@1084 u mnie grad uderzał pod kątem około 35 stopni - nachylenie dachu nie jest małe (może nie góralski styl) dach dziurawiły kulki o średnicy ponad 30mm więc powiem szczerze - wg mnie nie ma opcji aby odulina to przeżyła - choć by miała być pionowo
Forum > Tematy dowolne > Materiały dekarskie
Wysłane 2013-06-12 08:01
Przecież w czasie gradobicia, gonty papowe zostaną tak samo zniszczone, jak inne bitumiczne pokrycia.
Zostaje krycie blachą, dachówką, łupkiem, strzechą. Oczywiście najtańsza będzie blacha, ale znowu w przypadku silnego huraganu może w całości odlecieć.
Jeżeli chodzi o dachówkę, to proponowałbym każdemu zainteresować się dachówką polimerowo-piaskową - jest bardziej elastyczna, ciepła, nienasiąkliwa, bardziej odporna na temperatury, czyli zostały usunięte wady tradycyjnych dachówek ceramicznych i cementowych, co powoduje, że jest bardziej trwała. Problemem jest dostępność w naszym kraju, u sąsiadów łatwiej ją znaleźć.
PS,
Abstrahując od sytuacji, zawsze uważałem, że najlepszym rozwiązaniem jest dach płaski, wykończony grubą warstwą balastujaco-ochronną ze żwiru, deską tarasową, płytami chodnikowymi, czy dachem zielonym (a najlepiej połączeniem wielu elementów). Oczywiście będzie on najdroższy ze wszystkich typów dachu, ale jednocześnie można efektywnie wykorzystać nieużywaną w innym wypadku powierzchnię (przecież niemałą), do celów wypoczynkowych.
Wysłane 2013-06-12 09:58
Troczę późno dostrzegłem wątek z mojej profesji
@Frost Dla ciebie polecałbym dachówkę najlepiej betonową (podsuwaną). Szybka w montażu i demontażu w razie jakiejkolwiek nawałnicy w prosty sposób możesz dojść w dowolne miejsce na dachu i wymienić potłuczona sztukę.Jeżeli chodzi o cenę to kosztuje tyle co blachodachówka . To z mojej perspektywy spędzonych na dachach lat jedyne sensowne rozwiązanie
Wysłane 2013-06-12 10:10 , Edytowane 2013-06-12 10:20
@jarosz120 Zapomniałeś o tym, ze jest sporo cięższa, niż ondulina. Jeżeli więźba była obliczana dla tego pokrycia (ze względów ekonomicznych), to będzie miała zbyt małą nośność pod dachówkę cementową (nie betonową, gdyż nie jest wykonywana z betonu, tylko z zaprawy cementowej).
O wiele lepsza jest polimerowo-piaskowa, o czym już wcześniej wspominałem. Jest lżejsza, cieplejsza, mniej nasiąkliwa, bardziej odporna na warunki atmosferyczne i biologiczne, bardziej wytrzymała mechanicznie, cenowo wychodzi podobnie, a przy tym jest mniej odpadów, bo nie pęka tak łatwo.
Tutaj jest LINK do polskiego producenta wraz z cennikiem, niestety ESET mi blokuje tę stronę
EDYTA
Zapomniałbym - można jeszcze pomyśleć o pokryciu dachu płytkami włókno-cementowymi lub płytą falistą włókno-cementową.
Wysłane 2013-06-12 10:23 , Edytowane 2013-06-12 10:43
@spider_co
Jestem pewien że nikt nie stawiał by wierzby dachowej nadającej się jedynie do krycia onduliną , a jest to tymczasowe rozwiązanie (wersja ekonomiczna )Po za tym nasze normy są kilku krotnie zawyżone. W Szkocji stawiałem chałupki w konstrukcji szkieletowej gdzie na wiązarach dachowych pokryciem był łupek lub tez ów ciężka betonowa dachówka .
edit.
Euronit to stary sprawdzony producent jeżeli chodzi o płytki to jak dla mnie się nadają ale na kościoły. Ewentualnie na kominy i wykończenia na krawędziach pod wiatrownicami np.
Odnośni tej nowinki o której wspomniałeś jest godna uwagi nie powiem warto było by spr. ile kosztują krawędziówki ,i gąsiory np.w tym systemie. Cena dachówki podstawowej może być niska .
Wysłane 2013-06-12 10:45
@spider_co
Przecież w czasie gradobicia, gonty papowe zostaną tak samo zniszczone, jak inne bitumiczne pokrycia.
Niby jak ? Przebijesz deskę ? Ondulina ma pod spodem powietrze i dlatego jest podatna na uszkodzenie, gont leży płasko na odeskowaniu i dzięki temu jest bardzo wytrzymały.
Wysłane 2013-06-12 10:45 , Edytowane 2013-06-12 11:05
@jarosz120 I tu możesz się mylić - konstrukcję więźby oblicza się pod konkretne pokrycie (w domkach z tym różnie bywa - dużo zależy od inwestora).
