypadku możliwości wyboru pomiędzy czymś co może piece zastąpić? rozumiem specjalizację, ale nigdy nie ma nic pewnego i to mi chodzi. zgodne z naturą ludzką to jest zabijanie i znęcanie się nad słabszymi \"\jezor\"

...kilka dobrych lat po wynalezieniu samochodu też się upierano, że koń zawsze będzie podstawowym środkiem lokomocji \"\crazy\" nie chce mi się wierzyć, że nie chce mi się wierzyć, że tu tyle autorytetów z dziedziny IT! \"\lol\"

(.)

djluke

  • djluke
  • wiadomość Moderator
  • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

  • 38332 wypowiedzi

Wysłane 2013-04-30 21:06

@pi_nio
Znaczy chcesz powiedzieć że pomimo iż obecnie z FHD nie radzą sobie najmocniejsze karty graficzne to za kilka lat z 4x większą rozdzielczością i nowymi efektami poradzi sobie smartfon?

Asus TUF Gaming X570 Plus, Ryzen 5800X, Arctic Liquid Freezer III 360, 32GB Kingston Fury 3600MHz CL16, PowerColor RX 6700 XT Red Devil 12GB, SSD Samsung 980 Pro 1TB, WD WD80EZAZ, Seasonic Focus Plus Gold 650W, Fractal Design Define R6 USB-C, Razer BlackWidow Ultimate, Logitech MX Master 3; Windows 11 Insider @ ReFS; Samsung C32HG70; HP Color Laserjet Pro M281fdn.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2013-04-30 21:14 , Edytowane 2013-04-30 21:28

Weźcie jeszcze poprawkę na to, że polskie trendy nie zawsze pokrywają się z tym, co się dzieje na Zachodzie. Np ostatnio w uk prawie upadł HMV - jeden z największych sklepów z płytami, grami, itp. (coś jak empik, tylko "trochę" większy). Większość sklepów tej sieci będzie zamknięta. Wykończył ich przede wszystkim iTunes i amazon, przez cyfrową dystrybucję mediów. Mało kto w ogóle kupuje teraz płyty. Nie do pomyślenia kilka lat temu. W Polsce tego trendu aż tak nie widać, bo po pierwsze wiele usług tam nie istnieje (netflix na przykład), a po drugie i tak rządzi torrent i chomikuj.pl.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby oglądać filmy na dużym ekranie w domu. Szkopuł w tym, co do tego ekranu będzie podłączone za te kilka lat. Telefon podłączasz do głośników i słuchasz muzyki, podłączasz do tv i oglądasz filmy, na tablecie to samo plus przeglądanie internetu. Spotify, Netflix, iTunes, amazon dostępny na każdym urządzeniu. Zaczynasz film na tv, kończysz na tablecie. Książkę czytasz równolegle na telefonie i czytniku e-ink. Netflix ma więcej abonentów niż HBO. Imo taka będzie przyszłość.

Ps
Myślę, że tablety podzielą los netbooków (które też przecież miały być mega rewolucją) i na placu boju zostaną smartfony z dużymi ekranami, które ludzie będą podłączać do czego im będzie wygodnie.

Cała moja wypowiedź odnosi się do rynku konsumenckiego z naciskiem na rozrywkę.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

straszny

Wysłane 2013-04-30 21:24 , Edytowane 2013-04-30 22:51

@Panzer
o dzięki za przykłady - właśnie dokładnie piszesz o trendzie światowym o który mi chodzi, i który za rok-dwa-trzy pojawi się u nas (a którym nasi koledzy jak widać bedą bardzo zaskoczeni). To po prostu naturalnie przejdzie tak że nagle te wszystkie urządzenia "so so 90s" znikną jak dinozaury.

@pi_nio
to tak jak na giełdzie - rację ma zawsze zdecydowanie mniejsza grupka a nie większość, bo inaczej nie dałoby się zarabiać (giełda jest grą o sumie niezerowej, stratną). Trochę jest tak i z takimi zmianami w naszym świecie - zauważają je najpierw nieliczni a dopiero potem nagle wszyscy przyznają że świat się zmienił.

moim skromnym zdaniem: jesteśmy na początku niesamowitej ewolucji technologii komputerowych. Świat PC, który zaczęły lata 70te, po 40 latach dominowania na świecie kończy się na naszych oczach. Ten świat za 10 lat będzie w komputerach już kompletnie inny.

@Xor
jeśli nie umiesz z kimś dyskutować - nie dyskutuj, a na pewno nie zaczynaj od obrażania. Ostrzeżenie.

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 00:23

Historia zatacza koło. Teraz Google to nowy Microsoft. Nawet podobnie jak kiedyś konkurują z Apple. Nie jest to dokładna analogia, ale mimo wszystko daje do myślenia...

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

1084

  • 1084
  • wiadomość Użytkownik
  • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

  • 18808 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 01:43

@pi_nio

jaki sens ma upieranie się, że piece na pewno przetrwają lub coś przeciwnego?


A bo ja lubię sobie czasami coś napisać, taka forma rozrywki. A co, nie wolno ? \"\lol\" \"\jezor\"


XoR

  • XoR
  • wiadomość Użytkownik

  • 8725 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 09:36

@straszny
zmienia się tylko na naszych oczach najlepiej sprzedający się sprzęt komputerowy z drogich laptopów na tańsze tablety których ludzie nie mają jeszcze a że są tanie to sobie je kupują. Sam kupiłem tablet w tym roku i co to zmienia? Oprócz Ciebie jakoś większość ludzi których znam a którzy mają tablety (a dużo już ma bo są TANIE) nie uważa aby wygodnie się na tym przeglądało internet a już tym bardziej robiło cokolwiek innego ale że sprzęt jest dość mobilny (i to tak nawet w obrębie domu) to warto go mieć aby na szybko coś np. sprawdzić w necie

pojawienie się tego typu urządzeń wraz z i tak wystarczającą mocą laptopów sprawia że ludzie mniej kupują tych drugich. Ty interpretujesz to jak rychłą śmierć rynku PC co jest właśnie w stylu drama queen. To ja też mogę powiedzieć że cena akcji Apple spadła więc za kilka lat maksymalnie Apple będzie trupem i będzie miało taki sam sens. Albo że akcje facebooka spadły więc już po nim... \"\sam_nie_wim\" Napewno też znalazłbym cytaty jakichś sławnych analityków którzy tak przewidują. Zawsze jest jakiś analityk który przewiduje tak jak chcemy. PC miał umrzeć już w latach 80, 90 i 00 przecież a szczególnie w 90 i analityków tak przewidujących było całe zatrzęsienie i co się okazało? \"\crazy\"

Stawiasz krzyrzyk na PC i X86 nie zdając sobie sprawy że Androidowi i jego aplikacjom wszystko jedno jaką architekturę będziesz miał w smartfonie/tablecie i jeszcze X86 może w tym rynku sporo namieszać.

ps. jedyny typ komputera PC jaki umrze przez tablety to netbooki. Dzisiaj kierowcy ciężarówek już nie kupują netbooków \"\spoko\"

[13600K@5.4/4.3][MSI Z790][AMD 6900XT][DDR4 32GB][4.5TB dysków NVMe][LG 48GQ900 48" 4K 138Hz OLED][LG 27GP950 27" 4K 160Hz IPS][HP LP2480zx 24" IPS RGB-LED A-TW][Sony GDM-FW900 24" CRT + POLAROID mod][Panasonic 42VT30 42" PDP][Xonar STX + Burson V5/V6C/V6V + Sennheiser HD545 w obudowach HD600][PSU 750W][Windows 11 X64][Playstation 5][LG V20][RaspberryPi 4 4GB]

koradon

Wysłane 2013-05-01 09:47

@XoR zgadzam się. Ja tam nie wyobrażam sobie np pracę w domu na tablecie jak mogę mieć wygodnego lapka.
Co innego w podróży, w biegu itd. Ale wtedy poza mailami to to nie jest praca \"\cfaniak\"

MSI GT72 2QE (SSD+HDD, W8.1->W10) + Dell U2412M, Samsung Galaxy Note 4 N910F,

Lukxxx

  • Lukxxx
  • wiadomość Użytkownik

  • 2102 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 11:05

@straszny jak już ustaliliśmy wydajność urządzeń mobilnych jest około rząd, do dwóch rzędów wielkości za stacjonarkami. Jakoś super szybko tego nie nadgonią.

A może ktoś w końcu wymyśli rewolucyjne zastosowanie w końcu dla tej mocy drzemiącej w PC? Takie trendy i na topie? Wtedy myślę, że żadne tam bycie mobilnym nie pomoże.

pi_nio

  • pi_nio
  • wiadomość Użytkownik
  • Miły gość

  • 17636 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 11:39

@djluke a Ty chcesz powiedzieć, że na dniu dzisiejszym kończy się ewolucja elektroniki i w przyszłości nie ma byka, żeby powstały szybsze procki? \"\lol\" no weeeeź! ROTFL! \"\crazy\" \"\jezor\"

(.)

straszny

Wysłane 2013-05-01 11:46 , Edytowane 2013-05-01 13:34

@XoR
chyba nie śledzisz tonu i sposobu pisania na branżowych portalach na zachodzie, jeśli uważasz że przesadzam z tonem

"This is horrific news for PCs, It's all about mobile computing now."
Collin Gillis analityk finansowy BGC (przez magazyn Fortune uznany za jednego z najlepszego analityków rynku IT)

Consumers are migrating content consumption from PCs to other connected devices, such as tablets and smartphones,
główny analityk Gartner-a, Mikako Kitagawa.