EDYTA
@1084 - zależy, jaki gont masz na myśli, bo jeśli wspominasz o najtańszym goncie z marketu budowlanego po 20zł/m2, który ma lichą wytrzymałości mechaniczną na przebicie i zerwanie, to nie ma szansy w zderzeniu z prawdziwym gradem.
Chyba, że chodzi ci o prawdziwy gont bitumiczno-kauczukowy SBS, odpowiednio wzmocniony włókniną, gr 4-6mm, którego koszt będzie automatycznie 2x większy.
Wysłane 2013-06-12 11:08
@spider_co nie sadze bym się mylił, to że
konstrukcję więźby oblicza się pod konkretne pokryciejest jasne jak słońce .Mogę się założyć ze mówimy o krokwiach 6x12 lub 7x14 jeżeli kolegę @Frost_a było stać na deskowanie dachu to może i w grę wchodzą większe wymiary .
Wysłane 2013-06-12 11:17
@jarosz120 Nie będę dywagował, bo nie mam danych.
Zwróciłem tylko uwagę na tę kwestię, wszak nie znamy rozpiętości dachu i rozstawu krokwi - dach mógł zostać wykonany z dużym zapasem (wymiary i rozstaw przyjął cieśla na podstawie doświadczenia), ale równie dobrze mógł zostać obliczony pod konkretne pokrycie.
Wysłane 2013-06-12 11:46 , Edytowane 2013-06-12 11:55
@spider_co Nie znamy też kąta nachylenia połaci, nie wiemy czy zastosowano jakiekolwiek wsporniki typu (bramka,stół,murłata)czy jest belka gęsiorowa,kleszcze itp. Jest wiele zmiennych ,które trzeba wsiąść pod uwagę przy wyborze materiału na pokrycie dachu .
edit.
Jeżeli chodzi o gont bitumiczny to jest różnie .Wszystko zależy od szczęścia .W mojej okolicy po gradobiciu to nawet papowe dachy uległy uszkodzeniu ,a koleś któremu wstawiałem okna na goncie [product with castorama ] miał tylko zbity stary leciwy wyłaz dachowy .
Wysłane 2013-06-12 14:32
Panowie, kiedyś na dachu była dachówka. Została zastąpiona onduliną. Teraz jednak trzeba będzie pomyśleć nad czymś innym. Niestety nie mogę sobie pozwolić na droższe rozwiązania. Jedynymi rozwiązaniami które widzę to blachodachówka lub gont bitumiczny i podbicie. Nie ukrywam, że oba rozwiązania dają nieźle po dupie, jeżeli chodzi o finanse. Chciałbym ograniczyć jakoś koszta, niestety nie na wszystkim się da.
Wysłane 2013-06-12 14:54 , Edytowane 2013-06-12 15:06
@Frost W takim wypadku pozostaje ci tylko blachodachówka - będzie zdecydowanie najtańsze rozwiązanie i jednocześnie wystarczająco trwałe.
Firma dekarska wykona ci takie pokrycie za około 50zł/m2. Prawdopodobnie nawet nie trzeba będzie zmieniać ołacenia, tylko zdjąć kontrłaty, położyć folię i ponownie je przybić.
Wysłane 2013-06-12 15:43
@Frost Dachówka Euronit profil -S lub Rzymska dostaniesz już od 17zł za m2. Do tego brakujące łaty (o ile stare będą nadawały się do odzysku) folia /membrana czy co tam wolisz ,ja jestem tradycjonalista i daje papę podkładową. Gdyż już się raz sparzyłem wysokiej klasy membraną uniwersalną na deskach po przejściu ulewy Jak już pisałem cena wyjdzie Ci ta sama co za blachodachówke .Plusów tego rozwiązania nie będę ponownie wymieniał .. Zresztą zrobisz jak będziesz uważał .
Wysłane 2013-06-12 21:17
Dachówka wychodzi drożej w stosunku do blachy przez drogie wiatrówki i gąsiory. Jako m2 samego pokrycia to najzwyklejsza dachówka chyba jest trochę tańsza od m2 blachy.
Wysłane 2013-06-12 21:21 , Edytowane 2013-06-12 21:23
@FrostGont lepszy. O wiele grubszy, kładzie się w zasadzie podwójnie, posypka bardzo go wzmacnia, dzięki czemu jest odporniejszy na uderzenia gradu. No i dach jest bardziej estetyczny.
Zamiast OSB można kupić MFP. Tańsza i odporniejsza na wilgoć.
Wysłane 2013-06-13 09:00
@1084
Jesteś w błędzie, wszystko zależy od tego czy masz dobrze wentylowane poddasze. Spytaj wuja
@krzyss
Na wiatrownice sprawny blacharz może zrobić elegancko wyglądając opierzenie spodnie i problem drogich krawędziówek odpada . Z kolej jeżeli chodzi o gąsiory to z poliestru wyjdą w tej samej cenie co cementowe .
Kto jest online: 0 użytkowników, 222 gości