Computing giants including IBM, Yahoo!, and Amazon are racing to be the first to cash in on this PC-killing revolution
ze wspomnianego wyżej,bardzo powaznego serwisu finansowego Motley Fool

Cytaty z wypowiedzi specjalistów finansowych, którzy ostatni wpadają w entuzjazm. Drama-queen to dla mnie bardziej jest postawa taka jak niektórzy nasi dyskutanci tutaj mają - udawanie że świat się nie zmienia tylko dlatego że on sam nie widzi zmian.


Albo że akcje facebooka spadły więc już po nim...
Rynek prawie nigdy się nie myli, ludzie tak, uśredniony rynek nie. Akcje spadły rok temu (a jest zasada że kurs akcji o ok. rok wyprzedza wydarzenia fundamentalne) i proszę Facebook traci miliony klientów. Aczkolwiek do okresu "po nim" to jeszcze wiele lat... siła inercji będzie ogromna.

PC miał umrzeć już w latach 80, 90 i 00 przecież a szczególnie w 90 i analityków tak przewidujących było całe zatrzęsienie i co się okazało
zacytuj, chętnie przeczytam, bo jak czytam od 25 lat prasę finansową to nie przypominam sobie, ale może coś mnie ominęło. Nikt nie wieścił upadku PC wcześniej bo nie było żadnej technologii ani stylu życia, który mógłby go zastąpić. Wieszczono zmiany procesorów (np PowerPC miał wypchnąć x86), ale to wszystko był dalej świat desktop PC.


@Luxx
@straszny jak już ustaliliśmy wydajność urządzeń mobilnych jest około rząd, do dwóch rzędów wielkości za stacjonarkami. Jakoś super szybko tego nie nadgonią.

A może ktoś w końcu wymyśli rewolucyjne zastosowanie w końcu dla tej mocy drzemiącej w PC? Takie trendy i na topie? Wtedy myślę, że żadne tam bycie mobilnym nie pomoże
wg mnie ilośc kasy jaka będzie płynęła na rynek mobilny spowoduje nieproporcjonalnie szybki wzrost technologii w stosunku do klasycznej architektury. Mocy w PC nie bardzo jest jak wykorzystać bo w sumie po co? Jak internet dobije do 100Mb/s średniej zacznie się totalne szaleństwo wszelkich chmur, bo wtedy da się komfortowo i grać i pracować w chmurze, nikt nie będzie potrzebował mocy większej niż smartfon (a ten za ok. 5 lat przecież będzie już o wydajności dzisiejszych topowych PC, za 10 ... trudno powiedzieć gdzie będzie).

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

XoR

  • XoR
  • wiadomość Użytkownik

  • 8725 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 12:41

@straszny
(a ten za ok. 5 lat przecież będzie już o wydajności dzisiejszych topowych PC, za 10 ... trudno powiedzieć gdzie będzie).
za 10 lat będzie tam gdzie PC za 5 lat \"\ziew\"

[13600K@5.4/4.3][MSI Z790][AMD 6900XT][DDR4 32GB][4.5TB dysków NVMe][LG 48GQ900 48" 4K 138Hz OLED][LG 27GP950 27" 4K 160Hz IPS][HP LP2480zx 24" IPS RGB-LED A-TW][Sony GDM-FW900 24" CRT + POLAROID mod][Panasonic 42VT30 42" PDP][Xonar STX + Burson V5/V6C/V6V + Sennheiser HD545 w obudowach HD600][PSU 750W][Windows 11 X64][Playstation 5][LG V20][RaspberryPi 4 4GB]

koradon

Wysłane 2013-05-01 12:54 , Edytowane 2013-05-01 12:55

Chłopaki... kolejna Tegra odpala Battlefielda 3. [LINK] (od połowy filmiku) Serio nie widzicie w jakim tempie nadrabiają lukę wydajności urządzenia mobilne?

Wyzwolenie się z architektury x86 daje OOGROMNE możliwości!

MSI GT72 2QE (SSD+HDD, W8.1->W10) + Dell U2412M, Samsung Galaxy Note 4 N910F,

straszny

Wysłane 2013-05-01 13:09 , Edytowane 2013-05-01 13:35

@XoR
nie, to nie tak, świat PC po prostu płynnie zaniknie. Przejdzie w wyspecjalizowane komputerki - serwerki do obsługi AI domów, serwery chmur (to bardzo mocno będzie sie rozwijać). I tyle. Powoli płynnie będzie znikał z naszego życia (tak jak to zauważył wyżej Panzer)


@koradon
Zgadza się - NVIDIA cała architekturę Kepler przenosi do świata ARM, i będzie toto Tegrą 5, która już jest i działa, ale najpierw chca przez rok sprzedawać Tegrę 4 a w tym czasie dopracować T5 (będzie na 64bitowych ARMach więc wymaga sporo pracy przy sofcie). Przeciez to już jest TO, a to ciągle początek ewolucji.

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

KrzysztofT

Wysłane 2013-05-01 13:31 , Edytowane 2013-05-01 13:31

@koradon

Zapomniałeś dopisać "ładowarka olwejs on". Mobilnie po byku.... \"\nie_ok\"

koradon

Wysłane 2013-05-01 13:47

@KrzysztofT no i co z tego? Jak podłączasz do TV to może sobie siedzieć w stacji dokującej, do tego pad na BT i sporej liczbie osób to wystarczy. Mówimy tu o technologii która ile lat jest na rynku? 4-5? Popatrzcie jaki postęp przez ten okres się dokonał. Jestem bardzo ciekawy co przyniesie następne 5.

A jak Intel zacznie razem z procesorami dawać swoje WiDi do tabletów to już w ogóle można mieć pełną wygodę bez kabli.

Jedno jest pewne ja z PC (laptopa) na pewno nie zrezygnuję, ale pewnie kiedyś skuszę się na jakiegoś tableta \"\cfaniak\"

MSI GT72 2QE (SSD+HDD, W8.1->W10) + Dell U2412M, Samsung Galaxy Note 4 N910F,

KrzysztofT

Wysłane 2013-05-01 13:52

@koradon

Postęp dokonał się tylko w wydajności - i w niczym innym. Źródła zasilania nadal są około 10-15 lat za wydajnością. I dopóki to się nie zmieni tablety i smartfony będą tylko i wyłącznie zabawkami - takimi drogimi konsolami i niczym więcej. \"\nie_ok\"

djluke

  • djluke
  • wiadomość Moderator
  • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

  • 38332 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 14:07 , Edytowane 2013-05-01 14:13

@koradon
Kolejna Tegra odpala...8600M GT też odpala, a jednak Titan jest "trochę" mocniejszy...
Najnowsze mobilne GPU odpaliło roczną grę...no czad...
Jakby dziś Adreno 205 odpaliło tego BFa to moglibyśmy mówić o mocy mobilków względem PC, ale tak?

@pi_nio
Nie. Chcę powiedzieć że jeśli smartfony się rozwiną to PC także, czego Ty zdajesz się nie zauważać lub o tym zapominasz lub ignorujesz. Jeśli smartfon pociągnie płynnie grę w 4K to co pociągnie pecet?

Asus TUF Gaming X570 Plus, Ryzen 5800X, Arctic Liquid Freezer III 360, 32GB Kingston Fury 3600MHz CL16, PowerColor RX 6700 XT Red Devil 12GB, SSD Samsung 980 Pro 1TB, WD WD80EZAZ, Seasonic Focus Plus Gold 650W, Fractal Design Define R6 USB-C, Razer BlackWidow Ultimate, Logitech MX Master 3; Windows 11 Insider @ ReFS; Samsung C32HG70; HP Color Laserjet Pro M281fdn.

Netman

  • Netman
  • wiadomość Użytkownik

  • 6787 wypowiedzi

Wysłane 2013-05-01 14:10 , Edytowane 2013-05-01 14:18

@KrzysztofT
Dobry telefon starcza na cały dzień intensywnego korzystania
Co ma piernik do wiatraka?

Muszę się pozbyć samochodu, bo po co mi ten badziew jak robi tylko 1k km na baku? \"\obcy\"

@djluke
Przecież już dawno ustaliliśmy, że dla przeciętnej osoby, czyli dla większości, wystarczy całkowicie moc jaką oferują współczesne lapki \"\upsa\"

i7 6700k, G.Skill 16GB 3000Mhz, Asus GTX970 DirectCu II Strix, SSD Samsung 256GB, Gigabyte GA-Z170-HD3P, Xonar XD, Dell U2715h ۻۻ Galaxy Tab S ۻۻ Galaxy S8 ۻۻ
skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 212 gości